Instagram’da Bana Soru Sor – Nasıl Yapılır?

Instagram’da Bana Soru Sor – Nasıl Yapılır?

Instagram tarafından kullanıcılarına sunulan yeni özellikler bu platformun kullanıcı sayısının neden bu kadar fazla olduğunu ispat etmektedir. Bana soru sor da Instagram tarafından eklenen yeni özelliklerden bir tanesi olup kullanıcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Bu özellik adından da anlaşılacağı gibi kullanıcıların kendisine soru sorulmasını istediğini hikâye bölümünde göstermesidir. Böylece insanlar takipçilerinin kendileri hakkında merak ettiği konuları öğrenmekte ve verilecek olan cevapları inceleme fırsatı bulmaktadır.

Instagram Hakkında Genel Bilgiler

Değişen yaşam şekli ve gelişen teknoloji ile birlikte insanların hayatında daha fazla yer aldığı bilinen sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, 2012 yılında kullanılmaya başlanmasının rağmen kısa bir süre içerisinde 1 milyar kullanıcı barajını aşmayı başarmıştır. Bunun nedeni incelendiğinde Instagram’ın kullanıcıların beklentisi doğrultusunda birtakım yeni özellikleri geliştirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bana soru sor özelliği de bunlardan bir tanesi olup kullanıcıların yoğun ilgisini çekmektedir.

Instagram tarafından izlenen politika dikkatli bir şekilde incelendiğinde, kullanıcıların hangi özelliği ilgi gösterdiği tespit edilmekte ve bu özellik farklı uygulamalardan kopyalanmaktadır. Daha önce Snapchat ile olan satın alma girişimi buna gösterilebilecek en güzel örneklerden bir tanesidir. Bilindiği gibi Snapchat farklı özellikleri ile kullanıcıların beğendiği en önemli uygulamalardan bir tanesi idi ve hızlı bir yükseliş trendine girmişti. Bunu gören Instagram Snapchat’in özelliklerine sahip olabilmek için söz konusu uygulamayı satın almak istemiş fakat Snapchat bunu reddetmiştir.

Bu aşamadan sonra ise Instagram tarafından izlenen politika, Snapchat tarafından sahip olunan özelliklerin kopyalanması şeklinde olmuştur. Instagram’da bulunan hikâye bölümü direkt olarak Snapchat’ten kopyalanmış ve kullanıcılara bu şekilde sunulmuştur. Etik açıdan her ne kadar uygun olmayan bir davranış olsa da kullanıcılar Instagram’ın geliştirmiş olduğu bu özellikleri çok sevmekte ve uygulama içerisinde eskiye nazaran çok daha uzun süreler getirmektedir. Bu da Instagram’ın izlenmiş olduğu politikanın ne kadar başarılı olduğunu göstermesi açısından son derece önemli bir veridir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

Bana soru sor adıyla bilinen özellik de yine farklı bir uygulamadan kopyalanmış ve kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Instagram’ın bu şekilde hareket etmesi etik açıdan her ne kadar uygun olmasa da stratejik olarak düşünüldüğünde ne kadar başarılı olduğu anlaşılacaktır. İzlenen politika sayesinde hem kullanıcıların beklentisi etkin olarak karşılanmakta hem de rakip sosyal medya uygulamalarına çok ciddi bir darbe vurulmaktadır. Kullanıcılar bu sayede Instagram’da bulunan özellik için farklı bir uygulamada zaman geçirme gereği duymamaktadır. Çünkü bu uygulamanın kullanıcı sayısı son derece fazla popülaritesi her geçen gün daha da artmaktadır. Buna bağlı olarak rakip uygulamaların Instagram karşısında çok fazla bir şansı olduğunu söylemek hiç de gerçekçi değildir.

Bana Soru Sor Özelliği Nedir?

Instagram tarafından izlenen politikalar sonucunda uygulamaya eklenen yeni bir özellik olan bana soru sor, kullanıcıların takipçilerinden soru talep etmesini sağlayan basit bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar arasındaki etkileşim daha da artacak ve kullanıcıların popülaritesi ve sahip olduğu takipçi sayısı söz konusu özellik sayesinde biraz daha gelişecektir.

Sosyal medya platformlarını kullanan insanların temel amacı kendilerini diğer insanlara anlatmak ve fikirlerini özgürce burada paylaşmaktır. Bunun yanı sıra insanların kendileri hakkında ne düşündüğünü de zaman içinde merak etmekte ve bana soru sorsana adıyla bilinen özellik bu merak etkin bir şekilde karşılamaktadır. İnsanlar gerçek hayatta yapamadıkları ya da soramadıkları soruları sosyal medya platformları üzerinden çok daha cesur bir şekilde diğer kullanıcılara yönetebilmekte bu sayede burada çok daha rahat bir şekilde hareket edebilmektedir.

Bana Soru Sor Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram tarafından 2018 yılının içerisinde aktif edilen bana soru sor özelliğini kullanmak için kullanıcıların hikâye bölümündeki ilgili butonu kullanması yeterli olacaktır. Söz konusu özelliği kullanarak takipçilerinden soru almak isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar genel olarak şu şekildedir:

  • Instagram uygulamasına mobil cihazlardan giriş yapılması
  • Daha önceden belirlenen bir görsel seçilerek hikâye paylaşılması
  • Hikâye paylaşımı sırasında ekranı yukarı doğru kaydırarak seçeneklerin görülmesi
  • Seçenekler arasından bana soru sor butonuna basılması
  • Açılan ekrana soru girilerek paylaşım yapılması

Yukarıda bahsedilen adımlar eksiksiz bir şekilde uygulandığında söz konusu özellik kullanılmış olacak ve buradan takipçileri ile insanlar etkileşime geçebilecektir. Sorulan sorulara verilen cevaplar hikâye bölümünden paylaşılabilecek gibi direkt olarak mesaj olarak da gönderilebilecektir.

Instagram tarafından geliştirilen yeni özellik sayesinde insanların takipçilerinin düşüncelerini öğrenmesi ve keyifli zamanlar yaşaması mümkün olmaktadır. Fakat bu özellik kullanılırken dikkatli olunması ve farklı kişilerin özgürlük alanını saldırı kabul edilecek soruların kesinlikle sorulmaması gerekir. Çünkü Instagram tarafından bu hususa fazlasıyla önem verilmekte ve ilgili kurallara uymayan kişilerin hesapları askıya alınmakta ya da tamamen kapatılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Soru Sorma Özelliği Çalışmıyor İse Yapılması Gerekenler

Sosyal medya devi olarak bilinen Instagram tarafından geliştirilen bu yeni özelliğin çalışması için uygulamanın güncellenmesi gerekmektedir. Uygulama için otomatik güncelleme talimatı veren kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Çünkü verilen talimat dan dolayı telefonlar içerisinde yer alan uygulamalara gelen güncellemeleri anlık olarak almakta ve uygulamalar her daim güncel kalmaktadır. Fakat bazı kullanıcılar internet kotasından dolayı güncellemeleri manuel olarak yapmakta ve buna bağlı olarak da zaman zaman yayınlanan güncellemelerden haberdar olmamaktadır.

Bana soru sor özelliğini kullanmak isteyen kişilerin Instagram uygulamasının güncel olduğundan emin olması gerekir. Hikâye kısmında böyle bir buton olmadığını gören kişilerin mutlak surette Google Play üzerinden güncelleme yapması gerekir. Bunun için kullanıcıların öncelikle Google Play’e giriş yapması daha sonra ise buradan Instagram uygulamasını bulması gerekir. Bu aşamadan sonra uygulama eğer güncel değil ise açılacak olan ekranda güncelle şeklinde bir buton bulunacak ve bu butona basıldığında uygulama kendini otomatik olarak güncellenecektir. İnternet hızına bağlı olarak bu güncelleme saniyeler içerisinde tamamlanabileceği gibi yavaş internete sahip olan kişilerin bir kaç dakika beklemesi gerekebilir. Fakat süre sonunda işlem tamamlanmış olacak ve kullanıcılar bu özelliği kullanmaya başlayabilecektir.

Instagram uygulamasını güncellemesine rağmen hikâye bölümündeki butonlar arasında böyle bir özelliğin olmaması durumu nadir de olsa yaşanan sorunlardan birisidir. Bu sorunun çözümü için izlenmesi gereken bazı basit yöntemler vardır. Fakat bu yöntemlere uygulamadan önce kullanıcıların telefonlarını açıp kapatması bazen sorunların çözümü için yeterli olacaktır. Telefonların yeniden başlatılmasına rağmen hikâye bölümünde böyle bir butonun olmaması durumunda izlenmesi gereken yol, Instagram uygulamasının telefondan tamamen silinmesidir. Bu işlem yapılırken herhangi bir kalıntının kalmadığından emin olunması çok önemlidir. Hatta yükleme sağlam olması için Instagram uygulaması silindikten sonra telefonlar yeniden başlatılabilir.

Bu aşamadan sonra ise uygulama yeniden kurulmalı ve hikâye bölümünde ilgili buton aranmalıdır. Sorun çok büyük bir ihtimalle çözülecek ve kullanıcılar bu aşamadan sonra bana soru sor özelliğini aktif olarak kullanmaya başlayabilecektir. Nadir de olsa bazı eski telefon modellerinde bu özelliğini aktif olarak çalışmadığı bilinmektedir. Bu sorunun çözümü için yapılacak tek şey telefonun yenilenmesi ve yeni bir model telefonun satın alınmalıdır. Tekrar belirtmek gerekirse bu durum yani bu sorun oldukça nadir görülmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Instagram Hikâye Bölümü Hakkında Genel Değerlendirmeler

Instagram tarafından geliştirilen bazı özellikler kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu özelliklerin başında hiç şüphesiz ki hikâye bölümü geliyor. Hikâye bölümünün kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmesine bağlı olarak Instagram tarafından geliştirilen yeni özellikler en önemli bir bölümü hikâye kısmında yer almaktadır. Bana soru sor, anket yapma ve benzer pek çok özelliğini hikâye bölümünde yer aldığı bilinmektedir. Kısaca Instagram tarafından bu bölüme çok özel bir önem verilmekte ve şirket bunun karşılığını kullanıcılardan gördüğü yoğun ilgi ile fazlasıyla almaktadır. Söz konusu bölümü kullanan kullanıcı sayısının artık milyonlarla ifade edildiği bilinen bir gerçektir. Ani Instagram kullanıcılarının çok büyük bir kısmı hikâye özelliğini aktif olarak kullanmakta ve paylaşımlarının önemli bir bölümünü buradan yapmaktadır.

Hikâye bölümü incelendiğinde pek çok özellik olduğunu görecek ve insanları bunları aktif olarak kullandıkları yaptıkları paylaşımlardan fark edilecektir. Bana soru sor özelliği de insanlar tarafından kullanılmakta ve etkileşimi arttırması bakımından son derece önemli bir özellik olarak dikkat çekmektedir. Bu özellik ile ilgili bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi kullanıcılar tarafından sorulara verilen cevapların farklı şekillerde iletilmesidir. Verilen yanıtların hikâye bölümünde paylaşılması, yanıt veren kişinin kimliğinin görülmemesinin sağlarken direkt mesaj olarak yanıt verilmesi durumunda yanıt veren kişinin kim olduğu anlaşılmaktadır.

Instagram tarafından izlenen genel politikanın kullanıcıların beklentisine karşılama şeklinde olduğu bilinmekte ve uygulamanın bundan sonra ekleyeceğim özelliklerinde böyle olacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca diğer sosyal medya platformlarının önemli özelliklerini kopyalanmasını artık kesin gözüyle bakılmaktadır Instagram’ın bunu adet haline getirdiği bilinmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Eski Hikayeleri Bulma

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Instagram Giriş Yapamıyorum Nedenleri ve Çözümleri başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

  1. Bana soru sor uygulaması güzel oldu. Hikaye paylaşımları sayesinde birçok yeni takipçim geldi diyebilirim. Teşekkürler bilgilendirmeleriniz bir harika

  2. Bana sor uygulamasını bende yeni gördüm. Hikaye paylaşımının yanındaki butonu aktif yapmanız yeterli oluyor. Güzel teşekkürler instagram

  3. Bence Bana sor uygulaması saçma geldi. Yeni tanışacaklar için belki olur ama şimdi tanıdıklarımız şaka olsun diye saçma sapan sorular sorarlar. İnşallah soruları kimse görmez

  4. Hikayeler bölümü için güzel bir uygulama olmuş. Ancak bana sor kısmında bir kaç öz eleştiri yapmak lazım. Hepsi bir değil ki

  5. Soru sorma kısmını ben pek sevmiyorum. O ne ya buna sor ona sor şuna sor. Birde cevap peşinemi düşeceğiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.