İnstagram’da Önerilenler ve Aramalar Nasıl Silinir?

İnstagram’da Önerilenler ve Aramalar Nasıl Silinir?

İnstagram’da Önerilenler ve Aramalar Nasıl Silinir?

Son yıllarda akıllı cep telefonlarının günlük hayata daha fazla dahil olmasıyla birlikte devreye giren ve bugün kendisine milyonlarca kullanıcı edinmeyi başaran sosyal medya platformlarından birisinin de İnstagram olduğu söylenebilir. İlk olarak 2010 yılının Ekim ayında Mike Krieger ve Kevin Systrom ismindeki iki zeki yazılımcı tarafından kodlanan bu uygulama, öncelikle İOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPadlar için çıkarılmış, çok beğenilmesinin ardından da kaliteli filtre ve benzeri sosyal ağ özellikleri eklenerek Android işletim sistemlerinde de kullanılabilir hale gelmiştir. Bugün geldiği noktada en popüler sosyal medya uygulamaları içerisinde tartışmasız en iyilerinden birisi olan İnstagram, en basit hali ile bir tür fotoğraf ve video paylaşım uygulaması şeklinde de tanımlanabilmektedir.

Instagram, zaman içerisinde aldığı güncellemeler ve bir diğer sosyal medya devi olan Facebook’a satılmasının ardından yepyeni birçok özelliği de bünyesine dahil etmiştir. Bu özellikler arasında bulunan ve yeri geldiğinde birçok İnstagram kullanıcısı için hayat kurtarıcı olan İnstagram’da önerileri ve aramaları silme konusu ise halen tam olarak nasıl yapılabileceğini bilmeyen pek çok kullanıcı tarafından fazlasıyla merak edilmektedir. Bu nedenle İnstagram’ da önerilenler ve aramalar nasıl silinir diyerek internet üzerinden araştırma yapan bütün İnstagram kullanıcıları detaylı bir şekilde bu özellikten nasıl yararlanacağından araştırmaktadır.

Son dönemlerde pek çok kişinin ilgi odağı haline gelen İnstagram, genç ya da yaşlı, yediden yetmişe birçok kullanıcısı ile her geçen gün bir çığ gibi büyümektedir. Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği bu uygulamada bulunan İnstagram’da önerilenler ve aramaları silme özelliği ise doğru adımların uygulanması halinde kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Bu işlemlerin yapılması, özellikle arama geçmişinin görüntülenmesinden haz etmeyen İnstagram kullanıcıları için fazlasıyla önemli olabilmektedir. Bundan dolayı İnstagram’da önerilenler ve aramalar nasıl silinir diyen tüm kullanıcılara ilk olarak kullanıcı adı ve şifreleri ile kişisel İnstagram hesaplarına giriş yapmaları gerektiğinden söz edilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Normal şartlarda bir kullanıcının İnstagram arama geçmişinde görüntülenebilmesi için, İnstagram hesap sahibinin herhangi bir anda onun ismini ya da kullanıcı adını İnstagram arama butonuna yazarak aratmış olması gereklidir. Bu işlem bir kez yapıldıktan sonra ise arama geçmişi kaydı silinene kadar her arama butonuna tıklandığında aynı ismin görüntülenmesi mümkün olabilmektedir. Bu durum çoğu İnstagram kullanıcısı için rahatsız edici bir konu olduğundan ötürü de hesap sahipleri haklı olarak arama geçmişlerinin ve önerilenlerin temizlenmesini arzu edebilmektedir. Bu nedenle yukarıda da belirtildiği gibi kişisel kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama geçmişini silmek isteyen kullanıcıların, ilk olarak hesap ayarları bölümüne geçmeleri gerekmektedir.

Bu alanda yer alan ve alt alta sıralanan seçenekler içerisinde de önce ayarlar kısmına yani seçenekler bölümüne geçilmeli ve sonrasında da alt kısımda yer alan ‘’Arama geçmişini sil’’ butonuna basılmalıdır. Doğru butonu seçmeleri halinde İnstagram kullanıcılarının karşısına arama geçmişini silmek isteyip istemediklerine dair bir onay mesajı çıkmaktadır. Bu onay mesajının da kabul edilmesinin ardından işlem tamamlanmakta ve böylece hesap sahipleri de cep telefonları üzerinden yapabilecekleri birkaç dokunma ile arama geçmişlerini ve önerilenleri tamamen sıfırlama imkanlarına sahip olabilecektir.

İnstagram’da önerilenler ve aramalar nasıl silinir diye merak eden İnstagram kullanıcılarını bu şekilde aydınlattıktan sonra bütün arama geçmişini değil de yalnızca bir kişiyi silmek isteyen kullanıcılara ise ilk olarak arama bölümüne tıklamaları ve silmek istedikleri kişinin üzerine gelerek basılı tutmaları gerektiği söylenebilmektedir. Bu aşamada ekrana gelecek olan seçenekler arasında ‘’Gizli’’ seçeneğinin seçilmesi durumunda da söz konusu İnstagram kullanıcısının arama geçmişinden silinmesi sağlanabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Neden İnstagram Takipçi ve Beğeni Almalıyım? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  1. Ulan aptal herif bu kadar yazacak ne yaşadın altı üstü nasıl kaldıracağımızı yazacaksın yok instagram gençler arasında çok popüler bilmem ne BANANEEEEEE!!

  2. Yazınızın okunurluğu gayet iyi hiçbirşey bilmeyen birinin hangi adımları izlemesi gerektiğini güzel anlatmışsınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.