Youtube Sıralaması Neye Göre Değişiyor?

Youtube Sıralaması Neye Göre Değişiyor?

En çok içerik yüklenen sosyal medya araçlarından biri olan Youtube, kullanım yoğunluğuna bakıldığında neredeyse Google ile yarışıyor. Youtube kullanıcılarının da üst sıralara çıkmak için birbiri ile yarıştığı bugünlerde, Youtube sıralaması neye göre belirleniyor sorusunun yanıtını arayacağız.

Youtube, bildiğiniz üzere yalnızca bir video paylaşım sitesi olmanın çok ötesinde bir konuma yerleşti. Artık aktif ve çok sayıda aboneye sahip olan Youtube kullanıcıları, adeta tanınmış kişi statüsünde. Çünkü Dünya’nın en çok ziyaret edilen ve video izlenen sitesi Youtube. Önceleri Youtube profesyonel olmayan eğlenceli videolar, basit sunumlar, görüntü kalitesinin yüksek olmadığı çeşitli kategorilerde videolar içeren bir video paylaşım sitesiydi. Şimdilerde Youtube üzerinden gelir elde etmenin mümkün hale gelmesi ve sanat, ticaret gibi alanlarda kendini tanıtmak isteyenlerin işini kolaylaştırması sebebiyle çok yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip.

Youtube sıralaması Neden Önemli?

Youtube üzerinden içerik üretip paylaşan kullanıcılar, bunun için çok profesyonel çekimler yaparak bunu bir meslek olarak yürütüyor. Youtube’un bu şaşırtıcı değişimi, büyük bir rekabet ortamının da doğmasına sebep oldu. Neredeyse tüm hayatını idame ettirebilecek kadar gelir elde eden ve tanıtımını Youtube üzerinden yapan kullanıcılar, büyük bir yarış içinde. Benzer alanlarda içerik üreten kanal sahipleri, alanında en iyi ve en çok izlenen Youtube kanalı olma amacıyla sürekli çalışıyor. Bir Youtube kanalının çok sayıda abone kazanması ve yüksek izlenme sayısı elde etmesi için, kaliteli içerikler üretmesinin yanında göz önünde olması da önemlidir. Youtube sıralaması bu nedenle kullanıcılar için büyük önem taşıyor.

Çok fazla kullanıcının aktif olarak içerik ürettiği Youtube, kullanıcıların kanallarına ana sayfada yer verebiliyor. Youtube içeriği üretmeyi meslek haline getirmiş ya da Youtube üzerinden firmasının tanıtımını yapan çok sayıda kullanıcı, harcadıkları çabanın karşılığını görebilmek için Youtube sıralamasında üst sıralarda yer almak istiyor. Kullanıcılar, Youtube sıralaması içindeki yerlerini takip ederek, içeriklerinin kalitesi hakkında fikir sahibi olabiliyor. Aynı zamanda takipçilerin geri bildirimleri sayesinde değişen Youtube sıralaması ile kanalını daha çok geliştirmeye yönelebiliyor. Peki bu sıralama neye göre belirleniyor?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Youtube Sıralaması Nedir ve Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

Youtube üzerinden video seyretmek ya da içerik paylaşmak istediğimizde Youtube’a giriş yaparız ve ana sayfada karşımıza birçok öneri çıkar. Yine aynı şekilde bir video izlerken sayfanın yan tarafında önerilen video içerikleri görürüz. Her Youtube kullanıcısının paylaşımları, ana sayfada önerilen videolar arasında çıkamıyor. Youtube sıralaması içerisinde en üst sıralarda yer alan videoları diğerlerinden ayıran belirli noktalar var. Bir videonun Youtube’da üst sıralarda çıkması ve önerilen videolara yerleşmesi için sahip olması gereken özelliklere değinmeye çalışacağız.

Youtube üzerinden içerik paylaşan kullanıcıların dikkat etmesi gereken, abonelerinin ne tarz videolar izlemekten hoşlandığını takip etmek olacaktır. Takipçi kitlesinin beğenilerine uygun içerik üretmek, bir süre sonra Youtube algoritması tarafından tespit edilecek ve kanalınıza ait videolar Youtube sıralamasında üst sıralarda yerini alabilecektir.

Youtube da diğer sosyal medya araçları gibi belirli bir algoritma ile çalışıyor. Karşımıza çıkan video içerikleri ve kanallar rastgele yerleştirilmiş değil. Youtube’a her saat içinde 500 saate yakın video yüklendiği tahmin ediliyor. Bu kadar çok içeriğin belirli bir düzen ve sistem içerisinde kullanıcılarla paylaşılması ne kadar zor görünse de, sistem, belirli bir teknik üzerinden işliyor. Youtube sıralaması, tek bir yöntem kullanmıyor. Bu nedenle birkaç başlık altında incelemek gerekiyor. Youtube‘da karşımıza çıkan sıralama alanlarını  inceleyip, bu alanlarda nasıl üst sıralara çıkılabileceğine dair önerilerde bulunacağız.

Ana sayfa Sıralaması

Youtube sıralaması, öncelikli olarak kullanıcıların beğenileri ve ilgi alanları üzerine yoğunlaşır. Sistem, bir Youtube kullanıcısının hangi tür videoları takip ettiğini tespit etmeye çalışarak buna uygun bir sıralama ortaya çıkarır. Bunun için, kullanıcının hangi videoları daha sık izlediği, hangilerini hiç izlemediği, hangi tür videolara beğeni bıraktığı gibi veriler dikkate alınır. İzlenmeyen videoların Youtube sıralaması içinde üst sıralara çıkması mümkün değildir. Bir Youtube videosu, yayınlandıktan sonra öncelikle izlenmeli ki, Youtube algoritmasının kriterlerine takılarak sıralamada yerini alabilsin. Görüntülenmeyen videolar hakkında herhangi bir kullanıcı verisine ulaşmak mümkün olmayacağı için söz konusu videolar, sıralama içinde de yer almayacaktır.

Youtube ana sayfasında herkes için bir video sıralaması mevcuttur. Bu videolar, kullanıcıların daha önce izledikleri videolara, abone oldukları kanallara ve beğendikleri videolara göre sıralanır.

Youtube ana sayfa sıralamasında üst sıralara çıkabilmek için, öncelikle Youtube göz atma özelliğini kullanarak videolarınızın ne sıklıkta izlendiğini takip etmelisiniz. Ana sayfada yer alan içerikler genellikle kaliteli ve özgün içeriklerdir. Takipçileriniz tarafından çok beğenilen içeriklerinize dikkat edip onlara uygun yeni içerikler üretebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Arama Sıralaması

Youtube’un da, Google gibi  arama motorları ile aynı şekilde çalıştığını söylemek mümkün. Nasıl ki Google aramaları belirli bir optimizasyon sistemi ile sonuç veriyorsa, Youtube da anahtar kelimeler doğrultusunda arama sonucu veriyor. Youtube sıralaması, videonun ismi, videoda kullanılan başlık, aranan kelime ile videonun içeriğinin örtüşmesi gibi faktörlere göre oluşturulur. Youtube arama bölümü üzerinden bir kelime arandığında, o kelime ile alakalı en çok izlenen videoların sıralandığı algısı yanlıştır. Youtube sıralaması, videoların izlenme oranını da göz önünde bulundurur fakat asıl önemli olan anahtar kelimeler ve videoların aldığı beğeni, yorum, başka bir platformda paylaşım gibi etkileşimlerdir.

Youtube içeriklerinizin arama sıralamasında üst sıralarda görünebilmesi için, Youtube analizlerini takip ederek Youtube arama bölümünden, izleyicilerin hangi kelimeleri sorgulatarak kanalınıza ulaştığını tespit edebilirsiniz. Yakaladığınız bu kelimelere video başlıklarınızda yer vererek aramalarda Youtube sıralaması içinde üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Benzer Video Önerileri

Youtube sıralaması, önerilen videolarda da karşımıza çıkıyor. Bir Youtube kanalına ait videoların önerilen videolar sıralamasında yer alabilmesi için Youtube, kullanıcıların üst üste hangi videoları izlediğine ve arama geçmişindeki içeriklere bakıyor. Youtube önerileri, bu nedenle her kullanıcıya göre özel olarak sıralanmıştır diyebiliriz.

Youtube kanalınızda paylaştığınız videolarınızın, başkalarının ekranına önerilen video olarak çıkmasını istiyorsanız, Google Analytics Trafik Kaynakları Raporunu kullanarak önerilen videolar bölümünden, kullanıcıların hangi videoları izleyerek sizin videolarınıza ulaştığını görebilirsiniz. Böylece benzer videolar üreterek izleyici kitlenizi arttırabilirsiniz. Youtube’da en çok izlenen video tarzlarına uygun videolar hazırlamanız da, önerilen videolar sıralamasında yer almanızı sağlayacaktır. Videolarınızın içeriğinde, diğer videolarınıza yönlendirebilecek detaylara yer vermeniz de önemlidir. Bir bilgi verdikten sonra, o bilgiyle ilgili başka bir konu hakkındaki diğer videonuzu izlemelerini önerebilir, videonun linkini de paylaşabilirsiniz. Bu şekilde, önerilen videolara ait Youtube sıralaması içinde yerinizi alabilirsiniz.

Trend Sıralaması

Youtube, “trendler” başlığı altında, kullanıcıların bulunduğu lokasyon ve ülke içinde en çok izlenmiş popüler videolar içinden oluşturulmuş bir sıralama yer alır. Trend sıralamasında, yeni çıkan bir film fragmanı, yeni bir video klip, yeni çıkmış bir albüm gibi videolar ağırlıklı olarak yer alır.

Youtube trend sıralaması, en çok sevilen ve en güncel videoları içerdiği için trend videoları inceleyip, merak uyandıran ve ilgi çekici içerikler üretmeye çalışabilirsiniz. Alanınızla ilgili en yeni haberleri, en güncel yenilikleri videolarınızda inceleyerek trendler arasında Youtube sıralaması içine girebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Bildirimlerin Sıralamaya Etkisi

Youtube kullanıcıları, bir kanala abone olduğunda ya da abone olmadan kanalın bildirimlerini aktif hale getirdiğinde, eklenen her yeni video için kullanıcıya bildirim gönderilir. Paylaşılan yeni içeriklerin kullanıcılara bildirim olarak gitmesi, daha çok izlenme ve daha çok etkileşim almak anlamına gelir. Bu nedenle bildirim özelliğinden faydalanmak, Youtube sıralaması için oldukça etkilidir.

Youtube videolarınızın içeriğinde izleyicilere kanalınızın bildirimlerini aktif hale getirmeleri konusunda hatırlatma yapabilir ve bildirimlerin nasıl açılacağı hakkında bilgi verebilirsiniz. Unutmayın ki, ne kadar çok izleyici kanalınızdan bildirim alırsa, o kadar çok izlenir ve Youtube sıralamasında o kadar göz önünde olursunuz.

Abone Sıralaması

Youtube kanalına abone olan kullanıcılar, abonesi oldukları kanalların videolarını ana sayfada görürler. Bu nedenle abone kitlesi de Youtube sıralaması için oldukça önemlidir. Youtube abonelikler bölümünde, kullanıcıların abonesi oldukları kanalların videoları sıralanır. Aboneler dikkate alınarak oluşturulan bu Youtube sıralaması, önerilen videolar arasında görülmenizi de sağlayacaktır.

Abonelik odaklı Youtube sıralaması içinde yer almak, öncelikle kullanıcıları kanalınıza abone olmaya ikna etmek ile başlar. Daha çok abone kazanmak için, videolarınızı hedef kitlenizin en aktif olduğu sıralarda paylaşmaya özen gösterin. Videolarınızda yer alan “abone ol” butonunu izleyicilerinize sürekli hatırlatın. Bu şekilde daha çok abone kazanabilir ve böylece Youtube sıralamasında yerinizi yükseltebilirsiniz.

Youtube sıralaması içinde yerinizi yükseltebilmek ve ana sayfa, öneriler gibi bölümlerde görünebilmek için neler yapmak gerektiği ve Youtube sıralaması sisteminin nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Tüm bu önerilerin yanında, bir Youtube kullanıcısının ne yaparsa yapsın ilgi çekici içerikler üretmemesi halinde başarılı olmayacağını hatırlatmak isteriz. Youtube sıralaması, her zaman aktif ve sürekli yenilenen Youtube kanallarını ön plana çıkarmak üzere çalışıyor. Eğer uzun süredir benzer içerikler üretiyorsanız Youtube’un öne çıkarma sistemi, kanalınızı ön plana çıkarmayacaktır. Bu nedenle sık sık yenilikler yapmak, daha önce çekmediğiniz tarzda bir video çekmek, içerik konularınıza ekleme yapmak gibi hareketler, kanalınızı canlandıracaktır.

Youtube Özelliklerine ve Değişikliklerine Uyum Sağlayın

Unutmamak gerekir ki, Youtube çok sayıda alternatif içeriyor. Kullanıcılar severek takip ettikleri bir Youtube kanalından kısa süre içinde sıkılıp abonelikten çıkabiliyor. Dönem dönem abone sayısında azalma, izlenme sıklığının düşmesi gibi durumlar görebilmek mümkün. Bu dönemlerde Youtube sıralaması içinde yer almamanız çok normal. Bu nedenle izleyicilerin beğeni ve merakını sürekli canlı tutmak çok önemli. Takipçileriniz paylaştığınız videoları beğenip yorum yaptıkça videolarınız, benzer beğeniye sahip diğer kullanıcılara da önerilecek ve böylece başka kullanıcıların ana sayfasında yer alabileceksiniz. Youtube sıralaması algoritmasının, insanların bir videoyu ne kadar sıklıkta izlediği, bir Youtube kanalında ne kadar süre vakit geçirdiği, ne gibi yorumlar yaptığı gibi detaylara dikkat ettiğini bilerek, buna uygun şekilde içerik üretmek yararınıza olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Eski Hikayeleri Bulma

Kaliteli ve göz önünde videolar üretmek için, video başlıkları, açıklamalar gibi bölümlerde uygun anahtar kelimeleri kullanmak, açıklamalar bölümünde diğer sosyal medya hesaplarınıza yönlendirecek bağlantılara yer vermek, çok yüksek görüntü kalitesine sahip videolar paylaşmak, diğer sosyal medya hesaplarınızda Youtube kanalınızın linkini sık sık paylaşmak gerekir ve bu hususlar, Youtube sıralaması için kilit noktalardır. Zamanla bir marka yaratmak da Youtube’da tanınmanızı sağlayarak öne çıkan videolar içinde yer almanızı sağlayacaktır. Youtube sıralaması sisteminin mantığını ve nelerin dikkate alındığını anlayıp, bu yönde içerikler üreterek sıralamada ön plana çıkabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Geçmişi Nasıl Silinir?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan YouTube Video Nasıl Yüklenir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

 1. elveda yılmaz

  Youtube sıralaması yapılırken bir türlü üst sıralamada yer alamıyorum. Bir kere ilksayfada göründüm daha da bulunamadım.

 2. Youtube sıralaması için özel bir yöntem var mı? Yoksa özel bir hilesi mi var. Benim videolar bir türlü sıralamalarda görünmüyor.

 3. Mutlu CELAVİR

  Youtube sıralamalarına tam girdim Artık girişlerim düzene girdi derken kanalım kapandı. Telif yedim yazıklar olsun sana bilirek yapıyorlar bunu

 4. Furkan DİŞLİ

  Youtube izlenme sıralarının ben etkileşime göre değiştiğine inanmıyorum. Yan tarafta çıkan birçok örnek sayıları birbirinden farklı belki de özel bir reklam yöntemi vardır. Bizimkiler hiç yanda çıkmıyor

 5. Youtube sıralaması için ben bir türlü çözüm üretemedim. Yazılanları yaptım ama nafile acaba yeni olduğum için atladığım birşeyler mi var?

 6. Youtobe sıralaması bence adil değil. Benim çektiğim videonun benzeri daha iki gün olmuş, ben atalı bir haftayı geçti sıralamada bende önde arkadaş. Bunda bir adaletsizlik var. Paraylamı yapıyorlar anlamadım ki

 7. Fahrettin ÖZTÜRK

  Youtobe sırası neye göre belirleniyor hala anlamış değilim. kaç kere video paylaştım daha bir tanesini istediğim sırada göremedim. Çok izlenmeye göre desem, videolarımda çok izlenen var ama sıralamada hala yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.