İnstagram’a ve Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme

Dünyanın hiç şüphesiz en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan İnstagram ve Facebook, geçtiğimiz yıllar içerisinde Facebook’un İnstagram’ı satın alması ile birlikte artık çok daha güçlü bir ikili haline gelmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca kullanıcısı bulunan bu iki mükemmel sosyal medya platformu, kullanıcılarına sağladıkları farklı özellikleri ile de tercih nedenidir. Son zamanlarda birçok yerde sık sık söz edilen İnstagram’a ve Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme imkanları ise yine sosyal medya mecralarını kullanan kişilerin tercih ettiği özellikler içerisinde ilk sıralarda gelmektedir. Buna göre halen bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığı için İnstagram’a ve Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme işlemini nasıl yapabileceğini merak edenlere iki ayrı başlık altından biraz daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

İnstagram’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

İnstagram’a yeni mekân ve yeni konum ekleme konusunda tecrübesiz olan ve farklı birçok girişimde bulunmasına rağmen tüm girişimleri hüsranla sonuçlanan İnstagram kullanıcılarına ilk olarak İnstagram’ın şu an için konum ekleme ya da herhangi bir mekânı konum olarak gösterme seçeneğini sunmadığından bahsedilebilir. Bu durum, İnstagram kullanıcılarının aklına bunu yapan kişilerin nasıl başarabildikleri konusunda soru işaretlerini getirir. Bu sorulara yanıt olarak ise alternatif bir yöntem ile İnstagram’a yeni mekân ve yeni konum ekleme işlemlerinin dileyen her Instagram kullanıcısı tarafından gerçekleştirilebileceği söylenebilir. Buna göre kullanılabilecek olan alternatif uygulamanın ismini merak edenlere de aslında muhtemelen adını daha önce de duymuş oldukları Google Maps uygulamasından bahsedilebilir.

İnstagram’a yeni mekân ve yeni konum eklemek amacıyla kullanılabilecek Google Maps için ilk olarak Gmail hesaplarına giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra Gmail üzerinden Maps sekmesine geçilmeli ve bu alanda yer alan Google haritası üzerinden istenen mekânın seçimi gerçekleştirilmelidir. Mekânın konum olarak kaydedilmesinin üzerinden birkaç dakika geçmesi halinde ise bu adresin bütün GPS’ler tarafından bulunabilmesi mümkün hale gelmektedir. Böylece sosyal medya kullanıcıları da İnstagram’da yer alan arama butonu üzerinden bu adresi aratmaları durumunda Google Maps’te açtıkları konumu İnstagram’da da kullanabilmektedir.

Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme özelliği ile Facebook kullanıcılarının bulundukları yerleri arkadaşlarına ve diğer Facebook kullanıcılarına çok daha kolay bir şekilde gösterebilmeleri mümkün olur. Bu bağlamda henüz Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme konusunda bilgisi bulunmayanlara nasıl yeni bir konum oluşturabilecekleriyle ilgili detaylı açıklamalarda bulunabilmek mümkündür.

İlk olarak yeni bir konum oluşturabilmek için konum servislerinin aktif hale getirilmesi gerekir. Bu işlem için cep telefonlarında Konum Servisleri isimli ayar bölümüne girilmesi ve daha sonra da Facebook uygulamasında konum servisi açabilmek için bu alanda yer alan butonun sürükleme yolu ile açık hale getirilmesi gerekmektedir. İOS işletim sistemlerinde Facebook konum erişimini açmak içinse Konum Servisleri seçeneğinden sonra açılan uygulamalar listesinde Facebook’un bulunması ve bu seçeneğin aktif hale getirilmesi önemlidir.

Bu işlem sorunsuz şekilde tamamlandıktan sonra Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme sürecine devam edilebilmektedir. Bunun için de haber kaynağının ya da kişisel kullanıcı profilinin üzerine gelinmesi ve ‘’Ne düşünüyorsun?’’ seçeneğine dokunulması gereklidir. Daha sonra yine bu alandaki ‘’Yerini Bildir’’ sekmesi seçilmeli ve eklemek istenen konumun ismi girilmelidir. Eğer konum Facebook’ta bulunmuyorsa da ”Yeni Yer Ekle” ifadesi seçilerek ilgili konum bilgilerinin Facebook’a eklenmesi sağlanabilmektedir. Tüm konum bilgilerinin girilmesinin ardından da sağ köşede yer alan ‘’Oluştur’’ seçeneği ile Facebook’a yeni mekân ve yeni konum ekleme işlemleri sonuçlandırılabilmektedir.

İnstagram’a ve Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme
5 (100%) 1 vote

Bir önceki destek yazımız olan İnstagram Neden Açılmıyor? başlıklı yazımızda İnstagram İnternet Bağlantı Sorunu, İnstagram İnternet Bağlantı Sorunu ve Çözümü ve İnstagram Kullanıcı Adı veya Şifre Yanlış Hatası ve Çözümü hakkında bilgiler içermektedir.

İnstagram’a ve Facebook’a Yeni Mekân ve Yeni Konum Ekleme” için 2 yorum

  • tarihinde, saat 15:54
   Permalink

   Merhaba İdris Instagram yer bildirimlerde bir yerin çıkması için öncelikle Facebook yerlerine kaydetmelisiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir