İnstagram Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzün en popüler sosyal medya trendleri arasında yer alan İnstagram, fotoğraf paylaşım uygulaması olarak bugün tüm dünya üzerinde milyonlarca farklı kullanıcıya hitap etmektedir. Kevin Systrom ve Mike Krieger ismindeki iki Amerikalı yazılımcı tarafından tasarlanan sosyal medya uygulaması İnstagram, 2010 yılının Ekim ayında ilk kez kullanıma sunulmuştur. 2012 yılının Nisan ayına girildiğinde ise başka bir ünlü platform olan Facebook tarafından Instagram uygulaması 1 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır. Aradan geçen yıllardan sonra Instagram’ın Facebook’tan önceki sahipleriyle yapılan röportajlarda Instagram’ı Facebook’a satmaktan ötürü fazlasıyla pişman oldukları görülmüştür. Instagram’ın sosyal medya platformu Facebook’a satılmasıyla ilgili en ilginç iki bilgi ise, henüz 1.5 yıllık bir şirketin bu kadar ciddi rakamlara satın alınması ve satın alındığı esnada da şirkette yalnızca 13 çalışanın bulunuyor olmasıdır.

İnstagram hakkında bilinmesi gerekenler arasında yer alan bir konu da İnstagram’da şu an için 400 milyona yakın kayıtlı üyenin bulunduğudur. Kayıtlı olan toplam üye sayısı, her geçen gün katlanarak artmakta ve yepyeni İnstagram kullanıcıları da sosyal medya platformuna dahil olmaktadır. Uygulamaya günlük olarak giriş yapan, fotoğraf paylaşan ya da sadece uygulama içerisinde gezinen kişi sayısının ise 75 milyonun üzerinde olduğu söylenebilmektedir.

İnstagram hakkında bilinmesi gerekenlerden birisi de bu zamana kadar sosyal medya uygulamasında 30 milyardan daha fazla fotoğraf ya da video içeriği paylaşılmış olmasıdır. Bu istatistiği takiben paylaşılan günlük içerik sayısı ise 70 milyonun üzerindedir.

Her yıl yenilenen ‘’En iyi’’ listelerine göre 2016 yılının sonlarında yapılan ‘’İnstagram’da en çok takip edilen isimler’’ listesinde 200 milyon civarındaki takipçi sayısı ile İnstagram’ın kendi resmi hesabı birinci sırada yer alırken İnstagram’ı takiben ünlü şarkıcı Selena Gomez, Taylor Swift, Ariana Grande ve Beyonce gibi ünlü isimler yer almaktadır. 2016 yılında çıkarılan istatistiklere göre en popüler ilk 5 isim bu şekilde sıralanırken onları Kim Kardashian, Cristiano Ronaldo, Kylie Jenner, Justin Bieber ve Dwayne Johnson takip etmektedir.

İnstagram hakkında bilinmesi gerekenler arasında yer alan 2016’nın en beğenilen fotoğrafları listesinde zirveyi iç çamaşırlı hamilelik fotoğrafı ile paylaşıldığı ilk gün 7 milyondan daha fazla beğeni alan ünlü şarkıcı Beyonce’nin fotoğrafı kazanmıştır. Sanatçıyı takip eden ikinci isim ise Coca Cola temalı paylaşımı ile güzel isim Selena Gomez olmuştur.

İnstagram’ı marka bilinirliği sağlamak amacıyla kullanan çok sayıda firma olsa da bugün tüm dünyada faaliyet gösteren firmalar içerisinde İnstagram’da en çok takipçisi bulunanlarının Nike, Adidas, Starbucks, Gucci ve Topshop olduğu söylenebilmektedir. Sosyal medya platformu İnstagram’ı aktif olarak en çok kullanan ülkelerin ise Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Japonya olduğu bilinmektedir.

İnstagram hakkında bilinmesi gerekenler arasında son olarak platformun güncel değerinden bahsedilebilmektedir. Yapılan son analizlere göre kullanıcılarının yüzde 51’inin erkek, yüzde 49’nun ise kadın olduğu İnstagram’ın şu anki değeri 50 milyar dolar civarında iken bu rakam yeni kullanıcıların da sisteme dahil olmasıyla birlikte her geçen gün artmaktadır.


Bir önceki destek yazımız olan İnstagram Hakkında İpuçları başlıklı yazımızda Birden Fazla İnstagram Çalıştırma, Fotoğraf Düzenleme ve Hashtag Seçiminin Önemi hakkında bilgiler içermektedir.

İnstagram Hakkında Bilinmesi Gerekenler” için bir yorum

  • tarihinde, saat 11:27
    Permalink

    İnstagramı satın alan Facebook bu gidişle piyasada büyük bir hızla büyüyen tüm sosyal uygulamaları kendi bünyesinde toplayacak gibi geliyor

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +