Instagram Arşiv Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Facebook tabanlı olarak faaliyetlerini sürdüren ve kısa süre içerisinde dünyanın en çok kullanılan sosyal medya araçları arasına giren Instagram, her geçen gün yeni güncellemeler ile kullanıcılarına hitap etmeye devam ediyor. Bilindiği üzere kullanıcılar Instagram’a çeşitli geri bildirimlerde bulunmakta ve özellikler konusunda istek yapmaktaydı. Instagram ise kullanıcılarından gelenleri değerlendirmeye devam ediyor. Canlı yayın, paylaşım kaydetme, hikayeler, kaybolan mesajlar derken uygulamanın son özelliği ise arşiv oldu. Geçtiğimiz günlerde telefon verilen güncelleme ile arşiv özelliği aktif hale getirildi. Bu özellik sayesinde profilinizde istemediğiniz paylaşımları kolay bir şekilde arşiv haline getirmek mümkündür.

Instagram Arşiv Özelliği Nedir?

 

Instagram platformu tarafından getirilen bu özellik artık sizlerin istemediğiniz paylaşımlarınızı direkt silme zorunluluğunu kaldırmaktadır. Instagram arşiv özelliği sayesinde profilinizde olmasını istemediğiniz ya da şimdilik kaldırmak istediğiniz paylaşımınızı seçebilir, arşivleyebilirsiniz. Daha sonra bu paylaşımı ilerleyen zamanlarda da geri almak mümkün olabilmektedir. Bir nevi Instagram arşiv özelliği sayesinde paylaşımlarınızı silmemiş ve gizlemiş oluyorsunuz.

 

instagram arşivden fotoğraf nasıl alınır
?

 

Instagram’ın arşiv özelliğini kolay bir şekilde kullanmak mümkündür. İlk olarak yapmanız gereken Instagram profilinize giriş yapmaktır. Ortadan kaldırmak ya da gizlemek istediğiniz paylaşımlarınızı seçin. Daha sonra paylaşımın üst kısmında seçeneklerin bulunduğu 3 noktaya tıklayın. Çıkan seçeneklerden ‘Arşivle’ butonuna tıklayın. Daha sonra uygulama tarafından resmin profilinizden gizlendiğini göreceksiniz.

instagram arşiv nedir
Instagram Arşiv Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?<br />

Arşivlenen Gönderiler Nereye Saklanır?

 

Gizleme yaptıktan sonra sadece sizin gördüğünüz alana fotoğraf gidecektir. Instagram profilinizin sağ üst kısmında yer alan –zaman ve geri dönüşüm ikonlarının birleşimi- olan kısma tıklayabilirsiniz. Bu kısımda daha önce arşivlediğiniz fotoğrafları görebilirsiniz. Daha sonra fotoğraflarınızı inceleyebilir ve tekrar profilinize döndürebilirsiniz. Arşivler kısmında fotoğrafa tıkladıktan sonra üstteki 3 noktaya tıklayabilirsiniz. Bu aşamada ‘Profilde Göster’ seçeneğine tıklayabilir ve tekrar profilinizde görülmesini sağlayabilirsiniz. 

Üstelik bu özellik sanki paylaşımı hiç silmemişsiniz gibi geri dönüştürebilmektedir. Yorumlar, beğeniler ve diğer detaylar aynı şekilde kalmaktadır. Bu sayede olası durumlarda kısa süreli olarak paylaşımlarınızı gizleyebilir, daha sonra tekrar profilinize ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Instagram Arşiv Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?
5 (100%) 1 vote

Bir önceki destek yazımız olan Instagram Fotoğraf Kaydetme Özelliği Geldi başlıklı yazımızda Canlı Videoyu Kaydet, fotoğraf kaydetme ve instagram canlı yayın kaydetme hakkında bilgiler içermektedir.

Instagram Arşiv Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?” için bir yorum

  • tarihinde, saat 22:09
    Permalink

    bunu bulamadım bende

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir