Instagram Olağan Dışı Giriş Problemi (Güncel)

Instagram Olağan Dışı Giriş Problemi (Güncel)

Instagram, milyonlarca kullanıcıya sahip sevilen uygulamalar arasında yer alıyor. Bir çok ek özellik sayesinde, her geçen gün daha keyifli bir kullanım yaşanmasına olanak sağlıyor. Bu kadar olumlu özelliği bir arada barındırmasına rağmen, zaman zaman sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar arasında en çok karşılaşılan Instagram olağan dışı giriş problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu sorun nedir ve çözüm için hangi adımların uygulanması gerekmektedir?

Bazı sorunlar Instagram uygulaması tarafından ortaya çıkarken, bazıları ise kullanıcılardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu kullanıcı odaklı olanlar arasına alabiliriz. Instagram da görülen olağan dışı giriş problemi nedir? Olağan dışı giriş problemi nasıl çözülür? Bu sorunun tekrar yaşanmaması için neler yapılması gerekir? Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda detaylı olarak bilgi edineceksiniz.

Olağan dışı giriş problemi ne demek?

Instagram uygulamasına girdiğinizde, hesabınızı ya da başka kişilerin paylaşımlarını rahat bir şekilde görürsünüz. Ancak bazen giriş yaptığınızda karşınıza ‘’olağan dışı giriş saptandı’’ uyarısı çıkar. Bu uyarı nedeniyle, istenen aşamaları yapmadan hesabınıza giriş yapamazsınız.

Bu sorunun ortaya çıkmasındaki temel neden, Instagram hesabınıza başka bir yerden şüpheli bir giriş yapılmış olmasıdır. Bazen siz Ankara’da yaşarken, şüpheli giriş şuradan yapılmıştır şeklinde bilgi verir.  Girişleri şüpheli olarak algılaması için ya sizin normalde girdiğinizden farklı bir cihazdan giriş yapılmıştır. Ya da sizin giriş yaptığınız bölgeden farklı bir yerden giriş yapılmıştır. Her iki durumda da siz olup olmadığını anlamak için ekranda bu yazıyı gösterir. Bu durumda uygulama bunu önemser ve siz olduğunuzdan emin olana kadar bu uyarıyı verir. Bu uyarı giriş yapanın siz olup olmadığını anlamak ve bu şekilde hesabınızı güvenli konuma almak içindir.

Instagram olağan dışı giriş problemi saptandığında sizden, uygulama tarafından bir kod istenecektir. Bu doğrulama kodu aracılığı ile sisteme yeniden giriş yapabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

instagram olagan disi giris problemi guncel

Olağan dışı giriş yapıldı uyarısı neden olur?

Bu uyarının oluşmasındaki en temel neden, takipçi sitelerinden kaynaklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamdaki bir çok uygulama sonucu, uyarı verilir. Bu uygulamalara örnek verelim. Takipçi sayınızı arttırmak için kullandığınız uygulamalar, profilini kimlerin ziyaret ettiğini görebileceğini vaat eden uygulamalar… Paylaşım beğenilerini arttırma ve kimlerin takip ettiğini bilmeyi saplayan uygulamalar gibi bir çoğu. Kısaca üçüncü taraf uygulamalarının tamamında bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu uygulamaları bilgilerinizi girerek, kullanmaya başladığınızda uygulamalar size ait bu bilgileri alır. Kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak herhangi bir yerden giriş yapabilir. Girmeleri durumunda, hesabınıza giriş yaptığınızda şüpheli girişin olduğunu gösteren uyarı alırsınız.

Bu uyarı sonrasında karşınıza iki seçenek çıkar. Bunu ben yaptım ya da bunu ben yapmadım şeklinde. Eğer siz yaptıysanız bunu ben yaptım deyip, gerekenleri yaptıktan sonra hesabınız geri açılacaktır. Ancak bu işlemi siz yapmadıysanız Instagram hesabınız tehlikede demektir. Güvene almak için yapılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Hesabını güvene almak için bunu yapanın sen olduğunu bize bildir yazısı çıkar. Bu yazıda siz yaptıysanız ‘’ben yaptım’’ bölümünü işaretlemeniz gerekir. Ancak unutmayın ki, aynı hatayı sürekli yapıp, aynı uygulamaları kullanmanız durumunda bu uyarıları her girişte alırsınız.

Şüpheli giriş yapıldı sorunu nasıl çözülür?

Yukarıda bahsettiğimiz sorunu çözmek için bazı adımları uygulamanız gerekiyor. Bu uygun olmayan uygulamaları, her kullandığınızda aynı sorunlarla karşılaşırsınız. Ve her defasında bu işlemleri yeniden yapmanız gerekir. Bu nedenle bir daha karşılaşmamak adına, kullanıcı adı ve şifrenizi hiçbir yerle paylaşmayın. Instagram olağan dışı giriş problemi çözme adım adım:

  • Bu sorunun temel kaynağı, uygun olmayan uygulamalardan giriş yapmanızdır. Siz izin verdiğiniz için, bu uygulamalar kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak hesaplara giriş yapabiliyor. Bu durumda yapılması gereken ilk şey, bu korsan uygulamalara verdiğiniz izinleri hesabınızdan kaldırmanız. Bu durumda olağan dışı giriş problemini çözmek için Instagram hesabınıza giriş yapın. (Instagram hesabına internet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Mobil uygulama üzerinden girmeyin.)
  • Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra, profil bölümüne gelin.

instagram olagan disi giris problemi guncel

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

  • Profil bölümüne geldiğinizde sol üst köşede yer alan motora benzer simgeye tıklayın. Buraya tıkladığınızda ayarlar seçeneğini göreceksiniz.
  • Ayarlar seçeneğine tıklayın. Bu ekranda hesabınıza dair gerekli olan tüm ayarlar görebileceksiniz.

instagram olagan disi giris problemi guncel

  • Ayarlar içerisinde yer alan ‘’izinli uygulamalar’’ butonuna tıklayın. Bu kısımda, bugüne kadar izin verdiğiniz ve sizin bilgilerinizi kullanma hakkı elde eden uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamaları kaldırmanız gerekmektedir. Kaldırmadığınız her an, sizin bilgilerinizi kullanarak giriş yapabilecek ve hesabınıza zarar verecektir. Siz de her girişinizde olağan dışı giriş uyarısını almaya devam edeceksiniz. Burada gördüğünüz tüm uygulamaların üzerine tıklayarak izinleri kaldır deyin. Bu alanda zararlı olan tüm uygulamaları kaldırın.

instagram olagan disi giris problemi guncel

Bu şekilde yaptığınızda sorun ortadan kalkacaktır. Ancak yine farklı uygulamalara girmeniz durumunda, aynı sorunu yaşamaya devam edersiniz. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi hiç kimse ile paylaşmamaya özen gösterin.

Şüpheli giriş denemesi sorununu kod yöntemi ile çözme

instagram olagan disi giris problemi guncel

Şüpheli giriş denemesi sorununu çözmek için kod yöntemi de gerekmektedir. Instagram uygulaması, bu şüpheli giriş sorunu ortaya çıktığında sizden onaylama isteyecek. Yukarıdaki ekranda ben yaptım dedikten sonra, onaylama kodu aşamasına geçilecek. Bu onaylama sonucuna göre de hesabın size ait olduğu kesinleşip, giriş izni verilecektir.

instagram olagan disi giris problemi guncel

Bu doğrulama kodu için isteğe bağlı olarak telefon numaranızı ya da e-mail adresinizi tercih edebilirsiniz. (Bunlar kayıtlı hesaplar olacak. Instagram hesabınızda yer alan telefon numarası ya da kayıtlı e-mail adresi olması gerekiyor.) Bu ikisinden bir tanesiyle doğrulama kodu istediğinizde telefonunuza ya da e-mail adresinize bir doğrulama kodu gelecek. O koda bakıp, Instagram’da istenen yere yazmanız gerekiyor. Bu şekilde yaptığınızda, hesabın size ait olduğu tespit edilecek ve hesaba giriş yapmanız sağlanacaktır.

Kod gelmedi Instagram hesabına giriş yapamıyorum

Tüm yöntemleri adım adım uyguladınız. Ancak hesabınıza hala giriş yapamıyorsunuz. Doğrulama kodu istemenize rağmen telefon ya da e-mail adresine istediğiniz kod gelmedi. Instagram olağan dışı giriş problemi çözümünde bu bahsettiğimiz sonuçla karşılaştıysanız, Instagram ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Bunun için Instagram’ın yardım al bölümüne girin. Bu bölümde istediğiniz konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Yardım bölümüne şöyle bir mesaj yazdığınızda size yardımcı olacaklardır. Mesaj:

Instagram hesabıma giriş yapmak istediğimde ‘’olağan dışı giriş denemesi saptandı’’ uyarısıyla karşılaşıyorum. Bu uyarıyı kaldırmak için ben yaptım dedikten sonra, doğrulama kodu istedim. Cep telefonuma ya da e-mail adresime doğrulama kodu gelmedi. Kod gelmediği için, hesabıma giriş yapamıyorum. Bu konuda acil yardımlarınızı bekliyorum.

 

Bu mesajı yazmanız durumunda, Instagram müşteri hizmetleri mesajınızı okuyacak. Ve gerekli olan yardımı yapacaktır. En azından nerde hata yaptığınızı öğrenebileceksiniz. Bu süreçte Instagram, attığınız mesajı inceledikten sonra size ulaşacak ve bazı istekleri olacak. Size cep telefonunuza ya da e-mail adresine bir kod gönderecek. Bu kodu ve aynı şekilde kendinize ait bir fotoğrafı çekip atmanızı isteyecek. Bu işlemleri yaptığınızda, hesabın size ait olduğu tespit edildiğinde, yeni şifrenizi belirleyerek, hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Bu süreçte biraz beklemeniz gerekecek.

Sonuç

Bu yazıda Instagram olağan dışı giriş problemi hakkında bilgi sahibi olduk.  Neyden kaynaklı olduğunu ve hangi durumlarda ortaya çıkacağını öğrendiniz. Olağan dışı giriş sorunu saptanması durumunda hangi adımları uygulamanız gerektiği hakkında bilgi sahibisiniz.

Hala çözemediyseniz bu makalemizi okuyabilirsiniz Instagram Giriş Yapamıyorum Nedenleri ve Çözümleri 

Umarım sorunlarınızın çözümü için faydalı olmuşuzdur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Eski Hikayeleri Bulma

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Instagram Hesabımı Yanlışlıkla Sildim (2019 Çözüldü) başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  1. kullandığınız eklentiler buna sebep olabilir arkadaşlar mesela takipten çıkma uygulamaları vs.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.