Swarm Nasıl Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Swarm Nasıl Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde sosyal medya kullanımının artması ile birçok uygulama üretilmeye başladı. İnsanların sosyal medyayı kullanırken gittiği mekanları, gezdiği yerleri ve bulunduğu ortamı belli edecek paylaşımları arttırması ile Swarm kullanma isteği oluştu. Bu yazımızda ise sizlere swarm nedir ve nasıl kullanılır anlatacağız.

Swarm Nedir?

Kullanıcıların konum bilgisini paylaşma isteği üzerine 2009 yılında Foursquare Labs, Inc. Şirketi tarafından Foursquare sunuldu. Uygulama gereken ilgiyi kısa sürede topladı ve milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Ancak sadece kayıtlı olan mekanlarda bildirim ve tavsiye yorumlar yapılabiliyordu. Kullanıcıların daha farklı ve çeşitli yerlerde konum bildirmek istediğini keşfeden şirket 2014 yılında çeşitli özelliklere sahip herhangi bir yerde, yer bildirimi yapılabilen alt kuruluşu olan, Swarm kullanma imkanı tanıdı.

Swarm uygulaması ile gittiğiniz mekanın, tatil yerinin, geçtiğiniz sokağın veya evinizin yer bildirimini yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda yaptığınız yer bildirimine kiminle orada bulunduğunuzu etiketleyebiliyor ve neler yaptığınız hakkında durum yazabiliyorsunuz. Gelişmiş bir yer bildirimi olan Swarm uygulamasında bunun dışında çeşitli birçok özellik bulunuyor.

Swarm Özellikleri Nelerdir?

Yakındaki Planlar

Swarm kullanma isteğini artıran özelliklerden biride “Nearby Plans (Yakındaki Planlar)” diyebiliriz. Size en yakında bulunan yakın arkadaşlarınızı veya Swarm’da takip ettiklerinizi yakın olandan uzağa göre sıralayabilirsiniz. Böylece bir liste oluşturarak bu listedeki arkadaşlarınız ile ortak bir plan yaparak bir araya gelebilirsiniz. Kısa sürede yapacağınız etkinliği burada paylaşabilirsiniz veya birlikte bir aktivite yapmak için kullanışlı bir aracı işlevini görüyor.

Yakınımda Kimler Bulunuyor?

Swarm kullanma sadece yer bildirimi ile kısıtlı kalmıyor. Herhangi bir yerde Check-in yaptığınızda, o an bulunduğunuz yerde veya yakın bir mekanda arkadaşınızın bulunduğunu bildirmesi muhteşem. Üstelik arkadaşınız Check-in yapmasa bile bu imkanı sunuyor. Sadece Swarm kullanma ve kayıt işlemlerini daha önceden tamamlamış olması yeterlidir. Bu özelliğin belli bir mesafe veya arkadaş kitlenize göre ayarlayabilirsiniz ayrıca tamamen kapatabilme şansınızda bulunuyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Şuan Burada Kimler Var?

Swarm’ın sosyalleşmeye verdiği önemi bu özellikten anlayabilirsiniz. Bir mekana gittiniz ve Check-in yaptınız. Ardından karşınıza şuan burada şu kadar kişi bulunuyor diye bir uyarı çıkıyor. Arkadaş olmadıklarınızı dahi gösteriyor bu sayede yeni arkadaşlar edinme imkanınız oluyor. Ancak sadece orada Swarm kullanma ya da yer bildirimi yapan kişileri görebilirsiniz.

Lider Tablosu Ve Mayorluk (Leaderboard)

Swarm kullanıcılarına yer bildirimi imkanı sağlarken aynı zamanda altın ve etiket ile Leaderboard’da bulunduğu sıraya göre ödüllendiriyor. Leaderboard’u Türkçe dilinde lider tablosu olarak adlandırabiliriz. Swarm’da en çok yer bildirimi kim yapmış görebilirsiniz. Bir mekana en çok kim girmiş ve yer bildirimi yapmış ise mekan sıralamasında ise o yüksek oluyor. Swarm kullanma yarışına girdiğiniz bu sıralamada ise birinci olan kişiyi mayor olarak adlandırıp profilini kral tacı ile süsleyerek diğer üyelere gösteriyor.

Mayorluk ise bir mekanda ya da herhangi bir yerde 1 ay sürede en çok paylaşımı atan kişiye ait oluyor. Ancak bir gün içinde birden fazla yapılan paylaşımlar yine bir adet olarak sıralamaya dahil ediliyor.

Gizli Yer Bildirimi Paylaşma

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi gizli olarak Swarm kullanma yolarına başvuruyor kullanıcılar. Swarm’da gizli olarak yer bildirimi yapmak çok kolay. Yer bildirimi yaparken paylaşma ekranında bulunan kilit simgesine basmanız yeterlidir. Ancak gizli yer bildirimleri ile daha az altın kazanırsınız ve arkadaşlarınızı etiketleyemezsiniz. Aynı zamanda Swarm etiketlerini kazanmaya devam ediyorsunuz. Fotoğraflı yer bildirimlerinde fotoğraflarda gizlilik kapsamına giriyor ve gözükmüyor.  Arkadaşlar veya belirli kişiler için seçme imkanınız yok gizlediğinizde sadece siz görebilirsiniz.

Arkadaşlar İle Mesajlaşma Özelliği

Uygulamaların vazgeçilmezi mesajlaşmak olduğu için Swarm’da bu özelliği kullanıyor. Arkadaşlarınız ile mesajlaşabiliyorsunuz. Ancak arkadaşınız olmayan birine mesaj atabilmek için önce eklemeniz gerekiyor. Bulunduğunuz mekanda Swarm kullanma işlemi veya yer bildirimi yaptığınızda orada bulunan kişileri ekleyip mesajlaşarak sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz.

Konumlarınıza Ve Durumlarınıza Göre Etiketler Kazanın

Swarm’da yer bildirimi yaptığınızda kazandığınız etiketler bulunuyor. Bu etiketler mekanlara ve durumlara göre değişmektedir. Her paylaşımda etiket kazanabilirsiniz ancak belirli koşulları gerçekleştirdiğinizde daha çok etiket sahibi olursunuz. Örnek verecek olursak “Tigconderoga” etiketi okullarda paylaşım yapılarak kazanılıyor. Her geçen gün artan etiketler ile profilinizi renklendirebilir, paylaşımlarınızı süsleyebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Swarm Nasıl Kullanılır?

Swarm kullanma işlemine başlamak için öncelikle kullandığınız cihazın uygulama mağazasından uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

Ardından uygulamayı açıp kayıt işlemlerini gerekli formu doldurarak tamamlamanız gerekiyor. Bununla uğraşmak istemiyorsanız Facebook ile Swarm kullanma özelliğini kullanarak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra alt kısımda bulunan konum işaretine basarak yer bildirimi paylaşma ekranına gelebilirsiniz. Burada “Ne yapıyorsun?” sorusuna cevabınızı yazıp, konumunuzu seçip ve varsa etiketlerinizi ekleyip ilk paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Ardından uygulamanın üst kısmında dört adet buton bulunuyor. Bunların hepsi farklı özellikleri ifade ediyor.

Birinci buton size arkadaşlarınızın ne kadar mesafe uzaklıkta olduğunu gösteriyor. Mesafelerine göre sınıflandıran Swarm, Tam burada, Birkaç adım ötede ve Uzakta gibi cümleler ile ayrı ayrı ifade ediyor.

İkinci butonda ise ekli olan arkadaşlarınızın paylaştığı yer bildirimlerini görebilirsiniz. Buradan yer bildirimlerini beğenebilir, yorum yapabilir ve dilerseniz o arkadaşınızın yanına gidebilirsiniz.

Swarm Kullanıcı Engelleme Nasıl Yapılır? Merak ediyorsanız hemen okuyun!

Üçüncü buton ise yukarıda anlattığımız planlar özelliğinin bulunduğu kısımdır. Arkadaşlarınız ile bir aktivite ayarlamak için bu bölümde gideceğiniz yeri ve ne yapmak istediğinizi durum kısmında belirterek arkadaşlarınızı etiketleyip paylaşabilir ve buluşmak için davetiye oluşturabilirsiniz.

Dördüncü butonda kendi profilinizi görebilirsiniz. Yaptığınız yer bildirimlerini, arkadaşlarınızı ve size gelen mesaj, bildirimleri burada takip edebilirsiniz. Bu kısma girdiğinizde ise karşınıza çeşitli birkaç buton daha çıkacak. Bu butonları da kısaca açıklayalım.

Bu ekranda sizi paylaşımlarında etiketleyenleri, sizi planlarında bahsederek davet eden arkadaşlarınızın gönderilerini ve yeni arkadaşlık isteklerini görebilirsiniz.

Ekranın sağ üst kısmında bulunan artı işaretli butona basarak yeni arkadaşlar ekleyebilirsiniz.

Profilinizin üst tarafında sıralı olarak butonlar bulunuyor bunlar ise sırasıyla arkadaş lisenizi, yer bildirimi yaptığınız harita konumlarınızı, Swarm kullanma puan durumunuzu ve paylaşımlarınıza eklediğiniz fotoğrafları görebilmenize yaramaktadır.

Son ekran olarak kalan ayarlar ekranından ise nasıl bildirim alacağınızı ayarlayabilir, profilinizi, profil resmi, hakkında gibi kısımları düzenleyebilir, Swarm kullanma hesabınıza bağlı diğer uygulamalarınızı görebilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Swarm Kullanma

Ancak bildirmek isteriz ki bu butonlar her cihazda bulunuyor ama bazı cihazlarda farklı konumlara sahip olabiliyor. Örneğin bir cihazda arkadaşlarınızın Check-in’lerini görebildiğiniz buton altta olabilir diğer cihazda ise üstte olabilir. Ancak sadece yer farkı bulunur işlevleri hepsinde aynıdır.

Bu yazımızda yer bildirimi yapmak için Swarm kullanma nasıl olur anlattık. Bu sayede Swarm’ın birçok özelliğini ve o özelliklerin nasıl kullanıldığını öğrendiniz. Swarm’da yeni arkadaşlar edinebilir ve sosyal etkinlikler yapabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınıza ne yaptığınızı bildirebilirsiniz. Swarm kullanma hatırlatmaya da yardımcı oluyor. Örneğin bir mekana gittiniz, yemeğini veya ilgilerini çok beğendiniz tekrar gitmek istediğinizde yerini veya adını unuttunuz. İşte bu sırada Swarm kullanmış iseniz yer bildiriminize bakarak tekrar gitme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Eski Hikayeleri Bulma

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Snapchat Arkadaş Ekleme Hilesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  1. Zekeriya ATLI

    Swarm Özellikleri sadece instagram üzerinden mi yapılıyor. Öteki sosyal medya hesaplarında çalışır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.