Instagram kullanıcıları, kendilerini rahatsız eden kişileri uygun menülerden engelleyebilir. Yine istemeleri halinde Instagram engel kaldırma işlemi sayesinde bu engeli geri alarak kaldırabilirler.

Instagram Engelleme Hakkında

Sosyal medya kullanıcıları, bazen diğer kullanıcılar tarafından rahatsız edilebilir. Bu rahatsızlık sistematik hale de gelebilir. Instagram kullanıcıların çok daha rahat bir şekilde burada zaman geçirebilmesi için engelleme özelliğini geliştirmiştir. Engelleme özelliği sayesinde kullanıcılar, istemedikleri kişileri tamamen görünmez hale getirebilir.

Instagram’da engelleme yapmak son derece basittir ve oldukça kısa sürer. Bu işlemi yapabilmek için engellenecek kişinin profiline girişmesi ve sağ üst köşede yer alan üç nokta ikonuna basılması gerekir. Bu ikona basıldıktan sonra yapılacak işlemlere dair seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekler arasından “Engelle” tercih edildiğinde işlem tamamlanacak ve o kullanıcı engellenmiş olacaktır.

Instagram Engel Kaldırma Nedir?

Engel kaldırma yukarıda anlatılan engelleme işleminin geri alınmasıdır. İnsanlar bazen engelledikleri kişilerle tekrar iletişim kurmak ya da paylaşımlarını görmek için engellerini kaldırmak isteye bilirler. Bu işlem yapıldığında, engelleme işlemi yapılmamış gibi olacak ve söz konusu kişi tekrar iletişim kurma hakkına sahip olacaktır.

Instagram Engel Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram üzerinde yapılan engellemeyi kaldırmak isteyenlerin iki farklı yöntemi vardır. Bunlardan istenilen kullanılabilir. İlk yöntemde engeli kaldırılacak olan kişilerin adının tam olarak bilinmesi gerekiyor. İsmi bilinen kişi aramalardan bulunarak profiline gidilmelidir. Profile girince, engelden dolayı direkt olarak “engeli kaldır” seçeneği görünecektir. Bu butona basılarak Instagram engel kaldırma yapılabilir.

Bir diğer yöntem ise daha kullanışlıdır ve engellenen kişilerin kullanıcı adlarını tam olarak bilme gibi bir zorunluluk yoktur. Özellikle engellenen kişilerin isimleri unutulmuşsa bu yöntem çare olacaktır. Bu yöntemde kullanıcıların öncelikle profillerine giriş yapmaları ve buradan “Seçenekler” bölümüne geçiş yapması gerekiyor. Bu aşamadan sonra ise ortalarda yer alan “Engellenen kullanıcılar” butonuna basılmalıdır. Burada açılacak listede şimdiye kadar engellenmiş bütün kişilerin yer aldığı görülecektir. Açılan listeden istenilen kişinin engeli rahatlıkla kaldırılabilir.

Engel Kaldırmada Yaşanan Sorunlar

Engel kaldırma yöntemleri yukarıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Fakat bazı kullanıcılar bu yöntemleri düzgün bir şekilde uygulamasına karşın engel kaldırma işlemini yapamadığını belirtiyorlar. Bunun farklı nedenleri vardır.

Engel kaldırmak için aranan kişilerin adının bulunamaması yaşanan sorunların başında yer alıyor. Söz konusu sorunun farklı nedenleri olabilir. Bu nedenlerden bir tanesi Instagram tarafından uygulanan sınırlamalar olabilir ki bu sorun beklendiğinde kendiliğinden düzelecektir. Yani kullanıcıların bir iki saat beklemesi ve yeniden denemesi yeterli olacaktır. Bu durumun bir başka nedeni ise kişinin hesabını kapatmış ya da dondurmuş olmasıdır. Böyle durumlarda arama bölümünden bulunması mümkün değildir. Dolayısıyla da bunun çözümü yoktur. Olmayan bir kullanıcı bulunamaz.

Instagram’da yaşanan bir sorun da engellenen kişinin profilinde üç nokta çıkmamasıdır. Bu da hesabın kapatılmış olması anlamına gelse de tam olarak böyle olmayabilir. Instagram engel kaldırma noktasında yaşanan sorunlara dair farklı bir çözüm yolu daha var. Fakat bu çözümün %100 çalıştığı söylenemez. Bazı kullanıcıların sorunları çözülürken bazıları ise işe yaramadığını söylüyor. Yine de denemekte fayda vardır.

Üç nokta görünmemesi durumunda kullanıcıların herhangi bir gönderiye girerek başkasına gönder butonuna basmaları gerekir. Bu noktadan sonra ise gönderilecek kişi olarak engellenen kullanıcının adı yazılmalıdır. Daha sonra ise mesaj gönderilmelidir. Buradan engel kaldırma işlemi yapılabilir. Son olarak ise gönderilen mesaj silinmelidir.

Yukarıda engel kaldırma işlemi ve bu işleme dair sorunlarla çözüm önerileri yer almaktadır. Kullanıcıların bu sayede engel ile ilgili sorunları çözülmüş olacaktır.

Instagram engel kaldırmada yaşadığınız sorunlar bu şekilde çözülemezse sistemsel kaynaklı olabilir. Bu nedenle öncelikle Instagram’ın son sürümünü kullandığınızdan emin olmalısınız. Instagram son sürümde değilse uygulama marketinden güncelleyebilirsiniz. Sorun çözülmezse uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz. Sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

Instagram engel kaldırma nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram yabancı takipçi satın alma ve Instagram yabancı beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram engel kaldırma nasıl yapılır konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote

Bir önceki destek yazımız olan Facebook Arkadaş Kasma Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda facebook arkadaş arttırma ve facebook arkadaş kasma hakkında bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir