Instagram Hikaye Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Instagram Hikaye Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Snapchat tarafından ilk olarak kullanılan ve bir anda dünyanın gündemine oturan, milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen hikayeler özelliği, Facebook şirketi tarafından Instagram’a aktarılmıştı. Bilindiği üzere Facebook şirketi Snapchat’i satın almak istemiş ancak ret cevabı gelince benzer özelliği Instagram’a getirmişti.

Instagram Hikaye Özelliği Nedir?

Snapchat tarafından da kullanılan hikayeler özelliği, paylaşıldıktan 24 saat sonra silinmesi şeklindedir. Paylaştığınız bir resim, anı ya da video 24 saat içerisinde tekrar silinmektedir. Bu da sizin günlük anılarınızı kolay bir şekilde paylaşmanız anlamına geliyor. İlk olarak Snapchat’te kullanılmaya başlayan anılar özelliği artık yeni güncelleme ile Instagram’da da kullanılmaya başlanmıştır.

Hikayeler Özelliği Nasıl Kullanılır?

Eğer Instagram uygulamanızda hikayeler özelliği zaten bulunuyorsa son sürümü kullanıyorsunuz demektir. Eğer hikayeler özelliği yer almıyorsa, telefonunuzun market kısmından Instagram uygulamasını son sürüme güncellemeniz gerekmektedir.

Anlık Olarak Paylaşma: Uygulamayı güncellendikten sonra ilk olarak sol üst köşede yer alan küçük artı ikonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza gelen ekranda kamera açılacaktır. Eğer direkt olarak anlık resim ya da video çekmek istiyorsanız, bu ekrandan çekip paylaşabilirsiniz.

Kütüphanedeki Resimlerinizi ya da Videolarınızı Paylaşma: Eğer eskiden çektiğiniz bir anınızı paylaşmak istiyorsanız, o zaman yapmanız gereken tek şey kameranın açıldığı sayfanın altında bulunan Kütüphane seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu kısımdan eski bir resminizi ya da videonuzu seçebilir, paylaşabilirsiniz.

Paylaşımlara Efekt Verme: Ayrıca gelen güncelleme sayesinde her geçen gün efekt özelliği ve sticker özelliği de eklenmektedir. Sizler de paylaşımlarınıza efekt verebilir, yazı yazabilir ya da üzerine sticker yapıştırabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz konumu da yine paylaşımınızın üzerine kolay bir şekilde eklemeniz mümkündür.
Ayrıca Instagram Hikayeler kısmında paylaştığınız anılarınızı kaç kişinin görüntülendiğini de görebilirsiniz.

İnstagramda Hikaye Paylaşma

Yakın zamanda yapılan bir güncelleme sayesinde milyonlarca İnstagram kullanıcısı uygulama içerisinde yer alan hikaye paylaşma özelliği sayesinde kendilerine ait video ya da fotoğraflarını diğer İnstagram kullanıcıları ile çok kolay bir şekilde paylaşabilmektedirler.  İnstagramda hikaye paylaşma özelliği ile çektiğiniz video ya da fotoğrafları 24 saat boyunca İnstagramınızın üst bölümünde yer alan hikayeler kısmında takipçilerinize ulaştırabilirsiniz. Ancak İnstagramda hikaye paylaşma özelliği içerisinde paylaşımlara beğeni ya da yorum yapma gibi bir özellik yoktur. Bunun yanında hikayeler bölümüne yüklenen içerikler üzerinden paylaşım sahibinin izni varsa direkt olarak mesaj atılabilmektedir. Ayrıca hikayeler bölümünde paylaşılan fotoğraf ya da videoların kaç kişi ve kimler tarafından görüntülendiğini de öğrenebilme imkanınız vardır. Bu sayede sizi gizli takip eden kişileri çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hikayeler bölümünde yer alan içeriklerinizi kimlerin görmesini istiyorsanız buna yönelik bir ayarlama yapma imkanına da sahipsiniz. Böylece paylaşımlarınızı görmesini istemediğiniz kişilerin içeriklerinize ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

  • instagramda hikaye nasıl paylaşılır
  • instagramda hikaye siliniyor mu
  • instagram hikayeleri silme
  • instagram hikayesini indirmek

Hikaye Paylaşımı Nasıl Olur

İnstagramda hikaye paylaşma özelliğini kullanabilmeniz için İnstagram uygulamanızın hikaye paylaşma özelliğinin bulunduğu son sürümde güncellenmiş olması gerekmektedir. İnstagram uygulamanız bu özelliği bulunduruyorsa hikaye paylaşmak için yapmanız gereken ilk adım İnstagram hesabınızı açtıktan sonra sol alt bölümde yer alan ev simgesine dokunmaktır. Daha sonra sol üst köşedeki daire içinde artı simgesine dokunun ve paylaşmak istediğiniz fotoğraf ya da videoyu ekleyin. Fotoğrafınız üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabilir ve yazılar yazabilirsiniz. Tüm düzenlemeler ve yüklemeler bittikten sonra önce bitti yazısına daha sonra da yukarı ok butonuna dokunarak içerik yükleme işlemini tamamlayın. İnstagramda hikaye paylaşma özelliği 24 saat süreyle kısıtlıdır. Hikayeler bölümü içerisine yüklediğiniz fotoğraflar ya da videolar 24 saat sonunda otomatik olarak silinmektedir.

Instagram Hikaye Ekleme Hakkında Herşey

Instagram diğer sosyal ağlarda yer alan özelliklere benzer özellikler eklemeye devam ediyor. Bunlardan birisi de daha önce SnapChat’ten alışık olduğumuz hikaye özelliği. Instagram hikaye ekleme hakkında herşey isimli bu yazımızda size bu konuda bilmek isteyebileceğiniz tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız. Öncelikle hikaye eklemenin ne anlama geldiği ile başlayalım.

Instagram Hikayesine Link Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram Hikaye Ekleme Nedir?

Eğer daha önce SnapChat kullandıysanız bu sosyal ağdaki hikaye özelliğinin fotoğraf ve videoların 24 saat içerisinde silinmesi olduğunu biliyorsunuzdur. İşte bu özelliğin aynısı Instagram üzerinde de kullanılabiliyor. Günlük aktiviteleri daha rahat takip etmeye olanak tanıyan bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik hikayelerinizi görüntüleyen kişilerin bir listesini de görebiliyorsunuz.

Hikaye bölümü Instagram sayfanıza girdiğinizde en üst kısımda yer alıyor. Bu bölümde kendiniz yeni bir hikaye ekleyebileceğiniz gibi, gün içerisinde paylaşım yapmış olan arkadaşlarınızın hikayelerini de görebiliyorsunuz.  Tabi Instagram’da farklı resim düzenleme seçenekleriyle fotoğrafların çok daha çekici hale getirilebildiğini de ekleyelim.

Hikayede Değişikler Yapmak İçin

Instagram hikayenizde değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için “Aa” butonuna basmanız gerekiyor. Bu butona basarak emojiler ekleyebileceğiniz gibi, kalem ile fotoğraf üzerine çeşitli yazılar yazabilir, desenler oluşturabilirsiniz. Bitti seçeneğini işaretlemeniz halinde hikayeniz diğer kullanıcılarla paylaşılacaktır. İptal ile hikayeniz üzerinde yaptığınız değişikleri de iptal edebilirsiniz. Fakat henüz SnapChat’te olduğu gibi yüzünüze çeşitli eklemeler yapmanız söz konusu değil.

Kimler Bakmış

Instagram hikaye ekleme hakkında her şey yazımızda bir sonraki başlığımızı hikayenize kimlerin baktığı oluşturuyor. Instagram hikayelerinde hangi kullanıcılar tarafından paylaşımınızın görüntülendiğini inceleyebiliyorsunuz. Öncelikle paylaşımınıza gitmeniz gerekiyor. Daha sonra alt tarafta bulunan göz işaretine bastığınızda hikayenizi görüntüleyen kullanıcıları görebiliyorsunuz. Bu liste hikayeyi görüntüleyen tüm kullanıcıları doğrudan görüntülüyor yani farklı herhangi bir program kullanmanıza gerek kalmıyor. Doğrudan Instagram’ın sunmuş olduğu bir özellik diyebiliriz.

Instagram Hikayesini Silmek

Instagram hikaye ekleme hakkında her şey yazımızda hikayelerin nasıl silineceğini de aktaralım. Hikayeyi silmek için silmek istediğiniz hikayeye giderek çöp kutusu işaretine tıklamanız yeterli. Hikayeyi silmeniz böylece söz konusu oluyor.

Mesaj Gönderme

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar
Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza gelen yenilikler, hayatımızı kolaylaştıran cinsten. Bu yeniliklere, her geçen gün farklıları ekleniyor. Sayısız taki...

Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?
Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Youtube hem video görüntüleme özelliği hem de arama motoru olma açısından en işlevsel uygulamalar arasında yer almaktadır. İstediğiniz zaman arama yap...

Hikayelerle ilgili mesaj göndermek de söz konusu. Her ne kadar fotoğraf belirli bir süre sonra siliniyor olsa da, gönderdiğiniz mesaj kalıcı oluyor. Bu sayede silinen bir anıya dair bir iz bırakmanız da söz konusu.

Kalıcı Fotoğraflar

Başlangıçta geçici olsun istediğiniz hikayedeki fotoğrafınızı kalıcı hale getirmek de isteyebilirsiniz. Dilerseniz fotoğrafı telefonunuza kaydedebileceğiniz gibi dilerseniz onu Instagram gönderisi olarak da paylaşabilirsiniz.

Hikayeyi Gizleme

Son olarak hikayeleriniz belirli gruplarla paylaşabileceğiniz bilgisini de ekleyelim. Tercih etmeniz halinde hikayenizi üç nokta seçeneğini kullanarak hikayeyi birinden gizle sekmesine girerek belirli kullanıcılarla paylaşmamayı da seçebiliyorsunuz. Bu seçenek iPhone’larda ise çentik ikonu ile ulaşılabilen bir seçenek.

Hikayelere her geçen gün yeni özellikler de geliyor. Instagram bu özellikleri her geçen gün geliştiriyor ve diğer sosyal ağlardaki özellikleri bünyesine katıyor.

instagramda başkasının hikayesi nasıl paylaşılır?

Instagram’da bir kişi hikayesinde @kullanıcıadı olarak sizden söz ettiyse size otomatik bir bildirim gelir bu kişi hikayesinde sizden söz etti diye. Bununla birlikte bir de bağlantı gelir. Bu hikâyeyi hikayene ekle şeklinde bir bağlantıdır bu, bunu tıkladığınızda otomatik hikayeyi hikayenize eklersiniz. 

Instagram Hikaye Paylaşımı Nasıl Yapılır? Hemen Videosunu İzle!

https://www.youtube.com/watch?v=zNY3N5mSjXU
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Instagram Hikaye Paylaşımı Nasıl Yapılır? Hakkında İlk Yorum Yapan Sen Ol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 0 Ortalama: 0 )

Gösterilecek yorum yok.