İnstagram’a ve Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme

İnstagram’a ve Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme

İnstagram’a ve Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme

Dünyanın hiç şüphesiz en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan İnstagram ve Facebook, geçtiğimiz yıllar içerisinde Facebook’un İnstagram’ı satın alması ile birlikte artık çok daha güçlü bir ikili haline gelmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca kullanıcısı bulunan bu iki mükemmel sosyal medya platformu, kullanıcılarına sağladıkları farklı özellikleri ile de tercih nedenidir. Son zamanlarda birçok yerde sık sık söz edilen İnstagram’a ve Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme imkanları ise yine sosyal medya mecralarını kullanan kişilerin tercih ettiği özellikler içerisinde ilk sıralarda gelmektedir. Buna göre halen bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığı için İnstagram’a ve Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme işlemini nasıl yapabileceğini merak edenlere iki ayrı başlık altından biraz daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

İnstagram’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

İnstagram’a yeni mekân ve yeni konum ekleme konusunda tecrübesiz olan ve farklı birçok girişimde bulunmasına rağmen tüm girişimleri hüsranla sonuçlanan İnstagram kullanıcılarına ilk olarak İnstagram’ın şu an için konum ekleme ya da herhangi bir mekânı konum olarak gösterme seçeneğini sunmadığından bahsedilebilir. Bu durum, İnstagram kullanıcılarının aklına bunu yapan kişilerin nasıl başarabildikleri konusunda soru işaretlerini getirir. Bu sorulara yanıt olarak ise alternatif bir yöntem ile İnstagram’a yeni mekân ve yeni konum ekleme işlemlerinin dileyen her Instagram kullanıcısı tarafından gerçekleştirilebileceği söylenebilir. Buna göre kullanılabilecek olan alternatif uygulamanın ismini merak edenlere de aslında muhtemelen adını daha önce de duymuş oldukları Google Maps uygulamasından bahsedilebilir.

İnstagram’a yeni mekân ve yeni konum eklemek amacıyla kullanılabilecek Google Maps için ilk olarak Gmail hesaplarına giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra Gmail üzerinden Maps sekmesine geçilmeli ve bu alanda yer alan Google haritası üzerinden istenen mekânın seçimi gerçekleştirilmelidir. Mekânın konum olarak kaydedilmesinin üzerinden birkaç dakika geçmesi halinde ise bu adresin bütün GPS’ler tarafından bulunabilmesi mümkün hale gelmektedir. Böylece sosyal medya kullanıcıları da İnstagram’da yer alan arama butonu üzerinden bu adresi aratmaları durumunda Google Maps’te açtıkları konumu İnstagram’da da kullanabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme özelliği ile Facebook kullanıcılarının bulundukları yerleri arkadaşlarına ve diğer Facebook kullanıcılarına çok daha kolay bir şekilde gösterebilmeleri mümkün olur. Bu bağlamda henüz Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme konusunda bilgisi bulunmayanlara nasıl yeni bir konum oluşturabilecekleriyle ilgili detaylı açıklamalarda bulunabilmek mümkündür.

İlk olarak yeni bir konum oluşturabilmek için konum servislerinin aktif hale getirilmesi gerekir. Bu işlem için cep telefonlarında Konum Servisleri isimli ayar bölümüne girilmesi ve daha sonra da Facebook uygulamasında konum servisi açabilmek için bu alanda yer alan butonun sürükleme yolu ile açık hale getirilmesi gerekmektedir. İOS işletim sistemlerinde Facebook konum erişimini açmak içinse Konum Servisleri seçeneğinden sonra açılan uygulamalar listesinde Facebook’un bulunması ve bu seçeneğin aktif hale getirilmesi önemlidir.

Bu işlem sorunsuz şekilde tamamlandıktan sonra Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme sürecine devam edilebilmektedir. Bunun için de haber kaynağının ya da kişisel kullanıcı profilinin üzerine gelinmesi ve ‘’Ne düşünüyorsun?’’ seçeneğine dokunulması gereklidir. Daha sonra yine bu alandaki ‘’Yerini Bildir’’ sekmesi seçilmeli ve eklemek istenen konumun ismi girilmelidir. Eğer konum Facebook’ta bulunmuyorsa da ”Yeni Yer Ekle” ifadesi seçilerek ilgili konum bilgilerinin Facebook’a eklenmesi sağlanabilmektedir. Tüm konum bilgilerinin girilmesinin ardından da sağ köşede yer alan ‘’Oluştur’’ seçeneği ile Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme işlemleri sonuçlandırılabilmektedir.

İnstagram’a Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

İnstagram’a yeni konum ekleme özelliğinin sosyal medya uygulamasında kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte pek çok kullanıcı da bu özellikten nasıl yararlanabileceğini merak etmeye başlamıştır. Bu bağlamda internet üzerinde her geçen gün artan ‘’İnstagram’a yeni konum ekleme nasıl yapılır?’’ sorusuna yanıt olarak sosyal medya devinin yeni özelliğinden biraz daha detaylı bahsedebilmek mümkündür.

Bu bağlamda geçtiğimiz aylarda Türkiye’de aktif olarak kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yeni konum ekleme özelliği ile oldukça popüler bir konu haline gelen İnstagram’ın şu an için bünyesinde ‘’Konum ekleme’’ ya da ‘’Yer belirleme’’ türünde bir özelliği barındırmadığı söylenebilmektedir. Peki bu durumda İnstagram kullanıcıları konum ekleme ya da mekân bildirme özelliğini nasıl kullanabilmektedir?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Bu sorunun yanıtı olarak İnstagram’a şu an için Google Maps üzerinden konum ekleme yapılabildiği dile getirilebilmektedir. İnstagram konum ekleme için alternatif bir tür yöntem olarak da nitelendirilebilen bu yöntemde Google Maps aracılığı ile kolay bir şekilde konum ekleme özelliğinden yararlanılabilmektedir.

Google Maps Nedir?

Dünyanın teknoloji liderlerinden olan Google tarafından piyasaya sunulan ve web tabanlı gelişmiş bir haritalama uygulaması olarak da bilinen Google Maps ile kullanıcılar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar ülke, il, ilçe, mahalle ve hatta sokak detayına kadar bulundukları konumu paylaşmaktadır. Çıktığı günden bu yana birçok Google kullanıcısının göz bebeği haline gelen bu hizmet ile kullanıcılar, çevrelerine nerede olduklarını sadece birkaç adımda gösterebilmektedir.

Google Maps ile İnstagram Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Maps’in halen ne olduğunu bilmeyen İnstagram kullanıcıları için bu hizmet hakkında biraz bilgi verdikten sonra İnstagram’da yeni konum ekleme özelliğinin Google Maps ile nasıl olabileceği konusunda adım adım açıklama yapılabilmektedir.

İlk olarak Google Maps’e erişim sağlayabilmek için bir Gmail adresine sahip olunması gereklidir. Henüz bir Gmail adresi olmayanlar ise www.gmail.com adresi üzerinden üyelik işlemlerini tamamlayarak kendilerine yeni bir Gmail hesabı açabilmektedir.

Daha sonra açılan ya da zaten sahip olunan Gmail adresi ile Gmail hesabına giriş yapılması gereklidir. Giriş işleminin başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından MAPS ismindeki sekmeye geçilerek açılan harita üzerinden mevcut mekân seçilmelidir.

Mekânın bir konum şeklinde kaydedilmesinin ardından kısa bir süre sonra tüm GPS’ler üzerinden bulunabilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu süreç bazı durumlarda uzayabildiği için İnstagram konum ekleme yapacak olan kullanıcıların sabırla beklemesi gereklidir.

Mekan başarılı bir şekilde Google Maps’e eklendiği takdirde İnstagram uygulamasında bulunan arama kısmında gelen adresler içerisinde bu mekânın da konum olarak gözükmesi sağlanabilmektedir. Böylece İnstagram kullanıcıları, fotoğraf paylaşırken Google Maps aracılığı ile oluşturdukları konumları fotoğraflarına ekleyebilir.

Google Maps ile İnstagram yeni konum ekleme olanaklarının yanı sıra bir diğer sosyal medya paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden de herkese açık konum sayfalarının İnstagram gönderilerine eklenmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle kişiler ihtiyaç duydukları konumları Facebook’ta oluşturmak amacıyla cep telefonları üzerinden Facebook’a giriş yapabilmekte ve yeni bir konum meydana getirebilmektedir. Oluşturulan bu konum, hemen arkasından da İnstagram gönderilerine kolayca eklenebilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan İnstagram Neden Açılmıyor? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

    1. Merhaba İdris Instagram yer bildirimlerde bir yerin çıkması için öncelikle Facebook yerlerine kaydetmelisiniz.

  1. merhaba hem maps te işletme açtım hem de facede. deneme yaparken face de 2 kez hesap açmışım sayfa şeklinde. sonra bu sayfalar birleşti ama maps tekiyle aynı değil.isimler aynı. instagramda da facede ki 2 girişim çıkıyor konumlarda. nasıl kaldırabilirim facede ki ni ve instadakini. yardım lütfen ..mapste ki bilgilerim doğru .

  2. Face hesabima sayfa açtım, instagramda aynı isimde sayfa açmak istediğimde konum sayfası gösteriyor alınmış diyor. Konum benim bulunduğum yer. Başkası değil ama aynı ismi nasıl baglamaliyim face ile bilemedim. Destek lütfen…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.