Instagram Gizlilik

Dünyanın en önde gelen sosyal medya uygulamalarından Instagram, bir diğer sosyal medya devi Facebook tarafından yakın zamanda satın alınmıştı. Bu satın alma işleminin ardından beklentilerin aksine Instagram’ın hızlı bir şekilde gelişip büyümesi sürdü. Nitekim şu an dünya üzerinde en çok kullanılmakta olan görsel paylaşım platformu olarak nitelendirilebilmesi mümkün. Her geçen gün gelişimini sürdüren Instagram, bu hızlı ilerleyişi sayesinde rakiplerini geride bırakmaya devam ediyor. Kullanıcılarını durağan bir hizmet ile oyalamayıp sürekli olarak aktif yeniliklerle canlı tutuyor. Bu sayede gün geçtikçe daha da fazla kişiye hitap ediyor. Dünya üzerinde milyonlarca insanın severek kullandığı Instagram’da bilmenizde fayda olacak bazı hususlar bulunmakta. Sosyal medyada en önemli faktörlerden birisi olan gizlilik ilkesi, Instagram’da da doğal olarak önem arz eden bir durum. Instragram’da kullanabileceğiniz gizlilik imkanlarını bütünüyle öğrenmeniz daha etkili bir hizmet olanağı sağlayarak sizin için artı olmakta ve uygulamayla bağınızı artırmaktadır.

Instagram gizlilik seçeneklerine verebileceğimiz örneklerden birisi fotoğraf paylaşımı ile ilgili. olarak da adlandırılan kişisel yayın akışınızda paylaştığınız fotoğraf ve videolar görüntülenmekte. Zaman tüneli aracılığıyla takipçileriniz paylaşımlarınızı görebilmekte. Ancak dilerseniz tüm takipçilerinizle paylaşmak istemediğiniz fotoğraflarınızı belli kişilere hitaben gönderebilirsiniz. Bu durumda maksimum 15 kişi seçebilmekle birlikte bu aralıkta dilediğiniz insanlar ile fotoğraflarınızı direkt olarak paylaşabilir, söz konusu bu fotoğrafları tüm takipçilerinizin zaman tünelinde teşhir etmeden yalnızca dilediğiniz kişilerle paylaşmış olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla direkt olarak paylaştığınız bu fotoğraflar, Instagram’ın sağlamış olduğu gizlilik ilkesi sayesinde paylaştığınız arkadaşlarınızla sizin aranızda kalacaktır. Söz konusu fotoğrafları görme, beğenme, yorumlama gibi işlemlerde yalnızca sizin istediğiniz kişiler muhatap alınacaktır. Arama sonuçlarında görüntülenmeyecek olan bu fotoğraflarınızı dilediğiniz zaman silmeniz de mümkün olacaktır.

Instagram’da kullanabileceğiniz gizlilik seçenekleri ile alakalı belirtilebilecek bir diğer örnek de etiketlendiğiniz fotoğrafları gizleyebilme ve silebilmeniz. Herhangi birinin Instagram üzerinden paylaşmış olduğu fotoğraf üzerine sizi etiketlemesi halinde, etiketlendiğiniz fotoğrafları profilinizde yer alan ‘Olduğun Fotoğraflar’ sekmesinin altında görüntüleyebilirsiniz. Şayet etiketlenmiş olduğunuz bu fotoğrafların arasında başkaları tarafından görülmesini istemediğiniz fotoğraflar yer alıyorsa, bu fotoğrafları rahatlıkla gizleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle söz konusu fotoğrafta bulunan size ait etiketi bulup dokunmalısınız. Sonrasında açılacak olan yeni sayfada bulunan ‘Profilimde Gizle’ seçeneğini seçip, etiketlendiğiniz bu fotoğrafın profilinizde görüntülenmesinin önüne geçebilirsiniz. Yine aynı sayfa üzerinde bulunan ‘Diğer Seçenekler’ bölümüne basıp açılan menüde bulunan ‘Beni Fotoğraftan Kaldır’ seçeneğini işaretleyerek etiketlendiğiniz fotoğraftan kendinizi kaldırabilmeniz mümkün olmaktadır.

Bunların yanı sıra bu işlemleri tek tek her fotoğraf için yapmak istemiyorsanız, profil sayfanızda bulunan ‘Olduğun Fotoğraflar’ sekmesini açıp sağ üstte bulunan butona tıklayarak, açılacak olan sayfa üzerindeki seçenekler arasından ‘Elle Ekle’ seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece siz izin vermeden herhangi biri tarafından bir fotoğraf üzerine etiketlenemeyeceksiniz.


Bir önceki destek yazımız olan Instagram Keşfet Geçmişi Silme başlıklı yazımızda Geçmiş sil, instagram ve instagram bilgi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +