İnstagramda Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

En hızlı büyüyen sosyal paylaşım sitesi Instagram, kısa sürede ulaştığı milyonlarca kullanıcısı sayesinde firmaların da dikkatini çekmeyi başarıyor. Hedef kitlesine daha kolay ulaşmak isteyen firmalar Instagram üzerinden reklamlar yayınlayarak hedef kitlesine ürün ve hizmetlerini ulaştırabiliyorlar. Özellikle Instagram’ın sponsorlu reklam uygulamasını devreye sokmasından sonra firmalar için bu daha da kolay hale geldi. Peki, İnstagramda sponsorlu reklam nasıl verilir?

Instagram her kullanıcıya uygun büyüklükte reklam uygulaması sayesinde diğer sosyal paylaşım sitelerinden farklı reklam anlayışı benimsemektedir. Siz de firmanızın büyüklüğüne göre en uygun reklamları seçerek bunları yayınlayabilirsiniz. Ancak ilk olarak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Instagram bu uygulamayı yeni devreye soktuğu için her bölgede reklam hizmeti açılmış durumda değil. Bu nedenle bulunduğunu bölge için reklam hizmetinin açılıp açılmadığına bakmalısınız. Instagram’a bir reklam verdiğiniz zaman bu reklamlar Instagram kullanıcılarının paylaşmış olduğu gönderiler arasında sponsorlu reklam olarak yerleştirilir. Bu reklamlar yatay ve dikey formatta olabilmektedir. Bu reklamları ise dileyen herkes verebilmektedir. Sadece reklamların ücretini ödemeniz reklamlarınızın yayınlanması için yeterli olacaktır.

İnstagramda sponsorlu reklam nasıl verilir konusunda en çok merak edilenlerden bir tanesi reklam verecek olan kişinin bir Instagram hesabına sahip olup olmayacağıdır. Eğer Instagram’da sponsorlu reklam verecekseniz kendinize ait bir Instagram hesabının bulunması şart değil. Ancak bir hesabınızın olması tavsiye edilir.

Instagram’da Sponsorlu Reklam Vermek İçin Yapmanız Gerekenler

Instagram üzerinden sponsorlu reklam verebilmek için ilk olarak https://www.facebook.com/policies/ads linkindeki reklam ilkelerine göz atmalısınız. Bu ilkelerin hiç kuşkusuz size büyük bir faydası olacaktır. Linkte de bahsedildiği gibi ilk olarak power editör olmalısınız. Power editör olduktan sonra https://www.facebook.com/business/help/1649590841944352/ linkinden işleme devam edebilirsiniz.

  • Power editör paneline girdiğiniz zaman sayfanın üst tarafından “Reklamları Yönet” başlığını göreceksiniz. Buraya tıklayın.
  • Sayfanın sol alt kısmında yer alan ekran şeklindeki simgeye tıklayarak “Reklam Oluştur” komutunu verin.
  • Reklam oluşturma alanına girdikten sonra artık burada diğer işlemleri yapmanız gerekiyor. Mevcut kampanyayı seçebilir ya da yeni bir kampanya oluşturabilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz reklamların Instagram’a reklam verme amacında olması gerekiyor. Ayrıca reklamlarınızın Instagram’da gösterilebilmesi için Instagram reklam alanını seçmeyi unutmamalısınız.
  • Bu işlemleri tamamladıktan sonra oluşturmuş olduğunuz reklama bir ad verin ve “Oluştur” butonuna tıklayın.
  • Oluştur dedikten sonra reklam ile ilgili diğer tüm bilgileri girmelisiniz.
  • Tüm işlemler tamamlandığında “Değişiklikleri Yükle” diyerek reklamınızın Instagram’da yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

İnstagramda sponsorlu reklam nasıl verilir diye merak ediyorsanız siz de tüm bu adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

 

instagramda sponsorlu reklam nasıl verilir
5 (100%) 1 vote

Bir önceki destek yazımız olan instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim başlıklı yazımızda hesabım çalındı, hesabım hacklendi ve hesabım şifre kabul etmiyor hakkında bilgiler içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.