YouTube Video Nasıl Yüklenir?

YouTube Video Nasıl Yüklenir?

Bu makalemizde sizlere Youtube Video platformu hakkında bilgiler vereceğiz. Youtube Nedir? Youtube video yükleme nasıl yapılır? Youtube videoları nasıl olmalı? Youtuber Nasıl Olunur? Profesyonel Ekipmanlar Nelerdir? Video Nasıl Montajlanır? Gibi bilgiler barındıran yazımıza geçelim isterseniz.

Youtube Nedir?

Dünya üzerindeki kişilerin günlük uğrak yeri olan Youtube bir video yükleme platformudur. Youtube 3 yakın arkadaş tarafından kurulmuş bir sitedir. Daha sonrasında bu 3 arkadaşın maddi sıkıntı çekmesiyle Youtube serüvenine Google yaptığı 1.6 milyon dolarlık teklifle devam ediyordur. Evet, şuan Youtube bildiğimiz Google firmasının alt platformudur. Google firması zamanında bu sitenin nasıl bir yere geleceğini biliyormuş ki bu üç arkadaştan bu platformu satın almış. Youtube satın alınmadan önce içerisinde komik videolar barındırmaktaydı. Google satın aldıktan sonra güzel bir reklam çalışması ve geliştirme ekibiyle Youtube’un şuan ki gidişatını çizmişlerdir.

Şuan Youtube video yükleme yapabileceğiniz bir platform halini almıştır. Hatta Youtube üzerinde o kadar kaliteli içerik üreten kişiler vardır ki bunlara Youtuber diye hitap ediliyor. Bu denli bir platform günlük çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Tabi bu ziyaretçiler ve izlenmeler üzerinden Google kendi reklam firması olan Adsense ile para kazanmaktadır. Youtube üzerinden sizde video yükleyerek aylık ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Youtube’a Üye Nasıl Olunur?

Aslında bu iş oldukça basittir. Youtube video yükleme işlemini yapabilmeniz için bir adet Google hesabına ihtiyacınız vardır. Google hesabını aldıktan sonra youtube.com sitesi üzerinden giriş yaparak bu hesabınız mail hesabınız ile Youtube hesabı oluşturmuş olursunuz. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra artık Youtube video yüklemelerine başlayabilirsiniz.

Üyelik işlemini hallettiğimize göre gelelim kanal oluşturmaya, kanal oluştururken iki seçenek vardır. İstersek kişisel bir kanal oluşturabilirsiniz. Buna örnek vermemiz gerekirse, İsim Soyisim şekilde hesaplar oluşturabiliriz. Bir diğer seçenek ise Marka kanalı oluşturmak. Marka hesaplarını örneklendirmemiz gerekirse, Türkiye üzerinde Yap Yap kanalı gibi kanallar marka kanalı olarak hizmet vermektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Profiline Bakanları Gösteren Uygulamalar

YouTube Video Nasıl Yüklenir?

Makalemizin asıl konusuna geldiğimizde Youtube video yükleme işlemini nasıl yapabileceğinizi detaylıca anlatacağız. Youtube sitesini açtıktan sonra sol üst tarafta bulunan Giriş Yap tuşunu kullanarak önce hesabımıza giriş yapıyoruz. Giriş işlemini başarıyla yaptıktan sonra ana sayfanın en üst tarafında arama çubuğunun sağ bölümünde Yükle butonu yer almaktadır. Bu butona tıklayarak Youtube video yükleme bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

Önümüze açılan sayfanın kullanımı çok kolaydır, karışık hiç bir şey yoktur. İlk bakıldığı anda çok detay var gibi görünse de birkaç yüklemeden sonra kolaylıkla alışacağınız bir ara yüze sahiptir. Açılan Youtube video yükleme sayfası üzerinde 3 çeşit video yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Video yükle yazısına tıklayarak önünüze çıkan dosya seç penceresinden yüklemek istediğiniz dosyayı seçerek, yüklemek istediğiniz dosyayı tutup yükleme sayfası üzerinde çizgilerle belirli alana sürükleyerek veya kameranız üzerinden anlık video kaydı yaparak Youtube video yükleme işlemine başlayabilirsiniz. Youtube üzerine 15 dakikadan ve 2 GB video boyutundan büyük videolar yükleyemeyeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir.

Video yükleme işlemi başladıktan sonra videonuz hakkında içerikleri girebileceğiniz bir sayfa açılacaktır. Bu bölümde en üst kısımda mavi bir yükleme çubuğu yer alacaktır. Youtube video yükleme yüzdenizi bu çubuk üzerinden takip edebilirsiniz.

Onun hemen altında bulunan Basit Açıklama bölümünde, yüklediğiniz videonun başlığını, açıklama kısmını ve etiketlerini ayarlayabilirsiniz. Hemen sağ tarafında video içeriğinizle alakalı Kategori bölümünden videonuza uygun en önemli kategoriye seçmeniz gerekmektedir. Biraz daha aşağıya indiğimiz zaman Video Küçük Resimleri karşımıza çıkacaktır. Videonuzun arama halinde görüntüleneceği ön resimdir. Buradan isteğinize bağlı olarak oluşturduğunuz bir resmi yükleyebilir veya videonuzun yükleme işlemi bittikten sonra video içerisinden bir video karesi seçerek ayarlayabilirsiniz.

Youtube video yükleme işlemi bittikten sonra en üstte size video linkinizi gösterecektir. Bu linke tıklayarak videonuzun olduğu sayfaya gidebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden sosyal medya hesaplarınızda kolayca videonuzu paylaşabilir, videonun embed kodunu alarak başka bir web sitesi üzerinde gösterimini sağlayabilirsiniz.

Youtube Kanalınıza Video Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkesin Youtube üzerine video yüklemesindeki ortak bir sebep bu videolar üzerinden para kazanılmasıdır. Youtube bizim yüklediğimiz videolar üzerine reklamlar ekleyerek hem kendi gelir sağlayıp, hem de bizim para kazanmamızı sağlamaktadır. Bu kazanılan paralar ciddi rakamlara ulaşabilir. Örnek vermek gerekirse İngiltere üzerinde kendi çektikleri videoları yükleyerek ayda on binlerce pound para kazanabiliyorlar. Aynı durum Amerika içinde geçerlidir, her yıl reklam ortaklığı ile milyon dolarlık işlere imza atılabiliyor. Türkiye’de milyonluk işler olmasa da normal geçimin çok çok üstünde bir miktar kazanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Mp3 Youtube İndirme Nasıl Yapılır?

Durum böyle olunca herkes Youtube üzerinde Youtuber olup para kazanmak istiyor. Bu para kazanmanızı aktif etmeniz için yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Adsense Başvurusu Yapın

Evet, Youtube üzerinde video yükleyerek para kazanmak için kanalınızın para kazanma özelliği açık olması gerekiyor. Bu özelliği açabilmeniz için kanalınızın kontrol paneline gelerek adsense hesabı başvurusunda bulunuyorsunuz. Bu başvuruyu yaptıktan sonra Google Adsense şirketi hesabınızı inceliyor ve içerikte herhangi bir telif hakkı durumu yoksa kanalınızın para kazanma özelliğini aktif hale getiriyor.

Her şey tamam, aldınız para kazanma özelliğini. İşte bundan sonra biraz farklı durumlar bekliyor sizleri. 20 Şubat 2018 tarihinde Youtube şirketi bir açıklama yaparak Youtube üzerinde ki kanalların para kazanması için bazı kurallar getirdiler. Bu kurallar;

 • En az kanalınızda 1.000 aboneniz olması gerekmektedir.
 • Son 12 ay içerisinde videolarınız toplam 4.000 saat izlenme almış olması gerekir.

Bu koşulları yerine getirdikten sonra tam anlamıyla Youtube video yükleme yaparak para kazanabilirsiniz.

Telif Haklı İçerik Nedir?

Youtube video yükleme işlemini yaparken başka kişilerin haklarını kullanmıyor olmanız gerekmektedir. Bu haklara örnek verirsek, ünlü şarkıcıların çıkardığı müzikler, filmler, animasyonlar, başka Youtube kanalındaki videolardır. Bu içeriklerin hepsinden uzak durmanız gerekiyor. Telif hakkı ihlali yapan hesaplar 3 kere uyarıldıktan sonra kanal hesabı kapatılmaktadır. Kısacası Youtube sizin özgün ve kendinizi yansıtmanızı istiyor.

Telif Haksız İçerik Nasıl Oluşturulur?

Kendiniz kamera ile bir içerik oluşturarak telif haksız içerikler üretebilirsiniz. Fakat videolarınıza bazı durumlarda fotoğraf ve alt fon müzikleri eklemeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda telif hakkı olmayan içeriklerden yardım alabilirsiniz. Bu şekilde arama motoru üzerinde birçok içerik bulunmaktadır. Telif hakkı olmayan içerikleri hangi sitelerden temin edebilirsiniz?

Telif Haksız Görsel İçerik Temin Edebileceğiniz Siteler

 • İmageafter.com
 • net
 • com

Telif Haksız İşitsel İçerik Temin Edebileceğiniz Siteler

 • Youtube Ses Kütüphanesi (Youtube’un kendi özelliğidir.)
 • İncompetech.com
 • ByeByeCopyright (Youtube kanalı olarak telif haksız işitsel içerik paylaşan bir kanaldır.)

Video İçerik Oluşturucusu (Youtuber) Nasıl Olunur?

Youtube video yükleme işlerine başlamak ve bu işten para kazanmayı düşünüyorsanız profesyonel çalışmanız gerekir. İlk başlarda bu mümkün olamayacağı için sadece ekipman kalitenizi arttırabilirsiniz. Video oluşturmak istiyorsanız güzel bir kamera, mikrofon ve iyi bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Beğeni Sayısı Gizleme Özelliği 2019

Her gün gelişen teknoloji ile video kaliteleri 2k ve 4k çözünürlüğe çıkartıldı. Youtube’da güzel bir sistem geliştirip bu videoların paylaşımına başladılar. Artık Youtube içerik üreticileri 4k çözünürlüğe kadar video yükleyebiliyorlar. Durum böyle olunca bu işten para kazanan ciddi kanallar, rekabeti arttırmak için en iyi ekipmanları kullanıyorlar. Bu işe başlamak isteyenler en azından 720p kalitesinde yanı HD kalitede video üretmeleri gerekiyor. Bunun altındaki içerikler artık kalitesiz olarak nitelendirilmektedir.

Güzel ekipmanları temin ettikten sonra yapmanız gereken özgün bir içerik bulmanız. Youtube üzerinde hemen hemen her konuda içerik üreten yüzlerce benzer kanal bulunmakta. Farkındalık yaratıp bu sektöre çok iyi giriş yapmak için özgün fikir önemlidir. Özgün fikrinizi bulduktan sonra işin birde mutfak kısmını planlamanız gerekiyor.

Güzel fikir ile güzel içerikler üretmek için video montaj, ses montaj, ışıklandırma, seslendirme, efektlendirme gibi konularda az biraz temel bilginiz olmanız gerekiyor. Bu işleri yapmak için bazı profesyonel programların isimlerini sizlerle paylaşacağız.

Profesyonel Video Montaj Programları

Bu iş için kaliteli programlara başvurmanız gerekmektedir. En önemli programlardan biridir.

 • Sony Vegas
 • Adobe Premiere Pro
 • Final Cut Pro
 • Avid Media Composer
Profesyonel Ses Montaj Programları
 • Adobe Audition
 • Audacity
Profesyonel Işıklandırma Sistemleri
 • SoftBox ışıklandırma Setleri
Profesyonel Mikrofonlar

Condenser mikrofon olarak adlandırılan tüm mikrofonlarda ses kalitesi oldukça iyidir. Bu tarz bütçenize uyan bir sürü mikrofon bulabilirsiniz. Bu mikrofonlardan bir tanesi temin etmeniz içeriğinizdeki kalitenizi arttıracaktır. Bunlara ek olarak kaliteli yaka mikrofonları da kullanabilirsiniz.

Profesyonel Video Efekt Programları
 • Wondershare Video Editor
 • Particle İllusion
 • Adobe After Effects
 • Sony Vegas Pro
Profesyonel Kamera Markaları

Videolarınızı kendiniz çekecekseniz eğer kaliteli bir kameraya ihtiyacınız vardır. Bazı kaliteli kamera markaları;

 • Canon
 • Nikon
 • Sony
 • Kodak
 • Yelangu
 • Go Pro

Evet, ekipmanlar tamam. Ama dediğimiz gibi ekipman sadece kaliteyi arttırır. Programlar üzerinde profesyonel olmanız gerekecektir. Bunlar için birçok eğitim ücretli/ücretsiz yayınlanmaktadır. Bu eğitim videolarını izleyerek bu programları nasıl etkin kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İçeriğinizi Oluşturmaya Başlayın

Youtube video yükleme işlerinizde sabırlı olmanız gerekir. İçerik oluşturucusu olmak özen, sabır ve süreklilik gerektirmektedir. Yeni açılan bir kanal ilk günden binlerce izlenim almayacaktır. Kanalınızı oluşturduktan sonra sosyal medya hesaplarınızla desteklemeniz gerekmektedir. Eğer güzel bir içeriğiniz var ise Youtube sizi fark edip bir şekilde kullanıcıların önüne çıkaracaktır. Bu durumdan sonra artık kaliteli içeriğiniz konuşacaktır. Takipçi ve izlenme sayınız artıkça siz bu işi daha ileriye taşıyıp, içerik üretmekten daha fazla keyif alacaksınız. Kolay bir iş olmadığını unutmamanız gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram’da Eski Hikayeleri Bulma

Youtuberlık hiçbir zaman normal bir iş olarak sayılmamalıdır. Aktif olarak çalıştığınız işinizin yanında hobi olarak yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü para kazancınız hiçbir zaman sabit değildir. Bir ay kazandığınız bir parayı bir sonra ki ay kazanacağınızı kimse garanti edemez. Bir ay teliften yana bir sıkıntı yaşarsınız ve o ay belki hiç para kazanamazsınız. Herkese yazımızın rehber olması dileğiyle…

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Geçmişi Nasıl Silinir?

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Bir önceki sorun çözüm yazımız olan Facebook Grubu Nasıl Açılır ve Büyütülür? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

 1. Youtube video yükleme yaparken çok zaman alıyor. Bunun kısa bir yöntemi yok mu? Saatlerce bekliyoruz düzenlensin yayınlansın diye.

 2. Nedim ÜÇLER

  Reklam ortaklığı işlemlerini tamamlamak için illaki yurt dışı lokasyonmu gerekiyor. Türk ipler üzerinden paylaşımlar yapsak para kazanmamız alt seviyelerde mi olur?

 3. Yeni bir program buldum dilediğiniz videoyu farklı şekilde bilgisayara indiriyorsunuz. Ancak ben bunu youtube yükleyince bu sefer para kazanma kapanıyor. Birçok kanalım gitti video yüklemek yetmiyor ki ne yapacağız

 4. Videoları yüklemede sıkıntı yok ama profesyonel ekipleri bulmakta zorlanıyoruz. Sıfırları ise çok para ne yapmak lazım

 5. Yazılarınızı özenle takip ediyorum. Ancak video içerikler konusunda pek bir bilgi bulamadım. İçerik sorunu yaşayanlar için acaba bir yazı dizisi hazırlamayı düşünüyormusunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.