Youtube Reklam Nasıl Verilir?

Youtube Reklam Nasıl Verilir?

İnternet kullanıcıları tarafından her gün Google’dan sonra en çok tıklanan internet sitesi Youtube, günümüzde en popüler reklam aracı olarak kullanılıyor. Youtube reklam kampanyaları sayesinde firmalar, düşük maliyetli ve zahmetsiz bir tanıtım kampanyası yürüterek, ürün ve hizmetlerini tanıtma fırsatı kazanıyor.

Reklam ve pazarlama sektörünün yavaş yavaş eski usul yöntemlerden sıyrılarak modern ve daha pratik yöntemler kullanmaya başladığını görüyoruz. Artık radyo, televizyon, gazete, dergi, afiş, yazılı ve basılı yayın reklamları gibi zahmetli ve oldukça maliyetli reklam yöntemleri yerine şimdilerde sanal reklamlar ön planda. İnsanların internet ve özellikle sosyal medya ile neredeyse bağımlılık derecesindeki ilişkisi hemen her sektörde kendini gösteriyor. Sosyal medya ve internet, kullanıcıların algısını, bakış açısını, alışkanlıklarını ve zevklerini tamamen etkiliyor. Instagram, Youtube, Facebook gibi sosyal medya platformlarında sıkça görülen bir ürün, sosyal medya ünlüleri tarafından çok kullanılan bir hizmet, hızlı bir şekilde diğer kullanıcıları da etkiliyor ve aslında otomatik olarak bir reklam faaliyeti gerçekleştirilmiş oluyor.

Youtube reklam, dijital medya reklamları arasında şu anda en çok başvurulan yöntem. Bir işletme neden Youtube reklam kullanmalı, Youtube üzerinden reklam vermenin ne gibi avantajları var, Youtube reklam nasıl verilir gibi soruların yanıtlarını incelememizde bulabilirsiniz.

Neden Video Reklam?

“Neden video reklam?” diye düşündüğümüzde, bunun cevabını insanların algılama şekli ve kapasitesinin zamanla değişikliğe uğramasında bulabiliriz. Önceleri sokakta görülen bir reklam afişi, büyük bir cadde billboardu ya da televizyon reklamları büyük ilgi çekerken, zamanla insanların ilgi duyduğu alanlar değişmeye başladı. Artık sokakta yürürken dahi elinden telefon ve interneti düşürmeyen bir topluluk haline geldik. Bu nedenle reklam ve pazarlama uzmanları insanların günün büyük bir bölümünde sokak, cadde ve televizyonlara değil, ellerindeki cep telefonlarına baktığını tespit ederek algı yapılarının değiştiği sonucuna vardı. Evet, insanlar artık bir ürün ya da hizmet satın almak istediği zaman bunun araştırmasını yalnızca internet üzerinden yapıyor. Bir şeyi satın alma konusunda istek uyandıran en büyük etken ise, sosyal medya.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Algı yapısı ve ihtiyaçları değişen insanlar, sosyal medyada takip ettikleri kullanıcıların paylaşımlarını adeta hipnotize olmuşçasına izliyor ve işte tam o esnada karşılarına çıkan bir reklam ister istemez etkiliyor. Bu konuda özellikle video reklamlar oldukça etkili. Çünkü her zaman bir videoyu izlemek, bir metin okumak ya da bir basılı reklam yayınını incelemekten daha kolay ve keyiflidir. İnsan psikolojisinin zaafları üzerine hareket eden reklam sektörü, keyifli bir video seyrederken, video arasında çıkacak olan reklamın bilinçli ya da bilinçsiz olarak izleyiciyi etkileyeceğinin farkında. Bu nedenle günümüzde en büyük firmalar dahi, Youtube reklam aracılığı ile tanıtım yapıyor.

Youtube Reklam Nedir?

Youtube, son zamanlarda en çok ziyaret edilen ve en çok kullanıcıya sahip platformlardan biri olması sebebiyle firmaların Youtube üzerinden reklam vermek için birbiri ile rekabet içine girdiği bir ortam oluşmaya başladı. Kullanıcılarına finansal destek sağlama imkanı tanımaya başlamasından itibaren aktif kullanıcı sayısını bir hayli arttıran Youtube, özellikle reklamlar aracılığı ile para kazandırıyor.

Reklam ve pazarlama sektörünün son yıllarda en başarılı bulduğu reklam yöntemi kuşkusuz video reklamlar. Video reklam ifadesinden, Youtube üzerinden paylaşılmış videolar içerisinde yer verilen, bazı durumlarda atlanabilen, bazı durumlarda sonuna kadar izlenmesi gereken reklamları anlıyoruz. Youtube reklam, bu videolar içerisinde yer alan reklamlara tıklandığı takdirde, izleyiciyi ilgili reklamın sayfasına yönlendiren bir sistem üzerine çalışıyor. Youtube reklam verme, Google Adwords üzerinden gerçekleştirilebilen bir eylem. Kullanıcılar, Google ile giriştikleri bir reklam iş birliği sayesinde Youtube reklam verebiliyor ve bu şekilde ürün ve hizmet tanıtımı yaparak gelir elde edebiliyor.

Youtube reklamlarında, izleyicilerin reklam içeren videoları görüntülemesi ya da videoya tıklaması sonucunda ödeme yapılıyor.

Youtube Reklam Nasıl Verilir?

Youtube reklam vermek için öncelikle yapılması gereken bir Google Adwords hesabına sahip olmaktır. Youtube üzerinden, ancak Google Adwords aracılığı ile reklam verilebilir. Bunun için www.adwords.google.com.tr adresi üzerinden bir Google Adwords hesabı edinebilirsiniz. Bu hesabı edinmek tamamen ücretsizdir. Hesap edindikten sonra, giriş yaparak Google Adwords kampanyalar bölümüne gelerek Alışveriş, Görüntülü Reklam Ağı, Video gibi seçenekler içinden Video seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu seçim işleminden sonra Youtube, kampanyanıza bir isim vermenizi isteyecek. Reklamını yapmak istediğiniz kampanyaya bir isim verip reklam türünü video reklam olarak belirlemelisiniz.

Bütün reklam türlerinde olduğu gibi Youtube reklam da elbette bir miktar bütçe gerektiriyor. Youtube, ilgili bölüme reklam için harcayabileceğiniz maksimum tutarı girmenizi isteyecek. Bu aşamadan sonra Youtube reklamınızın ne şekilde ve ne sıklıkta yayınlanacağını seçme kısmına geleceksiniz. Reklamların gün içinde sıkça yayınlanması ancak yeterli bir bütçe ayrıldığı halde mümkün olabiliyor. Kısıtlı bir harcama yapabilecek durumdaysanız reklamınız standart olarak yayınlanacaktır. Standart yayınlama şekli, reklamın gün içinde eşit aralıklara denk gelen zamanlarda yayınlanması anlamına gelir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Eski Hikayeleri Bulma

Youtube reklam vermek için elinizde bir reklam videosu bulunmalı. Reklam videosunun amatörce çekilmiş bir video olmaması gerekiyor. Bunun için özel olarak çekim ortamı yaratmalı, profesyonel çekim ekipmanları, oyuncular, ışık ve görüntü kalitesinin yüksek olduğu ilgi çekici bir reklam videosu hazırlanmalıdır. Video taslağı hazırlandıktan sonra dijital ortamda düzenlemesini yapıp reklam videosu haline getirmelisiniz. Hazırlamış olduğunuz bu reklam videosuna ait bağlantıyı, Adwords sayfasında yer alan video reklam alanına girdikten sonra video reklam modelinizi belirleyeceksiniz.

Youtube reklam yayınlatmanın en önemli aşaması olan teklif kısmına geldiğinizde buraya dikkat etmelisiniz. Youtube, reklamlarınızı elbette sizin belirlediğiniz gösterim başı maliyet fiyatına göre yayınlayacaktır. Bu nedenle ilgili bölüme çok düşük bir gösterim başı maliyet teklifi girmemenizi öneriyoruz. Teklifinizi başlangıçta düşük de tutanız, zaman içerisinde arttırmanızın reklamlarınızın yayınlanma sıklığını arttıracağını bilmelisiniz.

Youtube Reklam Türleri

Youtube üzerinden video paylaşan ya da izleyen bir kullanıcı iseniz, Youtube reklamlarının standart kalıplar halinde yayınlanmadığına dikkat etmiş olmalısınız. Youtube reklam verenlerin istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitli Youtube reklam türleri bulunuyor.

Ana sayfa reklamı olarak bilinen Masthead reklam, Youtube ana sayfasında yer alan reklam türüdür. Ana sayfada reklam yayınlatabilmek için tahmin edeceğiniz üzere büyük bir bütçe gerekiyor. Bu nedenle Youtube ana sayfasında çoğunlukla büyük firmaların reklamlarını görüyoruz.

Yer paylaşımlı reklamlar, Youtube videoları oynatmaya başlatıldığında videonun en altında bir görsel şeklinde karşımıza çıkan reklamlardır. Video reklamlara kıyasla daha düşük  maliyetlidir.

Atlanabilir Youtube reklamları, video izleyicilerinin en çok karşılaştığı Youtube reklam türlerinden biridir. Atlanabilen videolarda 30 saniye kriterine göre ödeme yapılır. Reklam videosu 30 saniyenin altında ise, ücret ödenmesi için tamamının izlenmesi gerekirken, 30 saniyenin üzerinde ise ilk 30 saniyenin izlenmesi halinde ücretlendirilir.

Atlanamayan Youtube reklamlarında ise, izleyicilerin reklamı atlama şansı olmadığı için video görüntülenmesi başına ücretlendirilir.

Görüntülü reklamlar, yalnızca  bilgisayarlar üzerinden görüntülenebilen bir Youtube reklam türüdür. Görüntülü reklamlar, ilgili videonun yanında gösterilir. Bu Youtube reklam türünde seçiminize göre değişmekle birlikte, kullanıcılar reklamı gördüğü ya da reklam bağlantısına tıkladığı takdirde ödeme yaparsınız.

Bumper reklamlar, 6 saniyelik kısa Youtube reklamlarıdır. Özellikle mobil kullanıcıları hedefleyen bu reklam türü, günümüzde her şeyden çabuk sıkılan insanlara ulaşmak için en etkili video reklam yöntemi olabilir. Dürüst olmak gerekirse hiçbirimiz bir video seyrederken karşımıza çıkan 30 saniye ya da 1 dakikalık videoları sonuna kadar izlemiyoruz. Bu sebeple 6 saniyelik bumper reklamlar, özellikle başlangıç için ideal.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Geçmişi Nasıl Silinir?

Youtube Reklam Verecekler İçin Bazı İpuçları

Youtube reklam nedir, türleri nelerdir ve nasıl Youtube reklam verilir gibi soruların yanıtlarını açıkladık. Bahsettiğimiz adımları izleyerek Youtube üzerinden reklam vermeniz mümkündür ancak bütçenize uygun ve aynı zamanda kaliteli reklam videoları yayınlatmak için bazı hususlara dikkat etmekte fayda var.

Başarılı bir video reklam kampanyası oluşturabilmek için, öncelikle kaliteli bir reklam videosu içeriğine sahip olmalısınız. Profesyonel şekilde hazırlanmış reklam videonuzu Youtube üzerinden yayınlatmadan önce, reklamlarınızı hangi kriterlere göre yayınlatmak istediğinizi belirlemelisiniz. Bunun için marka, ürün ya da hizmetinizin hitap ettiği kitlenin coğrafi durumuna, ilgi alanlarına ve ağırlıklı olarak kişisel özelliklerini bilmelisiniz. Hitap ettiğiniz kitlenin yaş ortalaması, cinsiyeti, meslek grubu gibi unsurlara önem vermeli ve reklamınızı bu kitleye göre yönlendirmelisiniz. Youtube reklam vererek ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin ilgi alanlarını tespit edip hedefi sınırlamak, nokta atışı bir reklam stratejisi oluşturacaktır. Bunun için markanızla benzer sektörde bulunan diğer markaların hangi tip videolarda reklamlara yer verdiğini takip etmekle işe başlayabilirsiniz. Bu yöntemle firmanızın hedef kitlesini belirlemeniz kolaylaşacaktır.

Hedef kitlenizi biliyorsanız, reklam videolarınızı, video öncesi yayınlatmak akıllıca olacaktır. Her halükarda reklam verdiğiniz içerikleri izleyeceğini bildiğiniz kullanıcılar, ilgili videoları açtığı anda onların karşılarına reklamlarınızla çıkabilir ve böylece akılda kalabilirsiniz.

Tam olarak bir hedef kitle belirlemediyseniz, Youtube kullanıcılarının Youtube içerisinde arama yaparken reklamlarınıza denk gelmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için keşfet reklam türünü kullanmanızı öneririz.

Hedef Kitleye Hitap Etmek Maliyetleri de Azaltır

Reklamlarınızı geniş bir alanda yayınlatmak, hem gereksiz bir maliyet gerektirecek hem de reklamınızı hedef kitlenin dışındaki kişilerin görmesi herhangi bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle reklamın yayınlanacağı alanı daraltmak faydalı bir yöntemdir. Reklam videonuzu, ülke, şehir, yaş aralığı gibi kriterlere göre sınırlayabilir, ya da dilerseniz tüm Dünya ile paylaşabilirsiniz. Bu tamamen ihtiyaç ve bütçenize göre değişir.

Youtube üzerinden reklam verirken, reklamlarınıza denk gelip izleyen kullanıcıları ne yapmaya yönlendirdiğinizden emin olmalısınız. Reklam içeriğinde izleyicileri web sitenize, ürününüzün satın alınabildiği bir bağlantıya ya da kendi Youtube kanalınıza yönlendirebilirsiniz. İzleyicileri istediğiniz yere yönlendirmek için reklamlarınızda bağlantı linklerine yer vermeniz doğru olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram'a Bilgisayardan Video Yükleme Nasıl Yapılır?

Eğer düşük bir bütçe ile Youtube reklam işine başlayacaksanız, reklamlar için ödeme yapacağınız sistemi düzenlemenizi öneririz. Yalnızca reklamlarınızı içeren videolar izlendiğinde, kullanıcılar tarafından reklam bağlantılarınıza tıklandığında, reklam videolarınızı  belirli bir saniye boyunca izlemeleri halinde ya da görsel içerikli reklamlarınızdaki resimlere tıkladıkları takdirde ödeme yapacağınızı baştan belirtmek gibi sınırlamalar, bütçenizi korumak açısından önemlidir.

Gördüğünüz üzere, Youtube üzerinden reklam vermek, karmaşık bir reklam yöntemi değil. Basit ama etkili adımlarla başarılı bir reklam kampanyası oluşturmak mümkün. Küçük firmalar için çok büyük maliyetler gerektirmeyen Youtube reklam yöntemi, klasik reklam yöntemlerine göre çok daha ucuz ve avantajlı olduğu için reklam kampanyalarınızı ağırlıklı olarak Youtube üzerinden yürütmenizi tavsiye ediyoruz. Youtube, siteyi her ay yaklaşık 1.5 milyar kişinin ziyaret ettiğini söylüyor. Böylesine büyük bir kitleye reklam ulaştırmak, markanızın gelişimi için mükemmel bir fırsat.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Youtube Reklam Nasıl Verilir?
5 (100%) 5 vote[s]

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Youtube Sıralaması Neye Göre Değişiyor? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Grup Kurma Nasıl Yapılır 2019

 1. Mehmet ARSLAN

  Youtube reklam için sadece adsense hesabımı gerekiyor. Adsensem onaylanmıyor mailimde ne yapmam gerekir. İtiraz ettim defalarca ama kabul etmediler.

 2. Turhan ÇETİN

  Youtube reklam yaparak para kazanmak çok zor bence. Milyonlarca izleme olacak ki kazanasın. Zor iş

 3. Sezgin UÇAN

  Reklam için sadece Google seçeneğinin olmaması güzel. Yazıdan anladığım kadarı ile izleyicilerin sayısı arttıkça reklam verme ve yöntemleri de gelişiyor. Güzel fikir, aslında denemek lazım.

 4. Emine UÇMAZ

  Youtobe reklamlarının Adsense veya Adwors ile bağlantısı ne kadar? Birbirlerine bir etki yaparak fazla kazanım sağlamamıza yardımcı olunuyor mu?

 5. Hasibe GÜNGÖR

  Reklamın en iyisi insan faktörüdür. Bu sebeple yapılan video reklamları daha akılda kalıcı ve hızlı geri dönüşleri olan birer araçtır. Sizlerde deneyin videolu reklamlar ile istediğiniz kitleye ulaşın

 6. Hakan ÇETİN

  Youtobe reklamları parayla veriliyor diyenlere yeni bir şık sunabiliriz. Aslında diğer youtoberler bunu kullanıyor. Birbirlerinin videolarında bahis yaparak reklam yapıyorlar. Sizlerde yapabilirsiniz.

 7. Mesut KARADAĞ

  Ücretli youtube de takipçi almak istiyorum. Yardımcı olurmusunuz? Beğeniler ve takipçi alımları için özel bir fırsat sunarmısınız

 8. Nimet TATLI

  Adwors reklamları ile Youtobe Reklamları arasında ki farkı merak ederdim hep. Demekki isimleri gibi ayrı işlemler imiş. Bende sitelerim için reklam düzeninin nasıl olacağını düşünüyordum. Teşekkür ederim.

 9. Muzaffer BÜYÜK

  Daha önce siteler için reklam çalışması yapmıştım.Ancak Youtube Reklam Çıkışları değişik oluyormuş. Aslında anlatım kolay olunca iyi ve basit zannediliyor. Ancak işin içine girince birçok farklı materyal karşınıza çıkıyor. Rekabet gibi mesela.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.