İnstagram’a Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

İnstagram’a yeni konum ekleme özelliğinin sosyal medya uygulamasında kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte pek çok kullanıcı da bu özellikten nasıl yararlanabileceğini merak etmeye başlamıştır. Bu bağlamda internet üzerinde her geçen gün artan ‘’İnstagram’a yeni konum ekleme nasıl yapılır?’’ sorusuna yanıt olarak sosyal medya devinin yeni özelliğinden biraz daha detaylı bahsedebilmek mümkündür.

Bu bağlamda geçtiğimiz aylarda Türkiye’de aktif olarak kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yeni konum ekleme özelliği ile oldukça popüler bir konu haline gelen İnstagram’ın şu an için bünyesinde ‘’Konum ekleme’’ ya da ‘’Yer belirleme’’ türünde bir özelliği barındırmadığı söylenebilmektedir. Peki bu durumda İnstagram kullanıcıları konum ekleme ya da mekân bildirme özelliğini nasıl kullanabilmektedir?

Bu sorunun yanıtı olarak İnstagram’a şu an için Google Maps üzerinden konum ekleme yapılabildiği dile getirilebilmektedir. İnstagram konum ekleme için alternatif bir tür yöntem olarak da nitelendirilebilen bu yöntemde Google Maps aracılığı ile kolay bir şekilde konum ekleme özelliğinden yararlanılabilmektedir.

Google Maps Nedir?

Dünyanın teknoloji liderlerinden olan Google tarafından piyasaya sunulan ve web tabanlı gelişmiş bir haritalama uygulaması olarak da bilinen Google Maps ile kullanıcılar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar ülke, il, ilçe, mahalle ve hatta sokak detayına kadar bulundukları konumu paylaşabilmektedir. Çıktığı günden bu yana birçok Google kullanıcısının gözbebeği haline gelen bu hizmet ile kullanıcılar, çevrelerine nerede olduklarını sadece birkaç adımda gösterebilmektedir.

Google Maps ile İnstagram Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Maps’in halen ne olduğunu bilmeyen İnstagram kullanıcıları için bu hizmet hakkında biraz bilgi verdikten sonra İnstagram’da yeni konum ekleme özelliğinin Google Maps ile nasıl olabileceği konusunda adım adım açıklama yapılabilmektedir.

İlk olarak Google Maps’e erişim sağlayabilmek için bir Gmail adresine sahip olunması gereklidir. Henüz bir Gmail adresi olmayanlar ise www.gmail.com adresi üzerinden üyelik işlemlerini tamamlayarak kendilerine yeni bir Gmail hesabı açabilmektedir.

Daha sonra açılan ya da zaten sahip olunan Gmail adresi ile Gmail hesabına giriş yapılması gereklidir. Giriş işleminin başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından MAPS ismindeki sekmeye geçilerek açılan harita üzerinden mevcut mekân seçilmelidir.

Mekânın bir konum şeklinde kaydedilmesinin ardından kısa bir süre sonra tüm GPS’ler üzerinden bulunabilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu süreç bazı durumlarda uzayabildiği için İnstagram konum ekleme yapacak olan kullanıcıların sabırla beklemesi gereklidir.

Mekân başarılı bir şekilde Google Maps’e eklendiği takdirde İnstagram uygulamasında bulunan arama kısmında gelen adresler içerisinde bu mekânın da konum olarak gözükmesi sağlanabilmektedir. Böylece İnstagram kullanıcıları, fotoğraf paylaşırken Google Maps aracılığı ile oluşturdukları konumları fotoğraflarına ekleyebilmektedir.

Google Maps ile İnstagram yeni konum ekleme olanaklarının yanı sıra bir diğer sosyal medya paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden de herkese açık konum sayfalarının İnstagram gönderilerine eklenmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle kişiler ihtiyaç duydukları konumları Facebook’ta oluşturmak amacıyla cep telefonları üzerinden Facebook’a giriş yapabilmekte ve yeni bir konum meydana getirebilmektedir. Oluşturulan bu konum, hemen arkasından da İnstagram gönderilerine kolayca eklenebilmektedir.

İnstagram’a Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?
3.3 (66.67%) 6 votes

Bir önceki destek yazımız olan Instagram Hikaye Ekleme Hakkında Herşey başlıklı yazımızda Hikaye nasıl gizlenir?, Hikaye nasıl silinir? ve Hikayede Değişikler Yapmak? hakkında bilgiler içermektedir.

İnstagram’a Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?” için 12 yorum

 • tarihinde, saat 17:41
  Permalink

  Merhaba, google maps üzerinden yeni bir konum belirledim ve bu konumu kaydettim.Bu konum maps'de görünüyor ancak Instagram'da çıkmıyor. Bir fikriniz var mı bu konuda?

   

  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • tarihinde, saat 23:47
   Permalink

   Merhabalar, Instagram yer bildirim verileri Facebook üzerinden alınmaktadır. Açtığınız konumda Facebook sayfanız üzerinden yer bildirimi yapmalısınız öncelikle. Konum Facebook üzerinde henüz görünmüyorsa öncelikle oluşturmalısınız. Facebook üzerinden yer bildirimi yaptığınız konum artık Instagramda görünecektir. Fakat ilk günler tam isim ile aratmanız gerekebilir. Örnek vermek gerekirse “Reşat Yazılım” ise konumun adı aynen bu şekilde aratmanız gerekebilir. Eğer hala çıkmazsa bize buradan yeniden yazabilirsiniz.

   Yanıtla
   • tarihinde, saat 21:08
    Permalink

    Ben yaptım ilk başlarda çıkıyordu fakat sonra yine çıkmamaya başladı instada

    Yanıtla
    • tarihinde, saat 19:25
     Permalink

     Ayni sekilde kardesss
     Sn bi cozum bulabildinmi

     Yanıtla
 • tarihinde, saat 01:55
  Permalink

  Kaç gündür uğraşıyorum bi yapamadım da yardımcı olabilir misiniz

  Yanıtla
  • tarihinde, saat 13:01
   Permalink

   Merhaba, tabi nerede hata alıyorsunuz?

   Yanıtla
 • tarihinde, saat 21:23
  Permalink

  Facebookta konum olusturdum ama malesef hala instagramda cikmiyor! 

  Yanıtla
 • tarihinde, saat 15:56
  Permalink

  oluşturuduğunuz facebook konumunu paylasin oluyor ben yaptm oldu teşekkürler

   

  Yanıtla
 • tarihinde, saat 16:08
  Permalink

  Ben de konum oluşturdum, face de google maps te çıkıyor ancak instagramda Hale’n çıkmıyor

  Yanıtla
 • tarihinde, saat 20:38
  Permalink

  Ulan bi bok bilmiyosunuz. başka sayfalardan kopyalayıp yapıştırıyorsunuz. bari kopyaladığınız yazıyı zahmet olamzsa okuyup denemesini yap ondan sonra sayfanda yayınla. Ulan bide teşekkür etmişler bilgi için sana. Sen dallama, sana teşekkür edenler senden dallama

  Yanıtla
 • tarihinde, saat 01:16
  Permalink

  Merhaba bende konum olusturdum facebookta fakat intagramda cıkmıyor yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir