Sosyal Medyada Satış Yapmadan Önce Bunlara Dikkat

Sosyal Medyada Satış Yapmadan Önce Bunlara Dikkat

Sosyal Medyada Satış Yapmadan Önce Bunlara Dikkat

Günümüzde sosyal medyaların hemen hemen herkese hitap ettiğini düşünürsek, sosyal medya üzerinden satış konusu da ilgi çekici bir hal almıştır. Bilindiği üzere yapılan araştırmalarda milyonlarca insanın sosyal medya kullandığı ve alışverişleri de yine sosyal medya üzerinden yaptığı görülmektedir. Hal böyle olunca da işletmeler sosyal medyanın gücünü kullanmakta ve satış yapmaya çalışmaktadır. Tabi ki insanları ürünlere çekmek ve satışları arttırmak için bazı yöntemlere dikkat etmeniz iyi olacaktır. Aksi takdirde sosyal medyanın müşteri potansiyelinden tam olarak faydalanmanız mümkün olmamaktadır.

Akılda Kalıcı İsim

Bu durum kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bilindiği üzere müşterilerin akılda kalıcı ismi bulunan mağazalardan çok daha fazla alışveriş yaptığı görülmektedir. Bu hem marka havası vermekte hem de farklı insanlara önerme konusunda kolaylık sağlamaktadır. Sizler de satış yapmaya başlamadan önce ilk olarak akılda kalıcı bir isim seçebilirsiniz.

Etkileyici Profil

Kimse ilgisini çekmeyen ya da güven vermeyen profillerden alışveriş yapmamaktadır. Instagram’ın bio kısmına mümkün olduğu kadar kaliteli bilgiler yazın. Bunun yanı sıra verdiğiniz hizmetleri ve yapacağınız işlemleri de yine Instagram bio kısmına ekleyin. Profilinize giren müşterilerin ilk dikkat ettiği yerlerden birisi de budur. Bir diğer husus ise işletmenizi takip eden kişi sayısıdır. Takip eden kişi sayısı ne kadar fazla olursa sizi takip etmek isteyen kişilerde bir o kadar artacaktır. Biz instagram deposu olarak işletmeler içinde instagram takipçi adresinden gerçek Türk ve bot takipçi hizmeti vermekteyiz. 

Kaliteli Ürün Resimleri

İkinci aşamada müşteriler paylaşımlarınızı ve ürünlerinizi inceleyecektir. Ürünleriniz ve resimleri ne kadar kaliteli olursa, müşterinin ilgisi de o kadar fazla artacaktır. Bulanık, soluk ya da kalitesiz resimler olması halinde müşterilerin alışveriş yapma olasılığı düşmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Kargo İmkanları

Çoğu kişinin dikkat etmediği bir detay olsa da müşteriler için ciddi önem arz etmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde çeşitli kargo firmaları bulunmaktadır. Sizler de internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız, birkaç kargo firması ile anlaşma yapmalısınız. Ayrıca kapıda ödeme gibi imkanlar tanımanız halinde müşterilerinizin ilgisini daha da çekeceksiniz.

Ödeme Yöntemleri

Bazı müşteriler peşin ödemeyi tercih ederken, bazıları da önce ürünü görüp daha sonra ödemesini yapmak istemektedir. Bu tür durumlarda müşterilerinizi kaybetmemek için alternatif ödeme yöntemleri oluşturmanız iyi olacaktır. Kapıda ödeme, kredi kartı ve nakit ödeme bunlardan sadece birkaçıdır.

İşletmeler için en büyük reklam ve tanıtım faktörlerinden birisi de internet ortamıdır. Bu gelişmiş olan ağ yapısında gün geçtikçe, milyonlarca ve daha fazla insanın bu ortamda bulunmasının asıl nedeni ise artık işlerin internet ortamına taşınmasıdır. İnternet ortamındaki yoğunluktan dolayı birçok işletme ve kurum internet ortamını reklam ve tanıtım aracı olarak görmektedir. Bundan dolayı birçok işletme sosyal medya ortamında da adını duyurabilmek adına çeşitli sosyal platformlarda markalarını tanıtabilmek ve ürünlerinin daha fazla kitleye ulaşabilmesini sağlamak için hesaplar açmaktadır. Sosyal medya platformlarının ise işletmelere tanıdığı ayrıcalıklardan birisi ise işletme hesabı profilidir. Sosyal medyadaki hesaplarınız sayesinde firmanızın işletmenizin daha kurumsal görünmesini sağlayabilir kalitenizi arttırarak kitlenizi çoğaltabilirsiniz. Aynı zamanda yeni açılmış ve kurumsallaşmaya başlamış işletmelerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi de kaliteli bir kimlik ve kaliteli bir izlenim oluşturmaktır. Kaliteli bir kimlik ya da izlenim oluşturabilmek için, iyi bir görünüş elde edilerek nitelikli ürünler üretmek sosyal medyadaki gerçek kitleye ulaşabilmenin anahtarıdır.

Sağlam Bir Hedef Sağlam Bir Kitle


Birçok kurum ve kuruluşun açılmadan önceki en önemli belirlemiş ve bu uğurda mücadele etmek için hazırlandığı faktör hedef unsudur. Sağlam kitlelere ulaşabilmek için gerek normal faaliyetler gerek sanal faaliyetlerde dahil ortaya bir hedef konulması gerekir. Bu hedefe göre faaliyet gösterilmelidir. Nitelikli ve markalaşan bir işletme olabilmenin yolu da hedef koymak ve bu hedef uğrunda mücadele etmekten geçmektedir. Sosyal platformda da planlı olmak ve düzenli paylaşımlar yapmak işletmenin kalitesini ve kararlılığını göstermektedir. Bu yüzden sosyal medya işletmeler açısından önemli bir unsurdur. Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği platformlarda kendi markalarını tanıtma imkanı yakalamaktadırlar. Bu tanıtımın daha kararlı ve kaliteli olabilmesi için devamlılık süreklilik ve planlı çalışma sosyal medyada en hızlı yükselmenin formüllerinden birisidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Eski Hikayeleri Bulma

İşletmenin Sosyal Medyadaki Dış Görünüşü


İşletme
ve kuruluşların sosyal medyadaki reklam ve tanıtım ile kitlelere ulaşım sayısının artmasında en önemli olan faktörlerden birisi ise işletmenin sosyal medya platformlarındaki dış görünüşüdür. İnternet ortamında kaliteli ve kendinden emin bir dış görünüş yaratmak birkaç adımla mümkündür. Kaliteli ve marka duruşunun sağlanabilmesi için sosyal medya hesaplarında kullanılmak üzere logo oluşturulmalıdır. Daha önce işletmenizin kullanmış olduğu logo var ise sosyal medya hesaplarınızda bu logoyu kullanabilirsiniz. Fakat yeni bir işletme iseniz sosyal medya hesaplarında olmazsa olmazlardan birisi de işletmenizi yansıtan logodur. Sosyal medya platformlarında logonun kalitesi internet ortamındaki kitlenin dikkatini çekmektedir.

Sosyal medya platformu sanal bir platform olduğu için genellikle işletme olarak reklam yapılırken tanıtıma ve görsele oldukça fazla önem vermeniz gerekir. Sosyal medya hesabınıza ekleyecek olduğunuz fotoğraf işletmenizin logosu olmalı ve bu logoyu yapar iken işletmenizi yansıtan semboller ya da grafiklerle süsleyebilir ya da güzel bir yazı karakteri ile bilgisayar ortamında işletmenize logo hazırlayabilirsiniz. Genellikle kaliteli bir logo elde etmenin sonucunda kaliteli bir dış görünüşü tam olarak sağlamak adına işletmenize ait slogan bulmanız logonuzun kalitesini daha fazla arttıracaktır. Slogan seçimi yapar iken karmaşıklıktan uzak durulmalıdır. Slogan kısa ve öz olmalıdır.

İşletmeler İçin Sosyal Medya Platformları

İşletme ve kurumsal altyapı ile özenle yürüttüğünüz şirketinizin tanıtımlarını internet ortamının en yaygın platformlarında yapmanız daha yararlı olacaktır. İşletme ve kuruluşlar için özel ayarlı ve editör seçenekleri ile tamamen kurumsal bir sayfa yapısı sunan Facebook sitesini ziyaret ederek işletmenize uygun kategoride bir profil açabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook platformlarında oluşturacağınız işletme sayfalarına, işletmenizde çalışacak olan ya da sayfayı yönetmesini istediğiniz kişileri editör yaparak yetkilerini ayarlayabilmek de mümkün. Facebook sosyal medya platformunda oluşturmuş olduğunuz sayfada düzenli ve planlı paylaşımlar yapabildiğiniz gibi çok makul bir ücret karşılığında işletmenizin paylaşımlarını Facebook kullanan diğer kullanıcılara tanıtabilir, ücretli tanıtım sayesinde daha fazla kitleye hitap edebilirsiniz.

Facebook sitesi aracılığı ile işletmenizin kitlesini arttırabilir ve gün geçtikçe daha fazla kullanıcıya ulaşan bir diğer sosyal medya platformu olan Instagram profili oluşturarak da sosyal medyada işletmenizin rahatlıkla tanınmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Instagram profili oluştururken işletme hesabı seçeneği ile hesabınızın istatistiklerini ve ziyaret sayılarını daha detaylı inceleyebilir, günlük olarak profilinizi ziyaret eden kullanıcı sayısına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İnternet ortamında işletmeler tanıtımı reklamı için Instagram ve Facebook dışında diğer sosyal platformları da kullanabilmektedir. Bunlar ise; Twitter ve Youtube platformlarıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Geçmişi Nasıl Silinir?

Twitter Platformunu kayıt olarak ve profil oluşturarak kullanamaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda işletmeniz için profil resminiz olarak logonuzu koymanız önerilir. Günlük ya da planladığınız saatte düzenli tweetler atarak profilinizi ve markanızı Twitter kullanıcılarına duyurabilirsiniz. Diğer Platformlardan farklı olan Youtube ortamı, video izleme sitesi olarak ta bilinir. Genellikle konu fark etmeden birçok konunun yer aldığı bu platformda sizde Google hesabınızla işletme profili açarak işletmenize ait videoları düzenleyerek bu profile yükleyebilirsiniz. Youtube Platformunu kullanabilmeniz için kanal oluşturmanız gerekir. Kanal aracılığı ile işletmenizin logosunu yükleyerek işletmeniz için özel olarak hazırlanmış olan videolarınızı Youtube kullanıcıları ile paylaşabilirsiniz.

İşletmeler İçin Swarm ve Snapchat


Genellikle birçok işletme Facebook, Youtube, Twitter ve Instagram platformunu tercih etmektedir. Fakat işletmelerin küçükte olsa bir kısmı Swarm ve Snapchat uygulamasını kullanmaktadır. Swarm uygulaması ile genellikle internet ortamında Foursquare adı ile de bilinir. Bu uygulama sayesinde bulunduğunuz bölgeyi Swarm kullanıcıları ile paylaşabilirsiniz. Swarm profili oluşturmak için Swarm uygulamasının sitesine giriş yaparak ya da Swarm uygulamasına giriş yaparak işletme profili oluşturabilirsiniz. Bu profilin gerekli ayarlarını yaparak, bulunduğunuz bölgeyi check –in yaparak Swarm kullanıcılarının işletmenizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet ortamının en popüler platformlarından birisi olan Snapchat uygulamasını da işletmeniz için kullanabilirsiniz. Birçok işletme Snapchat uygulamasının kurumsallığını bozacağını düşündüğünde Snapchat uygulamasını kullanmakta tedirginlik yaşamaktadır. Markanızın tanıtımını daha iyi ve kaliteli yapabilmek için sanal alemdeki bu tarz platformları kullanmaktan çekinmemelisiniz. Aynı zamanda Snapchat hesabınızda anlık indirimleri yayınlayabilir, ödüller dağıtabilir ve çekilişler yapabilirsiniz. Ayrıca Snapchat profilinizi oluşturduktan sonra paylaşım konusunda tereddütler yaşıyor iseniz, diğer Snapchat uygulamasını kullanan markalara göz atabilir, paylaşımlar ile alakalı tüyolar alabilirsiniz. Her platformda olduğu gibi Snapchat uygulamasının olmazsa olması ve sizin profilinizin markalaşmasını sağlayacak olan en önemli faktörü ise düzenli ve sık paylaşımdır.

İşletmeler için Sosyal Medya Profillerinin Tanıtılması
İşletme profillerinin tanıtılma süreci ve kitlelere ulaşma süreci biraz zaman alabilir. Bu zamanın daha kısa olmasına ve tanıtım aşamasına yardımcı olabilmek adına sosyal medyada oluşturulmuş olan işletme profilinizi bir diğer platformdaki işletme hesabında tanıtmanız reklam ve tanıtım sürecine katkı sağlayacaktır. Sosyal medya profillerinin bu yöntem ile tanıtılması sonucunda internet ortamına daha fazla hakim olan bir işletme olma şansını yakalayabilirsiniz. Bir süre sonra internet ortamında oluşan kitleler sayesinde ürün tanıtımların ve paylaşım kalitenizin yardımı ile işletmenizin müşterilerinin artmasına yardımcı olursunuz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram'a Bilgisayardan Video Yükleme Nasıl Yapılır?

İşletmeler İçin Sosyal Medyanın Avantajları


Sosyal medyayı birçok kesim kullandığından işletmeler için sosyal medyanın avantajları oldukça fazladır. Bu Avantajlardan başlıca olanı ise işletme yönetiminin gelişmesidir. Sosyal medya dünyasına atılan birçok işletme satışlarında artış yakalayarak aktif satış hizmeti ya da aktif destek hizmeti de verebilmektedir. Sosyal medya hesaplarında işletmenizin tanıtımını yapmanızın yanı sıra internet üzerinden de satışınızı gerçekleştirebilir, müşterileriniz nerede olursa olsun daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

 

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Sosyal Medyada Satış Yapmadan Önce Bunlara Dikkat
5 (100%) 1 vote[s]

Bir önceki destek yazımız olan Instagram Ürün Fiyatını Yazmanın Etkisi başlıklı yazımızda instagram neden ürün fiyatı yazılmaz, Instagram’da Ürünlerin Fiyatını Yazmanın Artıları ve Eksileri ve instagrama ürün fiyati yazmak hakkında bilgiler içermektedir.

  1. Necmi SARI

    Diyelim ki ürünleri satmaya karar verdik bir platform oluşturduk kendimize. Kapıda ödeme sistemi nasıl yapılıyor. Bu para bize nasıl geliyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.