Instagram Keşfette Çıkmak

Bugün profiliniz instagram tarafından sevilir ve keşfette çıkmaya başlarsa takipçilerinizde beğenilerinizde ve yorumlarınızda ciddi bir artış yaşayabilirsiniz. Nedir bu Instagram keşfet sayfası? Neden bu kadar önemlidir? Instagram Keşfette Çıkmak için ipucları ve Instagram keşfet sayfasına dair tüm bilgileri sizler için yeniden derledik ve yazdık. Bu doyurucu makalenin ardından artık ne yapmanız gerektiğini ve ne yapmamanız gerektiğini tam olarak biliyor olacaksınız.

Instagramın aslında çok karmaşık olmayan yalın bir algoritması vardır. Keşfet bölümünde herşey Instagramın sizi tanıyabilmesi ve tanıtabilmesi üzerine kurulmuştur. Bu noktada öncelikle kendinizi (hesabınızı) iyi tanıtabilmeniz gerekmektedir. Instagram keşfette çıkmak hakkındaki makalemiz ünlü, fenomen ve populer olmayan hesaplar için yazılmıştır. Yani bir Demet Akalın politikası izleyerek instagramda başarılı olmayı beklemeyin. Herkes tarafından arama bölümünde aratılan isimlerin keşfette çıkmak için ayrıca büyük çabalara ihtiyacı yoktur. Demet Akalın saat başı bir fotoğraf paylaşıyor bende böyle yaparak başarılı olabilirim diye düşünmeyin hesabınız spama düşebilir. Konu biraz derin ve karmaşık olduğu için bu konuyu başlıklar altında topladık.

Instagram Keşfet Neye Göre Ayarlanıyor

Eskiden keşfet sayfasında çıkmanız için bol takipçi ve bol beğeni yeterli oluyordu fakat son güncellemeler ile bu algoritmayı tamamen kaldırdılar yani artık sahip olduğunuz sayılar önemli değil bunun yerine sizin büyüme hızınız önemlidir.

Instagram keşfet size göre ayarlanıyor yani tamamen kişisel. Sizin beğendiğiniz yorum yaptığınız ve gezindiğiniz sayfalara göre size öneriler sunmaktadır. Sunduğu ve önerdiği hesaplar instagramın stantartlarına uygun hesaplardır. Instagram keşfette yer almak adına doğru adımları uygulayan spama düşmemiş ve aktif olan hesapları size önerir. Önerdiği kişilerin çok sayıda takipçileri olmayabilir çünkü instagram bir sayfayı size önermek için takipçi sayılarını önemsemez bunun yerine instagram kategorisine göre sayfanın yapısına ve istatiklerine bakar.

Artık yakın çevrenizin takip edip beğendiği yorum yaptığı fotoğraflarda sizin keşfet sayfanızda daha çok çıkmaktadır. Mesela ben sporla ilgili videolara ilgi duyuyorum ve bunları beğenip takip ediyorum instagram keşfet sayfamda bana başka sporla ilgili paylaşım yapan sayfaları önerecektir. Ama bu öneriyi bana yaparken arkadaşım Gamzenin beğendiği spor ile ilgili sayfalarada bolca yer ve öncelik verecektir. Gamze dün sporla ilgili bir video izlemiş olabilir Gamze benim çevremden olduğu için Instagram Gamze ile ortak zevklerimiz olduğunu düşünerek bana Gamzenin izlemiş olduğu videoyu keşfetimde gösterecektir. Ama Facebooktaki gibi bana bu videoyu hangi arkadaşım izlemiş beğenmiş veya yorum yazmış bunun bilgisini vermeyecektir.

Insatgram keşfette size fotoğrafları gösterirken "Beğendiğin fotoğraflara göre" ve "Ziyaret ettiğin profile göre" açıklaması ile gösterebilir. Bu o profili ziyret ettiğiniz anlamına gelmez. Ziyaret ettiğin profile göre açıklaması yazıyorsa aynı veya benzer fotoğraflar paylaşan ziyaret ettiğiniz profilleri kastetmektedir.  Beğendiğin fotoğraflara göre yazıyorsa genel olarak beğendiğiniz fotoğraflara ve videolara göre size bu öneriyi sunmuştur. Siz keşfette çıktığınızdada aynı şeyi başkalarına göstermektedir. Kendinizi güzel ifade ettiğinizde sizinle ilgilenen kişilere ulaşma ihtimaliniz artar.

Instagram Keşfette Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Instagram Keşfette çıkmak için üst üste fotoğraf paylaşmamanız gerekmektedir. Paylaşımlarınızın arasında ortalama 5 saat bırakmaya çalışın. Ülkenizin Instagramının yoğun olduğu saatlerde paylaşım yapmayı deneyebilirsiniz bu saatler genelde günde 3 kereye tekabül etmektedir.

Hesabınızın herkese açık olması gerekiyor. Hesabınız herkese açık olmazsa fotoğraflarınızın ve videolarınızın hiç biri keşfette görünmeyecektir. Hesabınızı açık kullanmanızı tavsiye ediyoruz zaten özelde olması çok bir şey ifade etmiyor isteyen bir şekilde fotoğraflarınıza ve videolarınıza rahatlıkla ulaşabilir. Hesabınızı özele almak zaten fotoğraflarınızı ve videolarınızı gerçek anlamda güvende tutmayacaktır.

Keşfet sayfasına sizde zaman ayrın ve keşfet sayfası ile ilgilenin. İlginizi çeken fotoğrafları beğenmekten ve yorum yazmaktan çekinmeyin. İnstagram sizin keşfet sayfası ile ilgili olduğunuzu düşünecektir buda size öncelik katacakatır.

Özellikle bir işletmeyseniz veya gerçek bir mağazanız varsa mutlaka yer bildirimi yapın. Yer bildirimi yapmanız mağaza lokasyon fotoğraflarında çıkmanızı sağlayacaktır ayrıca keşfette çıkmanıza fayda sağlayacaktır.

İşletme değilseniz yine yer bildirimini kullanmaktan çekinmeyin. Bu size keşfette çıkmak için artı sağlar. Sadece bir gönderi üzerine düşünmeyin yaptığınız doğru bir paylaşım sayesinde bir hafta sonra paylaşacağınız bir fotoğraf keşfette sürekli çıkabilir.

Fotoğraflarınıza açıklamalar ekleyin. O anı sizi izleyenlere veya izleme ihtimali olanlara anlatın açıklayın. Tek bir kelime ile geçiştirmeyin merak uyandıran detaylara vurgu yapın. Unutmayın o görseli sizin anlatımınız ve anılarınız anlamı kılacaktır. Teknik kısımda ise Instagram bu konuda bizi yakından takip etmektedir. Basmakalıp cümlelerden uzak durun hele hele bir cümleyip kopyala yapıştırı aklınızdan bile geçirmeyin. Instagram kendini tekrar eden profilleri hiç yaratıcı bulmuyor ve keşfette diğer insanlara gösterme zahmetine girmiyor.

Mesela cam önündeki berjer dumanı tüten kahve ve kitap üçlüsünü payşalıyorsunuz buna kişisellik katmaya çalışın. Anlatın o an size neler hissettiryor neden oradasınız oraya oturup ne düşüneceksiniz. İnsanlar fotoğraflarınız kadar fotoğraflara yüklediğiniz anlamlarada önem veriyor. Güzel açıklamlar ve anlatımlar sayesinde insanlar bunları okuyacaktır ve sayfanızda daha fazla zaman geçireceklerdir buradan hatrı sayılır bir kaç keşfet puanı kapabilirsiniz.

Düzenli paylaşım yapmanız sizin aktif bir kullanıcı olduğunuzun en büyük kanıtıdır. Ard arda 3 fotoğraf eklemeyin sabırlı olun düzenli ve zamanlı paylaşımlar yapın. Günde en az bir paylaşım yapmaya çalışın.

Farklı alanların farklı yoğun saatleri olabiliyor. Mesela kadınlar daha çok iş çıkışlarında ve öğle aralarında instagramda gezinirken 13-18 arası gençler komedi ve eğlenceli video paylaşan sayfalara gece daha çok rağbet gösterebiliyorlar. Alanınızın doğru saatlerini keşfetmeye çalışın.

Konunuz ile ilgili canlı yayınlar yapmaya çalışın. Çok uzatmadan insanların sizde merak edebilecekleri şeyleri yayınlamaya çalışın.

Hikaye paylaşırken gerçekten hikaye paylaşın. Video hikayeler daha çok ilgi çekmektedir son paylaşımınız ile ilgili video hikayeler paylaşabilirsiniz merak giderici olacaktır.

Beğenileriniz ve takipçileriniz istatiksel olarak yükseliş göstersin. Takipçi beğeni video izlenme ve yorum yüklemenin direkt olarak sizinle ilgilenenleri etikelemenin dışında fayadalarıda vardır. Instagram aydan aya haftadan haftaya artışlarınızı izlemektedir ve buna göre sizi populer ve iyi çıkış yapan sayfa olarak kategorize etmektedir. Bugün takipçi sayınız 20 k ise bir hafta sonra 21 k olduğunuzda insagram sizin ani ve güzel çıkışlar yaparak insanların ilgisini çektiğinizi düşünecektir. Ve evet neden ben bu güzel çıkış yapan sayfayı başkalarınada göstermiyorum ki mantığı ile sizi tutup keşfette bir adım öne taşıyacaktır.

Instagram keşfette gösterdiği fotoğrafların beğenilmesini ve ilgi çekmesini bekliyor. Size şans veriyor ve doğru bir karar verdiğini görmek istiyor. Beğeniler ile fotoğraflarınızı destekleyin. Bunlar çok uçuk kaçık şeyler olmasın hesabınıza uygun ve doğal sayılarda yüklemeler yapın.

Tüm yüklemeler için iletişim sayfamızdan bize veya direkt olarak satış sitemize ulaşabilirsiniz. Öncesinde iletişim kurarak hesabınıza uygun olacak önerileri almanızı tavsiye ederiz.

Instagram Keşfette Çıkmak İçin Hangi Etiketleri (hashtagleri) Kullanmalıyım?

Uzun uzun etiketler yazmayın Instagram kendi sitesinde bunu açık açık yazıyor. Maximum 3 bilemediniz 5 hashtag kullanın. 50 etiket yapmak hesabınıza sadece zarar verir. Doğru etiketleri kullanmaya özen gösterin. Yani bir çanta fotoğarfı paylaşıp altına #ayakkabi #love #makyaj yazmayın bu hesabınız için yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Evet biliyoruz bazen ilgili çok etiket olabiliyor karar veremiyorsunuz ama en uygun olan 3 adeti seçmelisiniz. Eğer etiket yoğunluğu istiyorsanız her gün düzenli paylaşım yaparak daha çok etiket kullanabilirsiniz.

Mesela pembe bir plaj çantasının fotoğrafını paylaştınız bunun altına #çanta #pembe #plaj yazabilirsiniz. Satış sayfası içinde bireysel içinde aynısını yapabilirsiniz. Ama bireysel hesabınızın keşfette çıkması gibi bir derdiniz yoksa kafanıza göre birşeyler yazabilirsiniz mesela #ohneguzeltatilyapıyorumbendostlar gibi eşsiz anlamsiz cümle etiketler kullanabilirsiniz.

Eğer Türkçe konuşan kişilere erişmek istiyorsanız etiketleriniz (hashtag) türkçe olmalıdır. Evet bazı kelimeler artık dilimize geçmiştir bunları kullanabilirsiniz ama yanına Türkçe etiketler eklemeyi unutmayın. Böylelikle instagram sizin hangi dil grubuna ve hangi ülkeye hitap ettiğinizi bilecektir. Türkçeye geçen etiketlere ise #fitness örnek verilebilinir.

Ama ben bir çok ülkeye hitap ediyorum diyebilirsiniz bunun için her fotoğrafınızda olmasada arada o ülkeye ait bir etiket kullanabilirsiniz.

Çok fazla etiket kullandığınızda otomatik olarak beğenileriniz yükselir ama bu beğenilerin sizin için hiç bir değeri olmamalıdır. 50 Etiket kullanarak aldığınız 500 beğeninin büyük kısmı mutemelen etiket arayıp beğenen ve beğeni bekleyen insanlardan gelmektedir. Bunun size anlık beğeniden başka hiç bir faydası olmayacaktır. Aksine keşfette çıkma ihitimalinizi büyük oranda baltaladığı için büyük zararı olacaktır. Bu stratejiyi izleyen bir profiliniz varsa az etiket kullanmaya başladığınızda hesabınızda bazı değişiklikler olacaktır. Çok etiket kullanmayı bırakıp az etikete geçtiğinizde yoldan geçen gelişi güzel beğenilerden mahrum kalacaksınızdır vede hesap instagramın gözünde değerini kaybettiği için keşfette çıkamayacaksınızdır. Bu süreç biraz sancılı geçebilir beğenileriniz oldukça azalabilir endişelenmeyin en fazla 1-2 ay sonra hesap kendini toparlayacak ve tekrar keşfette çıkmaya başlayacaktır.

Bu süreçte çok sıkıntı yaşarsanız beğeni desteği satın alabilirsiniz aldığınız beğenilerin türk ve gerçek kişiler olmasına özen gösterin.

Keşfetten gelen beğeniler ise çok değerlidir çünkü onlar sizinle gerçekten ilgilenme ihtimali olan kişilerdir. Keşfetten gelen 1 beğeni, gereğinden fazla kullanılan etiketten gelen 50 beğeniden kıymetlidir.

Instagram Keşfet Hakıında Yapılan En Belirgin Yanlışlar

Aşağıda yer alan bir iki hatayı birlikte yaptığınızda instagram keşfette artık çıkmamaya başlayabilirsiniz.

Sık sık hesabınızın adını değiştirmeyin instagram bunu çok sevmeyecektir.

Hesabınız özelde olmamalıdır.

Deliler gibi etiket kullanmayın en fazla 3 adet yeterlidir. Etiket olayı genelde sizi affetmez uzun süre çok etiket paylaştıysanız tekrar keşfette çıkmanız bir iki ayı bile bulabilir. Endişelenmeyin etiketlerinizi aza indirin bir süre az beğeni alabilirsiniz ama sonrasında keşfette çıkmaya başladığınız için beğenileriniz doğal olarak yükselecektir.

Üst üste paylaşım yapmak instagramın gözünde spam hesap olarak alıgılanmanıza neden olabilir.

Umarım şahsen kaleme aldığım bu makalem size Instagram Keşfette Çıkmak konusunda yardımcı olmuştur. Merak ettiğiniz konuları yorum olarak veya [email protected] adresine mail olarak atarsanız makalelerimizde o konulara öncelik verebiliriz.

 

Instagram Keşfette Çıkmak
5 (100%) 1 vote

Bir önceki destek yazımız olan Instagramda Keşfet Sayfasına Nasıl Çıkılır? başlıklı yazımızda fotoğraf keşfette nasıl çıkar, instagram bilgi ve instagram keşfet nedir hakkında bilgiler içermektedir.

Instagram Keşfette Çıkmak” için 6 yorum

  • tarihinde, saat 09:02
   Permalink

   ModaSky 'la hemen keşfedilirsin rahat ol.

   Yanıtla
 • tarihinde, saat 21:47
  Permalink

  Instagram da gönderime gelen bir yorumun URL sini nasıl alacağım? 

  Yanıtla
  • tarihinde, saat 12:13
   Permalink

   Merhaba, yorumların url leri şimdilik ne yazık ki alınamıyor.

   Yanıtla
 • tarihinde, saat 17:01
  Permalink

  çok faydalı bilgiler sunmuşsunuz, güzel bir paylaşım

  Yanıtla
 • tarihinde, saat 16:22
  Permalink

  İnstagram hikaye si story yani nasıl keşfete düşer ?
  Normal post değil story ??

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir