İnstagram Engelleme ve Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?


Sosyal medya devi İnstagram ile günümüzde pek çok kişi ya da firma, satışını veya tanıtımını yaptıkları ürün veya hizmetlerini İnstagram’a koyarak tüm dünyaya gösterebilmekte ve böylece potansiyel müşteri kitlelerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Yine İnstagram üzerinden hesap sahipleri farklı kişiler ile arkadaşlık kurabilmekte ve onların fotoğraflarını beğenebilmektedir. İşte bu kadar fazla avantajı olan bu sosyal medya platformunda kullanıcıların faydalanabileceği farklı birçok özellik de yer almaktadır. Bu özellikler arasında yer alan İnstagram engelleme ve engel kaldırma imkânı ise hesap sahiplerine görmek ya da konuşmak istemedikleri kişilere karşı önlem almalarına olanak verebilmektedir.

Pek çok İnstagram kullanıcısı tarafından tercih edilen İnstagram engelleme ve engel kaldırma özelliği ile kullanıcılar hızlı bir şekilde hedefledikleri Instagram hesaplarını engelleyebilmekte ve arzu etmeleri durumunda da geri açabilmektedir. Dünyanın en sevilen sosyal medya mecralarından olan İnstagram’da halen nasıl birilerini engelleyebileceğini ya da engellerini geri açabileceğini bilmeyen kullanıcılara ise bu konu ile ilgili biraz daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

İsteler de istemeseler de İnstagram kullanıcıları zaman zaman farklı kişileri İnstagram hesaplarından engellemek zorunda kalabilmektedir. Bu durum genelde aralarında duygusal bir ilişki bulunan ve daha sonra ayrılan çiftleri kapsasa da, kimi zaman yalnızca arkadaş olan kişiler arasında da vuku bulabilmektedir. Kısacası, farklı pek çok nedenden ötürü İnstagram kullanıcılarının ihtiyaç duyabilecekleri İnstagram engelleme özelliği bazı anlarda da yine hesap sahiplerinin engelledikleri kullanıcıları yeniden geri açmak istemelerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle daha sonradan herhangi bir sorun yaşamamak adına İnstagram’da hesap engelleme ve engel kaldırma özelliğinin nasıl çalıştığının tam anlamıyla öğrenilmesi gerekmektedir.

İnstagram’da farklı kişileri engelleyebilmek için yapılması gerekenlerden kısaca bahsetmek gerekirse ilk olarak cep telefonları üzerinden İnstagram uygulamasına giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra hesap sahipleri, engellemek istedikleri kişilerin İnstagram profillerine girmelidir. Profile bakıldığı esnada sağ üst kısımda görülen ‘’…’’ yani 3 nokta işaretine tıklanmalıdır. Bu işarete tıklanmasının ardından İnstagram kullanıcılarının karşısına mini bir pencere açılacak ve pencerede yer alan farklı seçenekler arasında ‘’Kullanıcıyı Engelle’’ butonu da aktif olacaktır.

Bu durumda İnstagram engelleme işlemleri için tek yapılması gereken, bahsedilen bu butona tıklamak ve hedef kullanıcının süresiz şekilde engellenmesini sağlamaktır. İlgili butona basılmasının ardından engellenen İnstagram kullanıcıları hesap sahiplerine mesaj atamamakta, paylaştıkları içerikleri görememekte ve hiçbir şekilde takipçileri olamamaktadır.

Engelleme işlemlerinin görüldüğü üzere oldukça basit bir süreçten ibaret olduğu İnstagram’da, sosyal medya uygulamasının sunduğu imkanlar sayesinde yine arzu edilmesi durumunda engellenen hesaplar aynı şekilde kolaylıkla açılabilmektedir. Ancak bunun için öncelikle İnstagram’da engellenen kişilerin yeniden bulunması gerekmektedir.

İnstagram’da Engellenen Kişiler Nasıl Bulunur?

İnstagram engelleme işlemleri yapıldıktan sonra engellenen kişilerin geri açılması istenildiğinde ne yazık ki arama butonuna yazılan hedef kişiler bulunamamaktadır. Bu durumda çözüm için adım adım uygulanması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Buna göre ilk olarak mobil cihazlardan Google Chrome ya da Safari gibi bir internet tarayıcısı açılmalı ve bu tarayıcıya https://instagram.com/(engellenenkişininkullanıcıadı) şeklinde hedef kullanıcının profil linki yazılmalıdır. Daha sonra Instagram.com adresine tarayıcı üzerinden kişiye özel olan kullanıcı bilgileri ile giriş yapılmalıdır. Bu sayede İnstagram tarayıcı üzerinden kullanılabilir hale gelmektedir. Daha sonra yeniden engellenen kullanıcının profiline gelinerek tekrardan ‘’…’’ işaretline tıklanmalı ve ‘’Bu kişinin engelini kaldır’’ seçeneği seçilmelidir. Bu adımdan sonra cep telefonu üzerinden İnstagram’a girildiğinde daha önce engellenmiş olan kişinin arama bölümünde bulunabilir hale geldiği görülecektir.

İnstagram Engelleme ve Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote

Bir önceki destek yazımız olan İnstagram’a Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda Google Maps ile İnstagram Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?, Google Maps Nedir? ve instagram konum hakkında bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir