Instagram Shadow Ban Nedir, Nasıl Çözülür?

Instagram Shadow Ban Nedir, Nasıl Çözülür?

Instagram Shadow Ban Nedir, Nasıl Çözülür?

Dünyanın en önemli sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, kalitesini korumak amacıyla bazı uygulamalar yapmaktadır. Instagram Shadow ban, bu uygulamalardan bir tanesi olup kullanıcıların çok daha keyifli zaman geçirmesi ve daha gerçekçi paylaşımlara ulaşmasını amaçlamaktadır. Söz konusu uygulama sayesinde özellikle kötü niyetli ve gerçekçi kullanımdan uzak olan hesapların pasif hale getirilmesi, temel hedeftir.

2012 yılında kurulduktan sonra hızlı bir gelişim süreci gösteren Instagram, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Instagram’ın temel hedefi kullanıcılara çok daha güzel bir deneyim sağlamak ve uygulama içerisinde keyifli zaman geçirmelerini imkan vermektir. Böylelikle uygulamaya giriş yapan kullanıcı sayısı daha fazla olacak ve bu da Instagram’ın temel hedefleri ile örtüşecektir.

Sosyal medya platformu çok daha kaliteli bir alan olmasını sağlayan Instagram Shadow ban, Türkçe olarak ifade edildiğinde gölge ban anlamına gelmektedir. Söz konusu uygulama bir anlamda bazı kullanıcıların kısıtlanması ve diğer kişileri rahatsız etmemesine sebep olmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi söz konusu işlem açık bir banlama olmayıp gizli bir kısıtlamadır. Bu işlem sayesinde kullanıcılar hem uygulamadan uzak kalmamış olmakta hem de yapmış olduğu hatalı davranışların bir anlamda cezasını çekmektedir. Burada bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi verilen cezanın kişiyi kısıtlaması bir hedef olmayıp temel hedef diğer kullanıcıların çok daha gerçekçi bir deneyim yaşamasına imkan sağlamaktır.

Bu işlem yapıldığı zaman kullanıcılar Instagram üzerinden normal bir şekilde paylaşımlarını yapmaya devam edebilmekte fakat söz konusu paylaşımları sadece takipçileri tarafından görülmektedir. Yani bir etiket kullanma durumunda ve daha büyük kitlelere ulaşma adına yapılan çalışmalarda söz konusu ban devreye girmekte ve kullanıcının bu isteği reddedilmektedir. Örnek vermek gerekir ise moda alanında görsel paylaşan bir kullanıcı görselin altına #modagünleri yazdığında paylaşamam çok daha geniş kitlelere ulaşması gerekir iken sadece takipçilere ulaşmaktadır. Yani söz konusu paylaşım kullanılan hastag yazıldığında gözükmeyecektir. Bundan dolayı da kullanıcının sınırlı sayıda insana bulaşması söz konusu olacaktır. Onun dışında yapılan yorumlar ve beğenileri de söz konusu olabilir.  Instagram Shadow ban ile yapılan kısıtlamaların genel manada bu şekilde olduğunu söylemek mümkündür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Instagram Shadow Ban Nasıl Anlaşılır?

Instagram tarafından bir süredir uygulanan gölge perdeleme ya da gölge ban, platformdaki özellikle rahatsız edici paylaşımlar yapan kişileri hedef almaktadır. Fakat bunun dışında farklı sebepler içinde bu işlem uygulanabilir. Dolayısıyla kullanıcıların bir bölümü gölge bal nasıl anlaşılır ya da bunu anlamak mümkün müdür şeklinde sorular sormaktadır. Öncelikle belirtilmesi gereken hususların başında Instagram tarafından yapılan olası gölge banlama işlemi için herhangi bildirim ya da bilgilendirme yapılmamaktadır. Yani bu işlem ile gölgelenmiş olan kişi, söz konusu durumdan tamamen habersizdir. Eğer özel olarak bir çaba harcamaz ise gölge bağlamayı öğrenmenin ihtimali yoktur.

Instagram tarafından yapılan gölge bağlamayı anlamak için geliştirilen bazı internet siteleri bulunmaktadır. Bu siteler banlama yapılıp yapılmadığını kısa sürede kullanıcılarına iletmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır o da söz konusu sitenin Instagram kullanıcı adı ve şifresini talep etmesidir. Dolayısıyla da yapılacak olan işlemin çok ciddi bir ilişki olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu tür sitelerden bazılarının temel hedefi, kullanıcıların Instagram hesabını çalmaktır. Öyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kişilerin söz konusu internet sitelerinden uzak durması ya da kullanıcı adı ve şifrelerini kesinlikle paylaşmaması gerekir.

Gölge ban için kullanılacak bir başka yöntem daha vardır lakin o yöntemini nispeten biraz daha zor olduğu söylenmelidir. Buna göre kullanıcıların öncelikle etiket ile paylaşım yapması gerekiyor. Daha sonra farklı bir hesap ile giriş yaparak söz konusu etiket arttırılmalıdır. Eğer gözükür ise banlamanın olduğundan söz edilemez. Fakat yapılan aramaya rağmen söz konusu paylaşım görülmemiş ise o hesap üzerinde gölge banlama vardır denilebilir. Instagram Shadow ban bu şekilde çok rahat tespit edilebilir.

Instagram Shadow Ban Nedenleri

Kullanıcılarına çok daha kaliteli bir deneyim sunmak amacıyla Instagram tarafından geliştirilen gölge banlamanın sebepleri hakkında net açıklamalar bulunmamaktadır. Yani Instagram’ın hangi durumlarda ban uyguladığı bilinmediği için gölge bağlamanın nedenlerini net olarak ifade etmek mümkün değildir.

Instagram’ın temel hedefinin kullanıcılarını rahatsız eden diğer hesapları engellemek olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Buradan yola çıkarak gölge banlamanın neden yapıldığı tespit edilebilir. Hesaplardan spam şeklinde yoğun paylaşım yapmak ya da beğeni ve yorumları benzer amaçlarla kullanmak banlama sebebi olabilir. Bunun haricinde diğer kullanıcılara rahatsızlık verecek paylaşımlar yapmakta Instagram tarafından engellenme sebebi olarak görülebilir. Özellikle bazı hesapların müstehcen paylaşımları, uygulama içerisindeki diğer insanlara ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Buna bağlı olarak söz konusu hesapların tamamen kapatılması yerine perdelenmesi tercih edilmektedir. Böylelikle özgürlük kısıtlaması söz konusu olmamasına karşın diğer insanlara rahatsızlık veren durumlarda perdelenmiş olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsedilen Instagram Shadow ban sebepleri kesin olmayıp tahmine dayalıdır. Çünkü Instagram tarafından bu konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamış olup buna bağlı olarak kesin ifadeler kullanmak mümkün değildir.

Instagram Shadow Ban Nasıl Düzeltilir?

Kullanıcılarının daha iyi bir deneyim sağlaması için geliştirilen Instagram Shadow ban, gerekli olan adamlar atıldığında iptal edilebilir. Fakat bu sürecin sanıldığı kadar kolay olmadığının bilinmesi ve kullanıcıların söz konusu kısıtlamanın kaldırılması için biraz sabır göstermesi gerektiği bilinmelidir. Çünkü yapılan kısıtlamanın belli nedenleri bulunmaktadır ve bu nedenlerin tamamı ortadan kalkmadıkça işlem geri alınmayacaktır. Bundan dolayı da kullanıcıların söz konusu işlemleri tespit edip düzeltmesi epey zaman alabilir.

Kullanıcıların öncelikle hesaplarında normal olmayan durumlara geri alması ve rahatsız edici paylaşımları kaldırması gerekmektedir. Belli bir gruba hedef alan, müstehcen ve bunlara benzer yapıdaki paylaşımlar hızlı bir şekilde hesaptan kaldırılmalı ve diğer paylaşımların insanları rahatsız etmediğinden emin olunmalıdır. Bu işlemler detaylı taramalar ile yapılmalıdır. Ayrıca daha önce yapılan yorumlar ve beğeniler de aynı şekilde gözden geçirilmeli ve tespit edilen hatalar ya da rahatsız edicilikler ortadan kaldırılmalıdır. Bütün bu çalışmaların ardından ise Instagram hesabını 3 ila 5 gün boyunca kullanılmaması çok önemlidir. Bu süre sonunda tekrar hesaba giriş yapılmalı ve paylaşım yapılarak kısıtlamanın kaldırılıp kaldırılmadığı kontrol edilmelidir. Çok büyük bir olasılık ile kısıtlamanın kaldırılmış olduğu görülecek ve yapılan paylaşımlar buna bağlı olarak çok daha geniş kitlelere rahat bir şekilde ulaştırılacaktır.

Instagram Shadow ban ya da diğer sosyal medya uygulamaları tarafından yapılan bu tür işlemlerin temel hedefi, platformların çok daha kaliteli olmasını sağlama amacı gütmektedir. İnsanların rahatsızlık duymadığını ve keyif alarak uygulama içerisinde zaman geçirmesi, o uygulamaların değerinin artması ve daha fazla kullanıcıya ulaşması açısından son derece önemlidir. Yapılan işlemlerin temelinde bu durum olup buna bağlı olarak da platformların kalitesinin her geçen gün biraz daha arttı ve insanların burada daha özgür bir şekilde zaman geçirdiğini söylemek mümkündür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Instagram’da Bana Soru Sor – Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  1. İnstagram shadow ban durumunu kontrol etmek için başka bir telefondan mı bakmak gerekiyor. Yoksa kendi hesabımız üzerinden kontrol sağlayabiliyormuyuz

  2. Instagram Shadow ban uygulaması iyi oldu bence. Birçok kişiyi etiketleyip ayarladım artık zırt pırt rahatsız edemiyorlar. Yapanlara teşekkürler

  3. Shadow Ban çözümü için diğer sitelerde ücretli destekler veriliyor. Teşekkürler siz tüm bilgileri en azından herhangi bir talep etmeden çözüyorsunuz. takipteyiz.

  4. Merhaba benimde instagram hesabima shadow ban geldi butun paylaşimlarimi sildim daha ne yapa bilirim shadow bandan kurtulmak için

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.