Facebook Grubu Nasıl Açılır ve Büyütülür?

Facebook Grubu Nasıl Açılır ve Büyütülür?

Facebook ilk olarak, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi okuyan Mark Zuckerberg isimli öğrenci tarafından kurulmuştur. Facebook Platformunun ilk ismi ‘’The Facebook’’ olarak bilinir. Mark tarafından kurulan Facebook, ilk başlarda Harvard üniversitesi öğrencilerinin aralarında konuşabilmeleri için kurulan ücretsiz bir platformdu. Fakat kurulmasından sonra kısa bir süre içerisinde diğer kullanıcıların beğenisi toplamıştı. The Facebook kurulduktan sonra Harvard öğrencileri kendi aralarında fotoğraf, yazı, resim, durum güncellemeleri gibi öğeleri aktif olarak kullanmaya başladılar.

Herkes tarafından beğenilen The Facebook, böylelikle sosyal paylaşım sitesi olarak adlandırıldı. Bir süre Harvard üniversitesinde okuyan öğrenciler arasında kullanılan The Facebook, kısa süre içerisinde diğer kişilerce kullanılmaya başladı. Böylece The Facebook, 5.5 milyon üyeye ulaştı. Böylelikle The Facebook, sadece Facebook olarak piyasaya sürüldü. 2004 yılında Facebook ekibi tarafından yeni güncellemeler yapıldı ve oyunlar dahil edildi. Bununla birlikte grup özelliği de bulunmaktaydı. Facebook Grup özelliği birçok farklı şekilde kullanılabilmekteydi. Fakat temel amacı topluluk oluşturmaktı.

Facebook Grup Hizmeti Nedir?


Facebook
Grup özelliği sayesinde, Facebook içerisinde farklı bir topluluk alanı oluşturulabilir. Facebook kullanımının belirli kuralları ya da arkadaşlar dahilinde belirli bir paylaşım kalitesi bulunmaktadır. Fakat Facebook Grup özelliği, normal sayfadan daha aktif, aynı zamanda daha aktif ve bir o kadarda pratiktir. Eğer Facebook üzerinde kendinize ait bir topluluk kurmak istiyor iseniz ve bu topluluğu sayfada tutmak istemiyor iseniz, grup kurarak kişilerin birleşmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook Grubu ile Neler Yapılabilir?


Facebook Grubu, profillere ve sayfalara göre daha pratiklik ve rahatlık sağlamaktadır. Bununla birlikte Facebook grubuna dahil olduğunuz zaman, yapmanız gereken tek şey gruba girerek yazı yazmaktır. Herhangi bir işlem ya da ayar yapmanıza gerek yoktur. Facebook grupları birçok amaç ile kullanılabilir. Facebook gruplarının en büyük sağladığı avantaj ise, binlerce kişinin aynı sayfa üzerinden sohbet edebilmesidir. Ayrıca grupta paylaşılan yeni haberler ya da yeni durumlar olduğunda bildirimler anında gelir ve yeni paylaşım en üstte görünür. Eğer grup içerisinde eski bir paylaşıma yorum yapılmış ise, bildirime tıklandığında o paylaşımda en üstte yer görünür. Böylelikle grup içerisinde hiç kimse hiçbir şeyi kaçırmaz. Grubun sunduğu bu özellik sayesinde kişiler her zaman her daim birbirlerinin gönderilerinden haberdar olabilirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Facebook Grubu Nasıl Açılır?


Facebook Grup
özelliğini kullanmak oldukça kolaydır. Sizde dilediğiniz gibi  sohbet etmek ve bunu bir grup içerisinde gerçekleştirmek istiyor iseniz, öncelikle Facebook’a giriş yapmanız gerekir. Facebook’a giriş yaptıktan sonra, Facebook’un sağ üst köşesinde bulunan aşağı doğru yönelen ok butonuna basmanız gerekiyor. Ardından ‘’Grup Kur’’ seçeneğine tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. Bununla birlikte grup oluşturabilmek için karşınıza gelen kısımdaki ilk boşluğa Grup adını girmelisiniz. Grup adı kısmını tamamladıktan sonra grubunuza üye ekleyebilirsiniz. İstediğiniz gruba başarılı bir şekilde sahip olduysanız, grubunuza  kapak fotoğrafı yükleyerek görsel bakımdan hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook Sayfası ve Facebook Grubu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Facebook’un birçok konuda sağladığı imkanlar bulunmaktadır. Facebook güncellemeler ile her geçen gün daha fazla yenilik getirmekle birlikte, Facebook üzerinde bulunan eklentilerde de bir takım değişiklikler yapmaktadır. Fakat birçok kullanıcı sayfa ve grup arasındaki bir takım farkları bilmemektedir. Bu farklar ise şu şekildedir;
–  Öncelikle Facebook sayfaları herkese açıktır. Facebook sayfalarını, Facebook kullanan herkes görebilmektedir. Bundan dolayı Facebook Grup özelliği arasında kişiselleştirme bulunmaktadır. Facebook grubu kurarken ya da kurduktan sonra ayar menüsünden grup kişilere özel ayarlanabilir.
– Facebook sayfaları genel bir kitleye hitap ettiğinden dolayı pek fazla ayar imkanı bulunmamaktadır. Fakat grup içerisindeki beğenileri bile siz yönetebilirsiniz.
– Sayfalar belirli bir kalıba göre oluşturulabilir. Fakat grup, sayfalara göre daha pratiktir. Facebook sayfalarının isimleri değiştirilemezken, Facebook grup isimlerini dilediğiniz zamanda dilediğiniz anda değiştirebilirsiniz.
– Facebook sayfası yönetirken belirli kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan birisi ise sayfanızın kitlesini arttırmaya yardımcı olamazsınız. Reklam ve tanıtımlar aracılığı ile sayfanızı tanıtabilir, kullanıcılar tarafından sayfanızın beğenilmesini beklersiniz. Fakat gruba arkadaş listenizdekileri ekleyebilir, grubun kitlesini böylece çoğaltabilirsiniz.

Facebook Grubu Nasıl Büyütülür?


Öncelikle Facebook platformunda sayfayı ve grubu büyütebilmenin yolu dikkat çekmekten geçiyor. Bir Facebook kullanıcısının öncelikle dikkatini çekmek ve ona doğru, yerinde bilgiler sunmak kullanıcının gruba dahil olmasına yol açar. Maddeler halinde sıralayacak olursak, Facebook Grup kurduktan sonra;
– Facebook Kullanıcılarının dikkatini çekmek amaçlı, ilgi çekici kapak fotoğrafı yüklenmelidir.
– Facebook Grup yönetimi yapılırken, grubun kapak fotoğraflarını değiştirmek yöneticilerin grupla ilgilendiğini gösterir. Facebook grubu ile ilgilenildiğini grup üyelerine ve dışarıya yansıtmanın bir diğer yolu ise, grup içerisinde yapılan paylaşımların sosyal medya profiline taşınmasıdır.
– Grubun konusu ile ilgilenebilecek ve ilgi duyabilecek arkadaşlarınızı gruba dahil edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

– Bununla birlikte Facebook grubu hangi konu ile alakalı olursa olsun, mutlaka konu ile alakalı makaleler paylaşılması gerekir. Grup içerisinde makale fotoğraf ya da herhangi bir bilgi paylaşımı yapmak, grup üyelerinin grubu günlük olarak kontrol etmesini sağlayacaktır. Böylece gruptan memnun olan kişiler diğer Facebook kullanıcılarını davet edecektir. Bundan dolayı Facebook grubu büyütülmek istenildiğinde bu maddeler göz önünde bulundurulmalıdır. Facebook grubu büyütmek istiyor iseniz, en önemli yöntem olan reklam ve tanıtım faktörlerini kullanabilirsiniz. Facebook grubunuzun detaylı bir şekilde reklamını yapmak, diğer Facebook kullanıcılarının mutlaka dikkatini çekecektir. Böylelikle grup kitlenizi bu yöntem ile de çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda grup kitlesini çoğaltabilmek için, kendi profilinizin arkadaş listesinde yer alan Facebook kullanıcılarını grubunuza davet edebilirsiniz. Facebook kullanıcıları davet isteğinizi kabul ettiği durumda grubunuza dahil olmuş olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Instagram Sayfası Açmak başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  1. Fahrettin DURAN

    Grupları açıyorlar fakat biz istemeden bizi gruplara ekliyorlar. Bu tür uygulamalara nasıl engel olabiliriz. Facede birçok grupta kendimi buluyorum. Hem de isteğim dışında

  2. Gruplarda büyümenin en büyük etkeni kitlenizi iyi seçmeniz olacaktır. Çünkü belirli yaş grupları siz açtığınız grup paylaşımları güzel ise arkadaşlarını hemen ekleme yapıyorlar.

  3. Facebook grup sayesinde sitelerime çok ziyaretçi çekiyorum. Aslında bütün sitelerin bir grubu vardır. Fakat bunu belli etmezler farklı isimler altında yürütülüyor.

  4. İk kulanım olduğunda gruplar daha iyiydi. Topluluklar için kurulup belirli paylaşımlar yapılıyordu. Şimdi ya site sahipleri veya satış yapacaklar için kurulan topluluklar oldu. En iyi grupta bile günlük reklam var.

  5. Facebook grup ayarlarından giriyorum fakat bir türlü isim değiştirme yapamadım. Birde bir sorum olacak acaba grup birleştirme diye birşey var mı?

  6. Facebook grup kurmak yerine bence sayfa kurulumu yapmak daha mantıklı. Sonuç olarak sayfa herkesin gönderimine açık. Ama gruplar sadece içindekiler için geçerli bir paylaşım olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.