Instagram Gizlilik

Instagram Gizlilik

İçindekiler

Instagram Gizlilik

Dünyanın en önde gelen sosyal medya uygulamalarından Instagram, bir diğer sosyal medya devi Facebook tarafından yakın zamanda satın alınmıştı. Bu satın alma işleminin ardından beklentilerin aksine Instagram’ın hızlı bir şekilde gelişip büyümesi sürdü. Nitekim şu an dünya üzerinde en çok kullanılmakta olan görsel paylaşım platformu olarak nitelendirilebilmesi mümkün. Her geçen gün gelişimini sürdüren Instagram, bu hızlı ilerleyişi sayesinde rakiplerini geride bırakmaya devam ediyor. Kullanıcılarını durağan bir hizmet ile oyalamayıp sürekli olarak aktif yeniliklerle canlı tutuyor. Bu sayede gün geçtikçe daha da fazla kişiye hitap ediyor. Dünya üzerinde milyonlarca insanın severek kullandığı Instagram’da bilmenizde fayda olacak bazı hususlar bulunmakta. Sosyal medyada en önemli faktörlerden birisi olan gizlilik ilkesi, Instagram’da da doğal olarak önem arz eden bir durum. Instragram’da kullanabileceğiniz gizlilik imkanlarını bütünüyle öğrenmeniz daha etkili bir hizmet olanağı sağlayarak sizin için artı olmakta ve uygulamayla bağınızı artırmaktadır.

Instagram gizlilik seçeneklerine verebileceğimiz örneklerden birisi fotoğraf paylaşımı ile ilgili. olarak da adlandırılan kişisel yayın akışın da paylaştığınız fotoğraf ve videolar görüntülenmekte. Zaman tüneli aracılığıyla takipçiler paylaşımlarınızı görebilmekte. Ancak dilerseniz tüm takipçiler paylaşmak istemediğiniz fotoğraflarınızı belli kişilere hitaben gönderebilirsiniz. Bu durumda maksimum 15 kişi seçip bu aralıkta dilediğiniz insanlar ile fotoğraflarınızı direkt olarak paylaşabilir, söz konusu bu fotoğrafları tüm takipçiler zaman tünelinde teşhir etmeden yalnızca dilediğiniz kişilerle paylaşmış olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla direkt olarak paylaştığınız bu fotoğraflar, Instagram’ın sağlamış olduğu gizlilik ilkesi sayesinde paylaştığınız arkadaşlarınızla sizin aranızda kalacaktır. Söz konusu fotoğrafları görme, beğenme, yorumlama gibi işlemlerde yalnızca sizin istediğiniz kişiler muhatap alınacaktır. Arama sonuçlarında görüntülenmeyen fotoğraflarınızı dilediğiniz zaman silmeniz de mümkün olacaktır.

Instagram’da kullanabileceğiniz gizlilik seçenekleri ile alakalı belirtilebilecek bir diğer örnek de etiketlenmiş fotoğrafları gizleyebilme ve kaldırabilmektir. Herhangi birinin Instagram üzerinden paylaşmış olduğu fotoğraf üzerine sizi etiketlemesi halinde, etiketlenmiş fotoğrafları profilinizde yer alan ‘Olduğun Fotoğraflar’ sekmesinin altında görüntüleyebilirsiniz. Şayet etiketlenmiş olduğunuz bu fotoğrafların arasında başkaları tarafından görülmesini istemediğiniz fotoğraflar yer alıyorsa, bu fotoğrafları rahatlıkla gizleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle söz konusu fotoğrafta bulunan size ait etiketi bulup basmalısınız. Sonrasında açılacak olan yeni sayfada bulunan ‘Profilimde Gizle’ seçeneğini seçip, etiketlenmiş bu fotoğrafın profilinizde görüntülenmesinin önüne geçebilirsiniz. Yine aynı sayfa üzerinde bulunan ‘Diğer Seçenekler’ bölümüne basıp açılan menüde bulunan ‘Beni Fotoğraftan Kaldır’ seçeneğini işaretleyerek etiketlenmiş fotoğraftan kendinizi kaldırabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Bunların yanı sıra bu işlemleri tek tek her fotoğraf için yapmak istemiyorsanız, profil sayfanızda bulunan ‘Olduğun Fotoğraflar’ sekmesini açıp sağ üstte bulunan butona tıklayarak, açılacak olan sayfa üzerindeki seçenekler arasından ‘Elle Ekle’ seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece siz izin vermeden herhangi biri tarafından bir fotoğraf üzerine etiketlenmiş olmayacaksınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Instagram Gizleme İşlemleri
Instagram Gizleme İşlemleri sayesinde dilerseniz profilinizi gizleyebilirsiniz.  Instagram’da beğendiğiniz gönderileri görebilmeniz ve dilerseniz bu verileri silebilirsiniz. Sosyal medyanın önde gelen fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olan Instagram, beğendiğiniz fotoğrafları size hatırlatacak bir ara yüz oluşturmakta. Beğendiğiniz fotoğraflara sonraki bir zamanda tekrar bakmak ilk bakışta iyi bir özellik gibi görünse de bazı kullanıcılar bu fotoğrafları gizlemek ya da silmek isteyebilmektedir. Sosyal medyanın parlayan yıldızı Instagram, kullanıcılarını memnun etme konusunda da her zaman iyi olmayı sürdürüyor. Bu bakımdan uygulamanın mimarları kullanıcılarının karşılaştığı bu duruma karşı da bir çözüm üreterek bu gönderileri gizleme ve silme seçenekleri sunmuştur. Instagram uygulamasında beğenmiş olduğunuz son 100 gönderi kayıt altında tutulur. Bu gönderileri görmek için öncelikle profilinize girip sağ üst kısımda bulunan üç noktaya dokunmaktır. Bu bölümden beğendiğin gönderiler sekmesine girdiğiniz takdirde beğenmiş olduğunuz son 100 gönderiyi görebilirsiniz. Daha önceden beğenmiş olduğunuz fotoğraf ve videoları içeren bu listeden bir fotoğraf veya video çıkarmak için yapmanız gereken de hayli basit. Bunun için listeden çıkaracağınız gönderiye dokunup sol altta bulunan kalp simgesine bir defa dokunmanız yeterli olacaktır. Böylece beğeni geri alma işlemini tamamlamış olursunuz.

Instagram Gizleme İşlemleri ile gönderilerdeki beğenileri geri alabilirsiniz. Instagram uygulamasında beğendiğiniz gönderileri görme, silme ve gizleme gibi işlemleri telefon, tablet gibi cihazlardan rahatlıkla yapabilirsiniz. Beğendiğiniz gönderilere ulaşma işlemi android ve ios’ta bu şekilde gerçekleştirilirken bilgisayarda aynı işlem için farklı bir uygulama söz konusudur. Söz konusu bu işlemi bilgisayarınızda yapmak için Bluestack adlı uygulamanın bilgisayarınızda yüklü bulunması gerekmektedir. Bu uygulama sizin bilgisayarınıza sanal bir tablet yükleyecektir. Bu tablet sayesinde Google Play’ e girip uygulamaları yükleyebilir tıpkı android cihazınızda yapabileceğiniz şekilde uygulama yönetimi seçeneğine sahip olursunuz.

Instagram’ın son önemli yeniliklerinden birisi de kuşkusuz hikayeler bölümü. Snapchat benzerliğiyle bazı eleştirilereInstagram Gizleme İşlemleri maruz kalsa da Instagram’ın hikayeler bölümü kullanıcılarının büyük ilgisiyle karşılandı. Kullanıcılarının memnuniyetini hep ön planda tutan Instagram, hikayeler bölümünde de yaptığı yeniliklerle uygulamayı her zaman aktif tutmaya devam ediyor. Yapılan yeni güncelleme ile Instagram hikaye izleyenler bölümünde değişiklik yapılmış, bakanlar listesinin son izleyen kişiye göre sıralanması sistemi değiştirilmişti. Artık Instagram hikaye kısmında hikayeye bakanlar listesinde göreceğiniz isimlerin öncelik sırası son bakanlara göre değil, daha önceden mesaj attığınız, ismini aradığınız veya takip isteği yolladığınız kişilere yönelik oluyor. Arda kalan listeyse yine aynı şekilde en son bakan kişi dikkate alınarak listeleniyor.

Yeni güncelleme ile Instagram hikayelerde görmek istemediğiniz kişilerin pasif konuma getirilmesi de mümkün. Devamlı hikaye paylaşan veya genel olarak hikayelerini görmek istemediğiniz kişilerin hikayelerini gizleyebilirsiniz. Instagramda görmek istemediğiniz hikayeleri gizlemeniz halinde mevcut hikayeler artık hikaye bölümünüzde görünmez. Eğer dilerseniz daha sonra bu hikayeleri kullanıcının profiline girerek izleyebilirsiniz. Hikaye gizleme işlemi için yapmanız gereken şey yine oldukça basit. Bunun için görmek istemediğiniz kişinin hikayesine basılı tutup kişinin hikayesini gizle seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Bu sayede artık o kişi hikaye paylaştığı takdirde paylaştığı hikayeler sizin ana sayfanızda görünmeyecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Instagram Keşfet Geçmişi Silme başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.