Snapchat Yüz Efektleri Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Snapchat Yüz Efektleri Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Snapchat kullanıcıları, uygulama içerisinde yer alan yüz efektlerini kullanarak, arkadaşlarıyla keyifli zamanlar geçirebiliyor. Fakat bazen Snapchat yüz efektleri açılmıyor şeklinde sorunlar yaşayan kullanıcılar da oluyor. Böyle durumlarda, doğru adımlar atılarak sorunlar çok kısa sürelerde çözülebilir. Bu yazımızı sonuna kadar okuyarak yüz efektelerini sorununa çözüm bulabileceğiniz umuyoruz. O halde vakit kaybetmeden konumumuza geçelim.

Snapchat Hakkında

Snapchat sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olmasına karşın, benzerlerinden çok farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri, uygulamayı ilgi odağına getirmiş ve diğer uygulamaları geride bırakmıştır. Fakat zaman içerisinde özellikle Instagram, Snapchat’in özelliklerini kopyalamış ve kendi bünyesine katmıştır. Bu durum Snapchat’in kullanım oranında biraz düşme meydana getirmiştir.

Instagram’da da bulunan yüz efektlerinin ilk olarak kullanan Snapchat, kullanıcılarına bu efektlerle farklı deneyim yaşamalarını sağlamıştır. Özellikle gençler, birbirlerine söz konusu özellik sayesinde eğlenceli fotoğraflar göndermiş ve karşılıklı olarak eğlenmişlerdir.

Snapchat Yüz Efektleri Açılmıyor Sorununun Nedenleri

Snapchat’in en sevilen özelliklerinden bir tanesi olan yüz efektleri, bazen açılmayabiliyor. Bu sorunun iki farklı nedeni olabilir ki bunlardan bir tanesi kullanılan telefondaki sistemsel ya da donanımsal sorun bir diğeri ise uygulamadaki sorundur.

Telefondaki sorunlar incelendiğinde bunların iki sınıfa ayrıldığını görülüyor. Donanımsal sorunlar genellikle kameradan kaynaklanıyor. Telefonların kamerasında sıkıntı var ise yüz efektlerinin çalışmaması gayet normal. Bir diğer neden ise Android ya da IOS sistemlerinden kaynaklıdır. Uygulamadan kaynaklı olan sorunlar ise Snapchat’in bozulması ya da bir dosyasının hasar alması gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Snapchat Yüz Efektleri Açılmıyor Sorununun Çözümleri

Yukarıda sorunun nedenleri yer almaktadır. Kullanıcılar sorunun başta tam olarak neden kaynaklandığını bilemeyecekleri için tek tek kontrol etmeleri gerekecek. Snapchat yüz efektleri açılmıyor sorunun çözüm yolları aranırken ilk olarak telefon kamerasının kontrol edilmesi gayet isabetli olacaktır. Çünkü bu oldukça basittir. Kullanıcılar telefonlarının kameralarıyla normal çekim yaparken sıkıntı yaşıyorsa sorun buradadır fakat böyle bir sıkıntı yoksa diğer seçenekler değerlendirilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Sorunun nedenlerinden bir tanesi de uygulamada olduğundan dolayı kullanıcıların öncelikle uygulamayı güncellemeyi denemesi gerekiyor. Bunun için ise Google Play Store ya da App Store içerisinde yer alan güncelleme bölümü kullanılabilir. Aynı işlem telefonların ayarlar bölümünden de yapılabilir. Eğer güncelleme varsa bu yapılmalı ve daha sonra sorunun düzelip düzelmediği kontrol edilmelidir.

Güncelleme sonrasında sorun düzelmez ise bu defada uygulamanın önbelleğinin temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için ise aşağıda yer alan adımlar izlenebilir:

  • Öncelikle telefonun ayarlar kısmına giriş yapılmalıdır.
  • Buradan uygulamalar bölümüne geçilmeli ve Snapchat bulunarak giriş yapılmalıdır.
  • İlk olarak “Durdurmaya zorla” daha sonra da “Verileri temizle” ve varsa “Önbelleği temizle” butonlarına basılmalıdır.
  • Böylece işlem tamamlanmış olur.

Yukarıdaki işlemlerin ardından Snapchat uygulaması yeniden kontrol edilmelidir. Bu kontrollerde de sorunun devam ettiği görülüyorsa kullanıcıların uygulamayı tamamen silerek yeniden yüklemesi gerekir. Eğer bundan da sonuç alınamamış ise sorun telefonda bulunan Android sürümünün yetersizliğinden kaynaklanıyor demektir.

Snapchat yüz efektleri açılmıyor sorununun nedenleri ve çözüm yolları yukarıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kullanıcıların bazıları ise bu sorunu sürekli değil ara sıra yaşadıklarını ifade ediyorlar. Bunun temel nedeni ise kameranın doğru açıyla tutulmamasıdır. Yüz efektlerinin çalışabilmesi için uygulamanın kişiyi algılaması gerekiyor. Bunun için de kullanıcılar arka tarafın aydınlık olmasına dikkat etmelidir. Böylece sorun bir daha kendini tekrar etmeyecektir.

Snapchat Yüz Efektleri Nasıl Açılır?

Uzun süredir Snapchat kullanan kişiler, yüz efektlerini açma noktasında herhangi bir sorun yaşamamasına karşın, bu uygulamayı ilk defa kullananlar bu konuda biraz zorluk yaşayabilirler. Çünkü yüz ifadelerini açmak için bir tuş ya da buton bulunmuyor.

Uygulamayı indirip yükledikten sonra kullanıcılar ilk olarak kamera bölümüne giriş yapması gerekiyor. Uygulamada genellikle ön kamera kullanılmaktadır. Ön kamera açıldıktan sonra uygulamanın kullanan kişiyi algılaması çok önemli. Bunun için aydınlık bir ortamın tercih edilmesi kullanıcıların sorun yaşamamasına neden olacaktır. Kamerada görülen kişi üzerine basıldığında efektlerin geldiği görülecektir. Böylece kullanıcılar arkadaşlarına bu efektlerle yapılan komik resimleri yollayabilirler.

Snapchat, yollanan resimleri belli bir süre sonra geri getirilemeyecek şekilde silmektedir. Bu durum ortaya çok komik resimlerin çıkmasına neden olurken burada unutulmaması gereken çok ufak bir ayrıntı vardır. Eğer karşıdaki kişi isterse ekran resmi alarak gönderilen fotoğrafı saklanabilir hale getirebilir. Böyle bir riskin olduğu bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Snapchat yüz efektleri açılmıyor sorunu ve çözümü konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Swarm’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca birçok sosyal medya platformu için takipçi, beğeni ve video görüntüleme hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Hizmetlerimizi incelemeyi unutmayın.

Snapchat yüz efektleri açılmıyor sorunu ve çözümü konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Swarm Kullanıcı Engelleme Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  1. Bende hepsini biliyorum zannediyordum. sayenizde bir sürü şey öğrendim. Yeni yüz efektleri nasıl indirilir birde nerelerde bulunur onları da belirtirseniz çok iyi olur

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.