Facebook Messenger Hikaye Ekleme Nasıl Yapılır?

Facebook Messenger Hikaye Ekleme Nasıl Yapılır?

Facebook Messenger Hikaye Ekleme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamaları arasında uzunca süredir yer alan Facebook bünyesinde farklı özellikleri barındırmaktadır. Kullanıcıların tercih ettiği bir uygulama olan Facebook için yapılan güncellemeler sayesinde yeni özellikler sunulmaktadır. Bu duruma örnek olarak Instagram’da olduğu gibi hikayeler bölümünün eklenmesini gösterebiliriz. Bizde konuyla ilgili olarak Facebook Messenger Hikaye ekleme üzerine bir yazı hazırlamak istedik. Yazımızda Facebook Messenger hikaye özelliğine dair bilgileri derlemeye çalıştık. Bilindiği gibi Facebook içerisinde artık kullanıcılar istedikleri bir fotoğrafı hikaye kısmına ekleyerek arkadaşlarıyla paylaşabilir. Genel anlamda değerlendirecek olursak günümüz şartlarında teknoloji alanında yaşanan gelişmeler yeni telefon, bilgisayar ve tablet modellerinin raflarda yerini almasını sağlamaktadır. Telefon ve İnternet bağlantısı aracılığıyla da kişiler sosyal medya uygulamalarına giriş yapabilmektedir.

Messenger Hikayedeki Fotoğraflar Nerede Görünür?

Öncelikle Messenger’a yönelik bazı bilgileri paylaşmakla yazımıza başlayalım. Hikayeler kısmı Facebook’ta haber kaynağının üst kısmında, Messenger’da ise gelen kutusunun üstünde yer almaktadır. Bu hikayeler 24 saat boyunca görüntülenebilir. Facebook Messenger hikaye ekleme işleminin yanı sıra hikayenin kimler tarafından görülebileceği ayarlar bölümünden düzenlenmektedir. Mevcut gizlilik ayarları hem Messenger hem de Facebook’ta geçerli olmaktadır.

Facebook Messenger Hikaye Ekleme

Facebook Messenger hikaye ekleme işlemi için Messenger’a giriş yaptıktan sonra eklenmek istenen fotoğraf/ video galeriden seçilebilir ya da yeni bir fotoğraf veya video çekilebilir. Gönderiyi hikayeye eklemek için son adım olarak da Gönder’ e dokunarak işlem tamamlanabilmektedir. Fotoğraf veya videoya metin eklemek için Aa ifadesine dokunulabilir ve yazı yazılabilir.

Facebook Hikaye Görüntüleme

Facebook’ta paylaşılan hikayeleri görmek istiyorsanız bunun için haber kaynağınızın üst tarafında bulunan Hikayeler kısmına gelerek bir daireye tıklayabilirsiniz. Birisi yeni bir hikaye paylaştı ise ve bunu henüz siz görmediyseniz hikayesinin etrafında mavi renkli bir halka olacaktır. Görebileceğiniz hikaye türleri takip ettiğiniz arkadaşlarınız ve profillerin hikayesi, beğendiğiniz sayfaların hikayeleri olmak üzere sıralanmaktadır. Bir hikayedeki yazıları okumak ya da fotoğrafı incelemek isterseniz hikayeyi durdurabilirsiniz. Hikayeyi duraklatmak için ekrana tıklamalı ve basılı tutmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Facebook Hikaye Yanıtlama

Örneğin Facebook’ta bir hikaye gördünüz ve bununla ilgili karşı tarafa bir mesaj göndererek düşüncelerinizi paylaşmak istiyorsunuz. Öncelikle yanıt vermek istediğiniz hikayeyi açmalı, daha sonra hikayenin en altında bulunan “yanıtla” kısmına dokunun. Son olarak mesajınızı yazarak gönderebilirsiniz. Burada belirtmemiz gereken detaylar arasında hikayenin sahibinin sizin yanıtınızla birlikte hikayesinin ön izlemesini görmesi yer almaktadır. Her ne kadar ön izleme 24 saat sonra kaybolsa da konuşmadaki yanıtlar görünmeye devam etmektedir.

Hikaye Gizlilik Ayarları

Hikaye hem Facebook arkadaşlarıyla hem de Messenger’da sohbet edilen kişilerle paylaşılabilir. Ayrıca Facebook Messenger hikaye ekleme işleminin yanı sıra dilerseniz hikayenizi kimlerin görebileceğini kontrol edebilir, gizlilik ayarlarını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Hikayeye eklenen fotoğraf ve videolar Facebook ile Messenger uygulamaları üzerinden aynı hedef kitleyle paylaşılmaktadır. Hikaye gizlilik ayarlarında Herkese Açık, Arkadaşlar ve Bağlantılar, Sadece Arkadaşlar ile Özel seçenekleri bulunmaktadır.

Hikayedeki Fotoğraf ve Videoların Yayınlanma Süresi

Kullanıcılar çektikleri bir fotoğrafı normal bir gönderi olarak paylaşmak yerine hikaye bölümüne eklemektedir. Facebook ve Messenger uygulamasının hikayeler bölümünde hem fotoğraf hem de video paylaşımı yapılmaktadır. Bu fotoğraf ile videolar 24 saat boyunca yayınlanmaktadır. Hikayenizde paylaşmış olduğumuz fotoğraf ve videoyu istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Hikayeden Fotoğraf ve Video Silme

Paylaştığınız bir fotoğraf veya videoyu silmeye karar verdiğinizde önce hikayenizi açın. Sonra silmek istediğiniz fotoğraf veya videoyu bulduktan sonra üç nokta işaretine tıklayarak Fotoğrafı Sil ya da Videoyu Sil seçeneğine dokunabilirsiniz.

Facebook Messenger ve Hikaye Bölümü

Sosyal ağlar arasında sayılan Facebook üzerinden kişiler diğer insanlarla iletişim kurabilmektedir. Aynı zamanda fotoğraf ve videolar paylaşılmaktadır. Yaşanan gelişmeler neticesinde Facebook içerisine de kullanıcılar 24 saat süresi boyunca yayınlanan hikaye ekleyebilmektedir. Benzer bir özellik Instagramda da bulunmaktadır. Facebook hikayesine eklenen bir hikaye Messenger’da da gösterilmektedir. Facebook kullanan bireyler mesajlaşmalarını Messenger üzerinden yapmaktadır ve kişiler dilerse Facebook Messenger hikaye ekleme özelliğini kullanarak fotoğraf, video paylaşımı yapmaktadır.

Hikaye Gizlilik Ayarlarını Değiştirmek

Hikayenizle ilgili gizlilik ayarlarını yaparken Arkadaşlar ve Bağlantılar ya da Sadece Arkadaşlar seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu şekilde Hikayeni Şu Kişilerden Gizle şıkkına da dokunabilirsiniz. Böylece hikayenizi görmesini istemediğiniz belirli kişileri seçebilirsiniz.

Hikayeyi Gören Kişiler

Paylaştığınız hikayeyi kimlerin gördüğünü anlayabilirsiniz. Bunun için hikayenizi açabilir, sonra sol alt köşede yer alan simgeye dokunabilirsiniz. Hikayeyi gören Facebook arkadaşları listenin başında yer almaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Facebook ve Messenger Hikayeler Özelliği

Gelişen teknoloji ile farklı modellerde akıllı telefonlar piyasaya sürülmektedir. Akıllı telefonlar aracılığıyla sosyal medya uygulamalarına erişilebilmektedir. Gerek Facebook gerekse Instagram ve Twitter’da kullanıcılar hem yazı hem de fotoğraf, video paylaşımı yapabilmektedir. Güncellemeler yeni özellikleri kullanıcılara sunmaktadır. Bu anlamda Messenger’ı Facebook’un mesajlaşma uygulaması olarak tanımlayabiliriz. Sosyal medya denilince akıllara gelen uygulamalar içersinde Facebook ile birlikte Instagram ve Twitter’da bulunmaktadır. Her biri kendine has özellikleri bünyesinde barındırmakta ve kullanıcılarla buluşturulmaktadır. Instagram ve Facebook’un ortak yanlarından biri hikayeler bölümüdür. Fotoğraf ya da videolar normal bir gönderi olarak paylaşılabildiği gibi hikayeler kısmına da eklenebilmektedir. Bu şekilde kişiler ister Facebook hesaplarında isterlerse Instagram üzerinden hikaye kısmına fotoğraf veya video ekleyebilmektedir. Facebook Messenger Hikaye Ekleme işlemi esnasında emoji kullanımı mümkündür. Kullanıcılar ayrıca “Konum” seçeneğini tercih edebilmektedir.

Facebook Messenger hikaye ekleme nasıl yapılır konusundaki yazımızın sonuna geldik. Facebook hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sorunlarınızı çözmek için bizi takipte kalın. Facebook sayfa beğenisi satın alma ve Facebook grup üyesi satın alma işlemlerinde bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Facebook Messenger hikaye ekleme konusundaki videomuza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.